رفع معضل فساد اداری با ریشه کنی فقر فرهنگی امکان پذیر است

اهواز - خبرگزاری مهر: رئیس کل دادگستری استان خوزستان اظهار کرد: در جامعه یا اداره ای که ارزش ها حاکم نباشند هر اندازه که به پرسنل و افراد توجه شده و یا پول تزریق شود باز هم فساد اداری به وجود خواهد آمد، در این راستا ریشه کنی فقر فرهنگی در رفع فساد اداری تاثیر گذار است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد باقر الفت عصر دوشنبه در همایش مبارزه با فساد و ارتقای سلامت نظام اداری اظهار کرد: فساد اداری از جمله پدیده‌های سازمانی است که روند توسعه کشور‌ها را به طور چشمگیر با مشکل رو برو می سازد.

وی با تاکید بر ضرورت ریشه یابی عوامل بروز فساد اداری و رفع این عوامل گفت: برای مبارزه جدی و موثر با فساد اداری باید دست‌ اندرکاران، متخصصان مجرب و قانونگذاران به عوامل فساد و تحریک‌ کننده پرسنل اداری توجه کنند و درصدد رفع این عوامل  باشند.

الفت تصریح کرد: نابسامانی های اجتماعی و اقتصادی زمینه را برای رشد و بروز فساد اداری ایجاد می کند و آنچه به نام فساد اداری گریبانگیر مؤسسات و نهادهای دولتی وغیر دولتی گردیده، ناشی ازاین شرایط نامتعادل است.

وی با اشاره به اینکه  دلایل گوناگونی را برای فساد اداری درجوامع مختلف بر شمرده اند، گفت: فقر اقتصادی و نابسامانی های در آمدی کارکنان سازمان ها، فقر فرهنگی و عدم وجود باورهای استوار اخلاقی و نبود مقررات و قوانین بازدارنده و نظام های کنترلی موثر از زمره دلایل اصلی بروز فساد اداری بوده است.

رئیس کل دادگستری استان خوزستان  با اشاره به اهمیت فقر فرهنگی در بروز فساد اداری، اظهار کرد: فقر فرهنگی یعنی حاکم نبودن وجدان بر رفتار فردی و جمعی. همچنین عدم پایبندی به ارزشها، بی ‌توجهی به باورهای عمومی، بی ‌توجهی به آداب و سنن و رسوم و یا فاصله انداختن بین مردم و تاریخ فرهنگی آنها سبب فقر فرهنگی می شود.

وی با تاکید بر اینکه وجود فقر فرهنگی نیاز اقتصادی در بروز فساد اداری را کمتر می کند، تصریح کرد: در جامعه یا اداره ای که ارزش ها حاکم نباشند هر اندازه که به پرسنل و افراد توجه شود و پول تزریق شود، باز هم فساد اداری به وجود خواهد آمد.
 
الفت با تاکید بر ضروت رفع و از بین بردن فقر فرهنگی به منظور ایجاد سلامت اداری، گفت: با تاکید بر اینکه وجود فقر فرهنگی نیاز اقتصادی در بروز فساد اداری را کمتر می کند، تصریح کرد: در جامعه یا اداره ای که ارزش ها حاکم نباشند هر اندازه که به پرسنل و افراد توجه شود و پول تزریق شود، باز هم فساد اداری به وجود خواهد آمد.
 
وی همچنین نابسامانی های درآمدی مردم و بی عدالتی در در آمدها، بی ثباتی اقتصادی و تورم افسارگسیخته را از عوامل بروز فقر اقتصادی عنوان کرد و افزود: ‌با وجود فقر اقتصادی باید در اداره ها و دستگاههای اجرایی منتظر وقوع اتفاقات نامطلوب و جرم و اختلال نظام اداری باشیم.

کد خبر 1774804

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =