12عنوان کتاب در کرمان مجوز چاپ گرفتند

کرمان - خبرگزاری مهر: صدور مجوز چاپ برای 12 عنوان کتاب، اجرای نمایش "آخرین شب جهان" در کرمان، لزوم ترویج فرهنگ نماز از جمله اخبار فرهنگی استان کرمان است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مدیر‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در جلسه شورای نشر استان کرمان گفت: برپایی نمایشگاه سالیانه کتاب در مرکز استان، برپایی نمایشگاههای متعدد شهرستانی؛ برگزاری جلسات نقد و بررسی کتب، تازه های نشر، اهدای کتاب در مناسبتهای گوناگون به کتابخانه‌های مختلف سطح شهر، اهدای بن الکترونیکی خرید کتاب به هنرمندان و اهالی فرهنگ و رسانه از جمله تلاشهای این اداره کل در گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان است.

احمد سعیدی‌ با اشاره به سالروز ولادت حضرت محمد( ص) گفت: توجه و تاکیدی که اسلام و شخص پیامبر نسبت به علم و علم آموزی دارند، یکی از نکات برجسته و کلیدی است که در این رابطه باید به آن توجه جدی تری شود.

در این جلسه ‌عنوان کتاب مورد بررسی قرار گرفت که تعداد 12 عنوان کتاب بر اساس نظر اعضای این هیئت ‌مجوز چاپ دریافت کردند، دو عنوان نیز مشروط با اعمال اصلاحات شدند؛ یک عنوان غیز قابل چاپ تشخیص داده شد و مابقی در دستور بررسی مجدد قرار گرفتند.

اجرای نمایش " آخرین شب جهان" در کرمان

نمایش " آخرین شب جهان" از 23 دی ماه جاری در تالار عماد کرمان روی صحنه رفته است.

مهدی ثانی، کارگردانی "آخرین شب جهان" را بر عهده دارد و مهدی ارمز، مهدی میر حسینی، اسلام ارمز، رضا خسروی، کاظم دامغانی، آرش رضایی و مینا اخوان، سپیده میرزائی و فائضه پاک طینت در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازند.

مهدی ثانی در باره این نمایش گفت: "اخرین شب جهان " واقعه کربلا را از نگاهی دیگر با متنی آمیخته با نماد و تمثیل و سمبلها روایت می کند و شاید این متن جدیدترین متنی است که در مورد واقعه عاشورا نوشته شده است.

نمایش «آخرین شب جهان» ‌23 دی ماه به مدت هفت شب از ساعت شش بعدازظهر در تالار عماد شهر کرمان در حال اجراست.

لزوم ترویج فرهنگ نماز

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در گردهمایی یک روزه روسای ستادهای اقامه نماز ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستانهای استان کرمان در سخنانی با اشاره به اهمیت نماز در حوزه فرهنگ تصریح کرد: همه مسئولان و همه مدیران به ویژه مدیران فرهنگی باید هم و غم این را داشته باشند که چگونه برنامه ریزی کنند و چه اقداماتی انجام دهند تا چند نفر بیشتر نمازخوان شوند.

احمد سعیدی ادامه داد: فرهنگی که ما دنبال می کنیم اگر غیر از این باشد فرهنگ نیست و جزء ماموریتهای ما نیست، وظیفه ما این است تا با استفاده از ظرفیت هایی که در اختیار داریم هر چه بیشتر بستر ساز عبادت الله باشیم و نماز زیبا ترین جلوه این عبادت و بندگی است.

سعیدی در ادامه با اشاره به ایجاد ظرفیتها در حوزه نماز در شهرستانها تاکید کرد: در جهت توسعه نماز هر چه در شهرستانها کار کنیم جا دارد.

تقدیر از استان های فعال در حوزه نماز

مدیر نظارت و ارزیابی عملکرد دفتر اقامه نماز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گردهمایی روسای ستادهای اقامه نماز ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستانهای استان کرمان گفت: نظارت و ارزیابی عملکرد ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در دستور کار ستاد اقامه نماز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته و از این پس به صورت مستمر اقدامات استان ها در حوزه نماز رصد ، ارزیابی و رتبه بندی می شود .

حمیدرضا ناطقی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ادارات کل استانی به عنوان مهمترین ارگان کشور علاوه بر وظایف ذاتی خود، برنامه ریزی، سیاستگذاری و اجرای برنامه های مختلف با موضوع نماز را نیز در کل سطح جامعه بر عهده دارد.

مدیر برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی ستاد اقامه نماز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اقدامات صورت گرفته در خصوص ترویج فرهنگ نماز در سطح استان کرمان و تقدیر کرد.

نماز باعث پیشگیری از انجام گناه می شود

کارشناس فرهنگی ستاد اقامه نماز استان کرمان در گردهمایی روسای ستادهای اقامه نماز ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستانهای استان کرمان گفت: نماز باید حضور لحظه به لحظه در زندگی داشته باشد، باید بیش از نماز خواندن نمازی بشویم زیرا با این روحیه دیگر گرد گناه نمی توان گشت.

حجت الاسلام علی مظفری ادامه داد: یکی از مهمترین مسایلی که به کار نماز رونق می دهد، اخلاق دین داری است، اخلاق و خلق خوش پیامبر( ص) بود که باعث پیشرفت و رونق اسلام شد.

حجت الاسلام مظفری تصریح کرد: اگر نمازخوانهای ما خوش برخورد، حق شناس و حرمت گذار بر دیگران باشند، کارها با سرعت جلو خواهد رفت، اما اگر عمل با رفتارمان فاصله داشته باشد، بازدارنده خواهد بود.

استواری تعزیه در آن است که مبدا حقیقی دارد

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در مراسم اختتامیه سوگواره تعزیه کرمان گفت: استواری هنر تعزیه در آن است که مبدا حقیقی دارد.

احمد سعیدی ادامه داد: تعزیه؛ باعث ایجاد همزاد پنداری شده و روحیه توسل‌جویی و مرادخواهی را در درون تماشاگران به وجود می‌آورد و فرد را به تزکیه روحی سوق می دهد.

سعیدی تصریح کرد: واقعه عاشورا ظرفیت بزرگی است که در طول تاریخ برای همگان جنبه بیدارکننده داشته و هنر تعزیه هنری ملی و خاص ایرانیان است و وظیفه همه ماست که در حفظ و صیانت از آن کوشا باشیم؛ چرا که نمایش هر کشوری برای آنها از قداست و ارزش بالایی بر خوردار است و در کنار تمام درام‌های شرق و غرب نام تعزیه ایران می‌درخشد.

کد خبر 1792566

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =