علاقه وزیر فرهنگ روسیه به افسانه‌های ایرانی

وزیر فرهنگ روسیه در دیدار از فروشگاه شهر کتاب مرکزی گفت: من 3 جلد کتاب درباره افسانه‌های روسیه نوشته‌ام که مجموعه‌ افسانه‌های مهم روسیه در این 3 جلد گردآوری شده و علاقه‌مندم با افسانه‌های ایران آشنا شوم.

به گزارش خبرگزاری مهر، ولادیمیر مدینسکی، وزیر فرهنگ روسیه امروز شنبه 25 آذر از شهر کتاب مرکزی دیدار کرد و در راستای ارتقای همکاری‌های متقابل‌ها با مدیران مجموعه شهرکتاب به گفتگو پرداخت.

در این دیدار وادیم دودا، مدیرکل فرهنگی وزارت فرهنگ روسیه، لوان جاگاریان سفیر روسیه در تهران، ابوذر ابراهیمی ترکمان رایزن فرهنگی ایران در روسیه، مهدی فیروزان مدیرعامل مؤسسه شهرکتاب، علی اصغر محمدخانی معاون فرهنگی و بین المللی شهرکتاب و مژگان امجد مدیر فروشگاه مرکزی شهر کتاب حضور داشتند.

وزیر فرهنگ روسیه در ابتدای این دیدار گفت: کتابفروشی‌ها محل دیدار‌ها و مصاحبه‌های من هستند و همیشه کتاب‌هایم را در آن‌جا رونمایی کرده‌ام. بنابراین شهرکتاب مرکزی را خانه خود می‌دانم و زیبایی و جذابیت آن را تحسین کرده و تبریک می‌گویم.

وی گفت: من 3 جلد کتاب درباره افسانه‌های روسیه نوشته‌ام که مجموعه‌ افسانه‌های مهم روسیه در این 3 جلد گردآوری شده است و علاقه‌مندم که با افسانه‌های ایران آشنا شوم. قرار شد که 3 جلد افسانه‌های روسیه در اختیار شهر کتاب قرار گیرد تا نسبت به ترجمه‌ آن به فارسی اقدام شود.

در این دیدار همچنین درباره همکاری‌های صورت گرفته مرکز فرهنگی و بین المللی شهرکتاب گزارش داده شد که از جمله آخرین آن‌ها می‌توان به «نخستین پل ادبی ایران و روسیه» در آبان ماه جاری با حضور 7 تن از نویسندگان، شاعران، منتقدان و پژوهشگران در مرکز فرهنگی و بین المللی شهرکتاب به مدت یک هفته و نشست «عصری با بولگاکف» با حضور منتقدان روسی و ایرانی اشاره کرد.

معاون فرهنگی و بین المللی شهرکتاب، ضمن ارایه گزارش «همایش سعدی و پوشکین» و 10 نشست درباره نویسندگان و شاعران روسی معاصر در شهرکتاب، تشکیل کارگاه ادبیات روسی و دعوت از نویسندگانی چون «ویکتور ارافیف» و جلسه رونمایی کتاب وی «استالین خوب» را مطرح کرد.

گسترش روابط فرهنگی شهرکتاب با مراکز فرهنگی روسیه و زمینه‌های متنوع آن از جمله همایش‌های مشترک درباره نویسندگان معاصر، ترجمه و نقد آثار ادبی معاصر، چاپ کتاب‌های دو زبانه، سفرهای فرهنگی اهالی فرهنگ و اندیشه به دو کشور، گفتگوهای علمی درباره پژوهش‌های ادبی، کارگاه‌های ادبیات فارسی در روسیه و ادبیات روسی در ایران، گشایش بخش کتاب‌های روسی در شهرکتاب مرکزی و دیگر امکانات مفید، از جمله موارد مورد گفتگو و همفکری بود که در این برنامه مطرح شد.

در پایان این دیدار قرار شد در جلسه برنامه ریزی فعالیت‌های مشترک شهر کتاب با سفیر روسیه در ایران، همکاری‌های بیشتر طرفین توافق شود. همچنین مقرر شد سفیر روسیه از برنامه‌های مشترک مذکور حمایت کند.

کد خبر 1766786

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =