اساس تخلفها فاصله از عدالت اجتماعی است/ سلامت نظام اداری در گرو سلامت فرهنگ جامعه

سنندج - خبرگزاری مهر: رئیس سازمان بازرسی کشور گفت: سلامت نظام اداری کشور در گرو سلامت فرهنگ عمومی جامعه و برقراری عدالت اجتماعی است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی صبح شنبه در همایش تبیین قانون برنامه پنجم توسعه که با رویکرد ارتقا سلامت نظام اداری در سنندج برگزار شد، اظهار داشت: تا زمانی که فرهنگ عمومی جامعه سالم نباشد نمی توان انتظار داشت نظام اداری کشور سالم فعالیت کند و در مواردی مردم عامل ایجاد تخلف در نظام اداری هستند.

وی افزود: اساس خلق و هستی بر پایه عدالت بنا گذاشته شده است و نظام اسلامی ایران نیز آرمان و هدف اصلی خود را برقراری عدالت اجتماعی در جامعه قرار داده است.

رئیس سازمان بازرسی کشور با بیان اینکه عدالت در زندگی انسان به معنای تحقق ذات عقلانی است، ادامه داد: تمام تلاش مسئولان نظام و دولت برقراری عدالت در جامعه است چرا که رسیدن به عدالت جامعه سالم را به دنبال دارد.

حجت الاسلام پورمحمدی یادآور شد: حاکمیت در نظام دینی با برقراری عدالت اتفاق می افتد و اساس تحقق این مهم با تدوین برنامه مدون، نظارت و بازرسی مستمر، تبیین نقشه راه و طراحی چشم انداز توسعه میسر می شود.

اساس تخلفات اداری فاصله از عدالت اجتماعی است

وی با بیان اینکه در نظام اداری ایران به بحث عدالت توجه خاصی شده است، گفت: متاسفانه بسیاری از مدیران و کارکنان ادارات با قوانین اولویت دار نظام اداری و چگونگی برقراری عدالت اجتماعی آشنایی ندارند و اساس تخلفات اداری فاصله گرفتن از عدالت اجتماعی است.

رئیس سازمان بازرسی کشور بیان کرد: باید تلاش شود این مسئله در راس برنامه های دولت قرار گیرد و پیش از تصدی گری و مسئولیت پذیری مدیران و کارکنان در ادارت، آموزش های لازم در خصوص قوانین نظام اداری و چگونگی برقراری عدالت به آنان ارائه شود.

حجت الاسلام پورمحمدی افزود: علیرغم اینکه بیش از دو سال از تدوین برنامه پنجم توسعه کشور می گذرد، بسیاری از مدیران اجرایی با مفاد آن آشنایی ندارند و آن را مطالعه نکرده اند.

وی اظهار داشت: اگر برنامه پنجم توسعه کشور به صورت مناسب در سطح کشور اجرایی شود، بسیاری از تخلفات اداری کاهش یافته و می تواند پیش از وقوع، از آن پیشگری کرد.

گفتنی است همایش تبیین قانون برنامه پنجم توسعه با رویکرد ارتقا سلامت نظام اداری با حضور نماینده ولی فقیه، استاندار، معاونان استاندار، مدیران کل ادارات و 360 نفر از کارشناسان ادارات کل استان کردستان در سنندج برگزار شد.

در پایان این همایش کارشناسان حاضر در برنامه در قالب کارگروه های تخصصی 9 گانه با مبانی فرهنگ اسلامی - ایرانی، علم و فناوری، اجتماعی، نظام اداری و مدیریت، اقتصادی، توسعه منطقه ای، دفاعی - سیاسی و امنیتی، حقوق قضائی و بودجه و نظارت آشنا شدند.

کد خبر 1766423

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =