هدف ديپلماسي ما بسترسازي براي صلح و امنيتي است  كه تامين‌كننده‌ منافع ملي باشد

رييس جمهور در مراسم افتتاح گردهمايي نمايندگي‌هاي خارج از كشور با بيان اين‌كه ما با هيچ‌كس سر جنگ نداريم و هدف ما گفتگو براساس احترام متقابل با حفظ مصالح ملي است، گفت: هدف ديپلماسي ما بسترسازي براي صلح و امنيت است. صلح و امنيتي كه قبل از هر چيز تامين‌كننده‌ي منافع ملي است.

 به گزارش خبرگزاري مهر ، سيد محمد خاتمي تصريح كرد: گفتگوي سازنده و دو طرفه بر پايه‌ خود باوري، عزت، حكمت و مصلحت و با نگاه به منافع ملي در عرصه  بين‌المللي، تداوم مذاكرات براي گسترش و تعميق روابط د وجانبه و چند جانبه، درك ضرورت و نياز به صلح و امنيت براي توسعه‌ پايدار و ارتقاي جايگاه جمهوري اسلامي ايران در مجموعه‌ روابط بين‌الملل آثار و نتايج مثبتي بر جاي گذاشته است.
 حجت‌الاسلام والمسلمين سيد محمد خاتمي تاكيد كرد: ميزان موفقيت يا عدم موفقيت سياست‌هاي خارجي اين دولت را هر كس با هر ديدگاه كه ارزيابي كند، نمي‌تواند اصول ديپلماسي آن‌ را كه بر پايه‌  تنش‌زدايي، اعتمادسازي، گفتگو و تبديل تهد يدها به فرصت‌ها در برابر ويرانگري ‌هاي ناشي از تروريسم لجام‌ گسيخته از يك سو و سياست جنگ ‌طلبي و امنيتي كردن فضاي جهان از سوي ديگر بنا شده است و با شعار ائتلاف براي صلح بر پايه‌ عدالت كه سياستي ضد تروريستي و ضد خشونت است، حركت مي‌كند؛ را مورد ترد يد قرار دهد.
رييس شوراي عالي امنيت ملي گفت: معتقدم در اين مدت، طراز سياست خارجي ما مثبت و د يپلماسي ما داراي تحرك و پويايي بوده است.
خاتمي افزود: اكنون نگراني رييس جمهور و د ستگاه سياست خارجي و بسياري از د وستداران انقلاب اسلامي و ايران اين است كه در صحنه‌ پرمخاطره‌ كنوني و شرايط پرتلا طم بين‌المللي و آشفته ‌بازار نظرات و تنش‌هاي داخلي، اين كارنامه‌ مثبت كه تكيه‌ گاه محكم حركت رو به جلوي ديپلماسي كشور است، لطمه ببيند.
رييس جمهور ادامه داد: دغدغه‌ ما اين است كه با عدم خردورزي و نفي اعتدال اعتبار انقلاب اسلامي و مصالح ملت بزرگوار ايران آسيب ببيند.
خاتمي تاكيد كرد: اطمينان مي‌دهم مادامي‌كه به عنوان رييس جمهوري اسلامي ايران پذيراي مسووليت هستم و براساس سوگندي كه ياد كرده ‌ام و باور و اعتقادي كه دارم، تمام تلاشم را به كار بگيرم كه آن ‌چه در پي آن بوده ‌ايم و به دست آورده‌ايم ازجمله د يپلماسي مثبت نظام، به سوي سياست‌هاي منفي تغيير جهت ندهد.
رييس جمهور با اشاره به اين‌ كه دغدغه‌ها و نگراني‌ها بايد رهگشاي گذ ر به سوي مسيرهاي جديد و برنامه‌هاي قويتر باشد، خطاب به سفراي ايران در خارج از كشور گفت: ادامه‌ ديپلماسي موفق و بهره‌ گيري از دست‌آوردهاي گذشته‌ مورد پذيرش جهان امروز، راه و وظيفه‌ حساس ما و شماست.
خاتمي پيشنهاد كرد: اين گردهمايي با هدف نقد و ارزيابي گذشته و بازنگري د يپلماسي دولت در شش سال قبل و ابلاغ روش‌هاي نوين و جديد به منظور حركت سازنده‌ رو به جلو، با توجه به تحولات كنوني جهان برگزار مي‌شود.
رييس جمهور در عين حال با اشاره به ضرورت تكيه بر قانون اساسي و استوار كرد ن پايه‌هاي مردم ‌سالاري سازگار با دين در درون تصريح كرد: سياست‌ خارجي بايد برگرفته از قانون اساسي و سه اصل راهنماي حكمت، عزت و مصلحت باشد كه دولت همواره آن را دنبال كرده است.
خاتمي در بخش ديگري از سخنانش با تبيين شرايط بين‌المللي و جايگاه ديپلماسي ايران، مهمترين تحولات دهه ‌هاي پاياني هزاره‌ قبل را برشمرد و با اشاره به پيروزي انقلاب اسلامي در ايران، فروپاشي اتحاد جماهير شوروي، ظهور اتحاد يه‌ هاي منطقه اي جديد، انقلاب در فنآوري اطلاعات و ارتباطات و طرح مسايل جهاني شدن: گفت: اين تحولات براي نظريه ‌پردازان پرسش بنياد يني به وجود آورد؛ مبني بر اينكه روزنه‌ جهان جديد به كدام منظر باز خواهد شد؟
رييس جمهور به شاخص شدن د و نظريه‌ جنگ تمد نها و گفتگوي تمدن‌ها و فرهنگ‌ هااشاره كرد و گفت: حادثه تلخ شهريور 1380 و در پي آن انتخاب و اجراي سياست تهد يد و خشونت از سوي دولت كنوني آمريكا بر مبناي ائتلاف براي جنگ، اند ك اندك به تحميل نظريه جنگ تمدن‌ ها به جهان و تغيير شرايط و آرامش نسبي در آستانه هزاره‌  جديد و اميدهايي كه بشريت به مهرباني، صلح و عدالت پيدا كرده بود به ناآرامي‌ و بي‌ثباتي بين‌المللي سوق داده شد.
ادامه دارد...
کد خبر 17678

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha