نور خورشيد خطر ابتلا به بيماري MS را كاهش مي دهد

محققين به دنبال يافتن نقش پرتو هاي ماورا بنفش ، كمبود ويتامين D يا نقش همزمان هردو در پيشرفت بيماري MS هستند .

به گزارش خبرنگار علمي خبر گزاري مهر ، در معرض نور خورشيد قرار گرفتن  در دوران اوليه زند گي ، با كاهش خطر ابتلا به  بيماري MS در ارتباط است .
هنوز عامل به وجود آورنده بيماري MS به درستي شناخته نشده است ولي پزشكان به سيستم ايمني بدن  در بروز اين بيماري مشكوك هستند. به نظر مي رسد بيماري بيشتر در كشور هايي  كه عرض جغرافيايي بيشتري دارند  وپرتو هاي  ماورا بنفش را در سطح پايين تري دريافت مي كنند ، به وجود مي آيد . جزاير تاسمانيا مثال خوبي در اين زمينه است . در اين كشور مطالعه جديدي در مورد رابطه بين نور خورشيد و بيماري MS انجام شده است .
محققين گروهي  متشكل از 136 بيمار مبتلا به به بيماري MS  را تحت مطالعه قرار دادند و آنها را با 272 نفر كه اين بيماري را نداشتند ، مقايسه كردند . از همگي آنها سوال شد آيا قبلا در معرض نور خورشيد قرار مي گرفتند يا نه ؟  همچنين آسيب هاي پوستي و رنگ پوست آنها نيز ارزيابي شد .
نتايج نشان داد در معرض نور خورشيد قرار گرفتن بيشتر از 6 تا 15 سال ( 2تا 3 ساعت در روز و يا بيشتر ، در تابستان و در طي تعطيلات ) اگر چه همراه با سطوح بالاتري از آسيب هاي پوستي است ولي  خطربيماري MS را كاهش داده بود . 
   

کد خبر 17663

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha