حمایت بخشی از افراد در بدنه دولت از واردات کالاهای تقلبی

معاون ستاد قاچاق کالا و ارز از حمایت برخی افراد در بدنه دولت از عرضه کالاهای خارجی تقلبی به دلیل وجود منافع خبر داد و گفت: این گروه‌ها همان‌هایی هستند که کد رهگیری جعلی چاپ کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی ابویی امروز در نشست تخصصی بررسی روند اجرای کد رهگیری (شبنم ) از مبادی ورودی تا سطح عرضه، گفت: از مبانی فساد اقتصادی، عدم شفاف سازی گردش کالا در کشور است.

معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: وقتی ممیزی برای تشخیص کالایی که اصل است با کالاهای قاچاق و غیررسمی وجود نداشته باشد و ماموران دستگاههای دولتی نیز نتوانند در زمان بازرسی و کنترل کالای اصل را با جعلی مشخص کنند، این مسائل به فساد در اقتصاد، جعل و تقلب دامن می زند.

ابویی با اشاره به لزوم آشنایی صنوف و مردم با نحوه شناسایی کالاهای اصل و جعلی، تصریح کرد: وقتی مردم به جای کالای اصل، کالای تقلبی می خرند، تبعات اقتصادی ،امنیتی و اجتماعی در کشور پیدا می شود.

این مقام مسئول در ستاد قاچاق کالا و ارز، لوازم آرایشی و بهداشتی را دارای سطح بالایی از قاچاق و تقلب در کشور دانست و افزود: هم اکنون بخش زیادی از لوازم آرایشی و بهداشتی در داخل با مواد زائد تولید و با برند خارجی به مشتریان عرضه می‌شود.

وی شفاف سازی گردش کالا را در کشور یک ضرورت خواند و با بیان اینکه این موضوع در کشورهای پیشرفته نیز انجام می‌شود، اظهار داشت: وقتی عرضه کالا در داخل شفاف سازی نشود، افرادی که حاضرند از طریق قانونی نسبت به واردات کالا اقدام کنند و یا سرمایه گذارانی که بخواهند به این حوزه وارد شوند، در مقابله با کالاهای جعلی و تقلبی انگیزه خود را از دست خواهند داد.

معاون ستاد قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه در ایران شفاف سازی گردش کالاهای خارجی یک سابقه 15 ساله دارد که در قوانین توسعه و بودجه وزارت بازرگانی سابق نیز وجود داشت، افزود: در سال گذشته ستاد طرحی را به دولت پیشنهاد و مصوب کرد که در قالب آن، وزارت صنعت مسئول اجرای طرح شفاف سازی کالاهای وارداتی اصل از بنجل با نام شبنم شد.

ابویی با تاکید بر اینکه تمام تجارت خارجی کشور باید مشمول این طرح شود، یکی از نکات اجرای آن را پیچیدگی برشمرد و اظهار داشت: چون سودجویان در کنار شفاف سازی حضور داشته و با آن مقابله می کنند، کار اجرای این طرح کمی دشوار می شود .

وی از وجود افرادی در بدنه دولت سخن گفت که از فعالیتهای عرضه کالاهای خارجی تقلبی به دلیل وجود منافع حمایت می کنند، همچنین صنوف را برای مقاومت در برابر شفاف سازی تحریک می کنند اما ستاد قاچاق کالا از سوی دولت نمایندگی دارد که در این عرصه سیاست‌گذاری کند و یک کمیته راهبری طرح شفاف سازی کالاهای وارداتی نیز تشکیل شد.

معاون ستاد قاچاق کالا و ارز از ایجاد ساختار کمیته مدیریت اجرای طرح در وزارت صنایع و یک کمیته نیز در سطح عرضه با مسئولیت سازمان حمایت از مصرف کنندگان و متعاقب آن ایجاد تشکیلاتی در استانها خبر داد و افزود: عدم اطلاع رسانی شفاف در این طرح یک اشکال اساسی کار است.

ابویی اجرای این طرح را که دارای منافع ملی است نیازمند همکاری واردکنندگان، عرضه کنندگان عمده، صنوف و مردم دانست و بیان داشت: اگر وارد کننده بدون کد رهگیری کالایی را عرضه نکند و صنوف هم این موضوع را پیگیری کنند، می توان به انجام کامل طرح امیدوار بود.

وی همچنین از لزوم اجرای طرح کد رهگیری کالاهای وارداتی سخن گفت و افزود: اگر دنبال اجرای سند چشم انداز هستیم باید زیرساختها و ساختار اقتصادی کشور را درست کنیم.

ابویی همچنین از اجرای کامل طرح تا پایان سال 92 خبر داد و افزود: با قرار گرفتن همه کالاهای وارداتی در قالب طرح شفاف سازی شبنم تا پایان 92 ، امکان ورود کالای قاچاق و عرضه آن در بازار کاهش می یابد.

کد خبر 1766609

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =