منابع مصنوعی مهمترین عامل آلودگی هوای کرج/لزوم توجه به نیروگاه منتظر قائم

کرج – خبرگزاری مهر: مدیرکل محیط زیست استان البرز گفت: دو منبع طبیعی و مصنوعی در آلودگی هوا تاثیر گذار هستند که سهم منابع مصنوعی در این امر بیش از منابع طبیعی است.

حسن پسندیده در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه منابع طبیعی به دلیل سیستم خود پایشی طبیعت سهم بسیار کمی در آلودگی هوا دارد، اظهار داشت: منابع مصنوعی و انسان ساز از جمله حمل و نقل ها موتوری، فعالیت بخش صنعت، نیروگاه ها و .... در  کلانشهرهای بزرگ سهم عمده ای آلودگی هوا از آلودگی هوا را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه بخش صنعت به دلیل استفاده ار سوخت های فسیلی دومین عامل آلاینده هوا به شمار می رود، گفت: خوشبختانه در استان البرز با مساعدت مسئولان درصدی از صنایع فعال استان با بهینه سازی از سوخت پاک استفاده می کنند.

پسندیده افزود: 25 درصد از فضای شهرک های صنعتی باید به فضای سبز اختصاص یابد که این امر در اولویت کاری ما قرار دارد.

مدیرکل محیط زیست استان البرز تصریح کرد: سرانه مصرف انرژی در کشور ما چهار برابر استاندار جهانی است که این امر در بخش مصارف خانگی نیز به نوبه خود در آلودگی هوا نیز تاثیر بسزایی دارد.

پسندیده با بیان اینکه حل معضل آلودگی هوا در کلانشهرها مشارکت بین دستگاه ها و از همه مهمتر همکاری شهروندان را می طلبد، گفت: رعایت الگوی مصرف و مصرف به اندازه انرژی در مصارف خانگی نقش مهمی در کاهش آلودگی هوا دارد زیرا مصارف خانگی 40 درصد مصرف انرژی را به خود اختصاص داده است.

نیروگاه منتظر قائم را دریابیم!

مدیرکل محیط زیست استان البرز اذعان داشت: نیروگاه منتظرقائم در حال حاضر روزانه یک میلیون و 300 هزار لیتر سوخت مازوت مصرف می کند که خوشبختانه با پیگیری های استانی و ملی سهمیه مصرف گاز طبیعی دو میلیون متر مکعبی به این بخش اختصاص یافته است.

پسندیده تاکید کرد: یکی از دغدغه های اداره کل محیط زیست فعالیت این نیروگاه با سوخت مازوت است که در آلایندگی هوا بیار موثر است.

وی افزود: امید می رود با مساعدت مسئولان سوخت کافی گاز طبیعی به این نیروگاه تزریق شود تا این دغدغه نیز به طور کامل رفع شود.

هوای کرج امروز در شرایط پاک قرار دارد

مدیرکل محیط زیست استان البرز به شاخص های استاندارد در سنجش میزان آلودگی هوا اشاره کرد و افزود: در شاخص های عدد از میزان صفر تا 50 وضعیت پاک، 51 تا 100 سالم، 101 تا 150 ناسالم برای گروه های حساس، 151 تا 200 هشدار، 201 تا 300 اضطرار و بیش از 300 بحران رتبه بندی شده است.

پسندیده گفت: به دلیل بالا رفتن استاندارها میزان آلودگی بیشتر شده است به نحوی که در گذشته قدرت اندازه گیری و دستگاه های پیشرفته در اختیار نداشتیم و با بررسی ها میزان آلایندگی هوا همانند امروز به چشم نمی خورد.

وی ادامه داد: در حال حاضر با در اختیار داشتن دستگاه هایی که توانایی اندازه گیر ذرات تا 2.5 میکرون دارند می توان میزان آلودگی هوا را دقیق تر بررسی کرد.

مدیرکل محیط زیست استان البرز اظهار داشت: در کارگروه استان ممنوعیت تردد خودروهای فرسوده به تصویب رسید که در این راستا در هشت ماهه  اول سال جاری شش هزار و 16 دستگاه خودرو فرسوده از رده خارج شدند.

پسندیده گفت: همچنین در هفت ماهه اول امسال 70 هزار خودرو در استان معاینه فنی شدند که نسبت به مشابه سال گذشته رشد بسیار خوبی داشته است.

وی با تاکید بر اینکه معاینه منظم خودروها 20 درصد از آلودگی هوا را کاهش خواهد داد، تصریح کرد: همکاری شهروندان در استفاده از حمل و نقل عمومی و کاهش استفاده از خودروهای شخصی می توانند میزان آلوگی هوا را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد.

 مدیرکل محیط زیست استان البرز اظهار داشت: خوشبختانه در حال حاضر هوای کلانشهر کرج در وضعیت پاک قرار دارد.

کد خبر 1792484

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =