افزایش تعداد اعضای شورای شهر کرج به 21 نفر/ کاندیداها قانونمند باشند

کرج – خبرگزاری مهر: معاون سیاسی امنیتی استاندار البرز از افزایش تعداد اعضای شورای شهر کرج به 21 نفر اصلی و هشت نفر علی البدل خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، ناصر رجبی پیش از ظهر چهارشنبه در نشست خبری خود با موضوع انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا، انتخابات را از دیدگاه اسلام یک وظیفه و حق مسلم برای مردم دانست.

وی تصریح کرد: دودیدگاه برای انتخابات وجود دارد، در یک دیدگاه انتخابات حق افراد برای تعیین سرنوشت سازان کشور خود است که فرد می تواند از حق خود استفاده کند یا نکند.

وی افزود: در دیدگاه دیگر انتخابات وظیفه افراد است و باید برای دفاع از اهداف و آرمانهای نظام در انتخابات حضور داشته باشند.

رجبی تاکید کرد: انتخابات از دیدگاه اسلامی و در کشور ما به عنوان تکلیف و وظیفه است و همه افراد واجد شرایط باید در آن حضور داشته باشد.

وی گفت: دو انتخابات مهم و سرنوشت ساز پیش روی کشور ماست که با یکی شخص دوم اجرایی کشور انتخاب می شود و طی دیگری پائین ترین لایه های جامعه می توانند در امور اجتماعی، اقتصادی، عمرانی و فرهنگی دخالت داشته باشند.

وی در خصوص تفاوت های موجود در دو انتخابات اظهار داشت: در انتخابات ریاست جمهوری باید حداکثر آرا یعنی 50 درصد به علاوه یک کسب شود تا فرد انتخاب شود اما در انتخابات شوراها اکثریت نسبی برای انتخاب کفایت می کند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار البرز گفت: همچنین در هیئت های اجرایی نیز دو انتخابات با یکدیگر تفاوت دارند برای مثال جهادکشاورزی و آموزش و پرورش دو عضو هیئت اجرایی در انتخابات شوراها هستند اما در انتخابات ریاست جمهوری چنین نیست.

وی افزود: تعداد اعضای  شورای شهر براساس جمعیت در شهرها و روستاها تعیین می شود و ملاک آخرین سرشماری آمار نفوس و مسکن در سال 90 خواهد بود.

رجبی گفت: بر این اساس در روستاها تا هزار و 500 نفر سه عضو اصلی و در بیش از آن پنج عضو اصلی خواهیم داشت.

وی افزود: در شهرهای تا 20 هزار نفر جمعیت پنج نفر عضو اصلی و دو نفر علی البدل، بین 20 تا 50 هزار نفر هفت نفر اصلی و سه نفر علی البدل، از 50 تا 100 هزار نفر 9 نفر اصلی و چهار نفر علی البدل، از 100 تا 200 هزار نفر 11 نفر اصلی و پنج نفر علی البدل، از 200 تا 500 هزار نفر 13 عضو اصلی و 6 نفر علی البدل، جمعیت 500 تا یک میلیون نفر 15 عضو اصلی و هفت علی البدل و تا دومیلیون 21 عضو اصلی و هشت علی البدل خواهیم داشت.

وی ادامه داد: در شهرهای بیش از دو میلیون 25 نفر عضو اصلی و 10 نفر علی البدل خواهند بود.

رجبی تاکید کرد: تنها در تهران 31 نفر عضو اصلی و 12 نفر علی البدل به عنوان اعضای شورای شهر خواهیم داشت.

کرج 21 عضو در شورای اسلامی شهر خواهد داشت

معاون سیاسی امنیتی استاندار البرز گفت: در حال حاضر 16 شهر در استان البرز داریم که براساس جمعیت اعلام شده آنها در شهر کرج 21 عضو اصلی و هشت نفر علی البدل، در گرمدره پنج نفر اصلی و دو نفر علی البدل، مشکین دشت 9 نفر اصلی و چهار علی البدل، کمالشهر 11 نفر اصلی و پنج علی البدل، ماهدشت 9 اصلی و چهار علی البدل، محمدشهر 11 عضو اصلی و پنج علی البدل و آسارا پنج نفر اصلی و دو نفر علی البدل خواهند داشت.

رجبی افزود: در شهرستان ساوجبلاغ، هشتگرد نه نفر عضو اصلی و چهار نفر علی البدل، شهر جدید هفت نفر اصلی و سه نفر علی البدل، گلسار پنج نفر اصلی، چهارباغ هفت نفر اصلی و کوهسار پنج نفر عضو اصلی خواهند داشت.

وی تصریح کرد: در شهرستان نظرآباد 11 نفر عضو اصلی در شهر نظرآباد و پنج عضو در تنکمان خواهیم داشت.

طالقان پنج نفر عضو اصلی و اشتهارد هفت عضو اصلی و سه عضو علی البدل در این دوره از شوراها خواهند داشت که رجبی به آن اشاره کرد.

شهرک ها با جمعیت هزار نفر سه عضو در شورا خواهند داشت

معاون سیاسی امنیتی استاندار در خصوص شهرک ها  گفت: شهرک هایی که تا هزار نفر جمعیت و یا 200 خانوار دارند سه عضو در شورای شهر خواهند داشت.

رجبی افزود: شهرک های بیش از هزار نفر جمعیت پنج عضو اصلی دو نفر علی البدل در شوراها دارند.

کاندیداهای احتمالی انتخابات قانونمند باشند

معاون سیاسی امنیتی استاندار البرز گفت: کاندیداهای احتمالی انتخابات های پیش رو باید همه تلاش خود را در رعایت قانون بکارگیرند.

وی تاکید کرد: فردی که خود راملزم به رعایت قانون نداند نمی تواند در اجرای صحیح قانون در جامعه موفق باشد.

کد خبر 1792658

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =