سرمایه‌گذاری 90میلیارد دلاری در سواحل خلیج‌فارس/ خلیج فارس تا2050کانون توجه است

دستیار و مشاور ارشد فرمانده کل قوا با بیان اینکه تاکنون نتوانسته ایم از ظرفیت خلیج فارس و دریای عمان به خوبی استفاده کرده و در میدان رقابت نقش ایفا کنیم، گفت: تا سال 2050 احتمال می دهم خلیج فارس کانون توجه و رقابت درون منطقه ای و فرامنطقه ای و جهانی باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار سرلشگر یحیی رحیم صفوی امروز شنبه در نشست خبری به بیان اهداف دومین همایش سراسری جغرافیا، توسعه ، دفاع و امنیت با موضوع خلیج فارس و تنگه هرمز که قرار است 27 و 28 آذرماه برگزار شود، پرداخت.

وی ضمن تبریک روز پژوهش به اساتید و دانشجویان در خصوص اهمیت راهبردی خلیج فارس گفت: منطقه خلیج فارس مهم تر از ایران، عراق، کویت، عربستان، قطر، بحرین، امارات و عمان است که به لحاظ جغرافیایی منطقه ای منحصر به فرد است.
 
رحیم صفوی اظهار داشت: این منطقه در 100 سال گذشته مورد توجه جهانیان بوده و در آینده نیز تا سال 2050 احتمال می دهم کانون توجه و رقابت درون منطقه ای و فرامنطقه ای و جهانی باشد و این امر امنیت خلیج فارس و کشورهای پیرامون آن را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
 
وی با توجه به بعد اقتصادی و وجود انرژی در این منطقه اظهار داشت: 63 تا 65 درصد نفت خام منطقه تا سال 2009 از  این منطقه است و همچنین تولید روزانه 20 تا 30 درصد نفت خام جهان در این منطقه است و همچنین منطقه خلیج فارس پیوند بین سه قاره ، آفریقا اروپا و آسیا را شکل می دهد.
 
فرمانده سابق سپاه اظهار داشت: حجم ذخایر تایید شده در خلیج فارس تا سال 2006 ، 34 تا 35 درصد کل ذخایر جهان است و به جز ایران در 8 کشور همسایه خلیج فارس طی 10 سال گذشته صد میلیارد دلار سلاح خریداری و ذخیره شده است.
 
دستیار و مشاور ارشد فرمانده کل قوا همچنین با بیان اینکه بیش از 85 درصد تجارت های جهانی به وسیله حمل و نقل دریایی انجام می شود، گفت: به همین خاطر این منطقه دارای اهمیت به خصوصی است.
 
وی با اشاره به 2025 کیلومتر ساحل ایران در خلیج فارس و با توجه به جمعیت 75 میلیونی کشورمان که بیشتر از سایر کشورهای همسایه خلیج فارس است، گفت: ایران هم از نظر امنیتی مستقل، قدرتمند و با نفوذ است و هم در مقیاس جهانی بالاتری در منطقه نقش ایفا می کند.
 
استاد دانشگاه امام حسین (ع) در بیان محورهای این همایش اظهار داشت: فرصت ها و چالش های توسعه ای ، فرصت ها و چالش های دفاعی، فرصت ها و چالش های امنیتی از جمله محورهای این همایش هستند که 6 ماه کار عملی بر روی آنها انجام شده و در نهایت 344 چکیده مقاله و 218 اصل مقاله تاکنون به دبیرخانه این همایش رسیده است.

فرمانده سابق سپاه با بیان اینکه از اساتید دانشگاههای مختلف کشور به همراه فرماندهان نظامی و انتظامی در این همایش استفاده شده است، گفت: تفاوت همایش سپاه با سایر همایش های برگزار شده در این است که مباحث نظری در این همایش ها کاربردی نیز خواهد شد.
 
دستیار و مشاور مقام معظم رهبری با بیان اینکه ایران حدود 90 میلیارد دلار در سواحل خلیج فارس سرمایه گذاری کرده است، گفت: در بخش پتروشیمی چندین میلیارد سرمایه گذاری شده و حدود 30 فاز پتروشیمی عظیم در حال راه اندازی است.
 
استاد دانشگاه امام حسین (ع) با بیان اینکه تاکنون نتوانسته ایم از ظرفیت خلیج فارس ودریای عمان به خوبی استفاده کرده و در میدان رقابت نقش ایفا کنیم، گفت: امیدواریم دولت های آینده توجه بیشتری به توسعه استراتژی بحری داشته باشند.
 
کد خبر 1766433

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =