لزوم تحولات نو در موسیقی برای خروج از حالت انجمادی و تکراری

اصفهان – خبرگزاری مهر: مدیر انجمن فیلارمونیک اصفهان گفت: موسیقی در کشور حالت انجمادی و تکراری پیدا کرده که برای خروج از این وضعیت لازم است مسئولان به تحولات نو در موسیقی و افرادی که در این زمینه فعال هستند توجه بیشتری کنند.

حسین چمن‌پرداز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تحولات و ابداعات در موسیقی در تمام دنیا تعریف شده اما گویی برخی مسئولان موسیقی در ایران می‌خواهند این موضوع را نادیده بگیرند.

وی با اشاره به اینکه آموزش موسیقی در دانشگاه‌‌های ما نیز به صورت جدی دنبال نمیشود، تاکید کرد: مگر میتوان موسیقی را به یک یا دو موضوع محدود کرد و به علت بی اطلاعی از موسیقیهای نوین موارد جدید را نادیده گرفت.

هشدار درباره فاصله گرفتن جامعه از موسیقی هدفمند

مدیر انجمن دوستداران موسیقی با هشدار درباره رفتن نگرش جامعه به سمت و سوی استفاده از ابزار موسیقی تصریح کرد: موسیقی ما تاکنون کمتر شکل کاربردی داشته به این معنا که نتوانسته‌ایم مفاهیم و فرهنگ صحیح موسیقایی را به درستی در متن جامعه و میان مردمی اندیشه صحیحی از موسیقی ندارند، رواج دهیم و این مسئله مقام هنر را تنزل داده است.

برخی مسئولان سواد کافی در زمینه موسیقی ندارند

وی با اشاره به اینکه این مسئله سبب شده موسیقی از شکل هدفمند خود خارج شود، اضافه کرد: این مشکل از آنجا ناشی می‌شود که گاهی افرادی در حوزه موسیقی نظر میدهند که یاقادر به انجام کاری نیستند و یا سواد و نگرش موسیقایی کافی ندارند.

چمن‌پرداز با اشاره به مشکلات پیگیری ثبت قانونی انجمن  فیلارمونیک گفت: اهداف انجمن فیلارمونیک که در تمام دنیا در ارتقای سطح شنیداری موسیقی مخاطبان می‌کوشد برای مسئولان ایرانی مربوطه ناشناخته است.

وی افزود: برای من عجیب بود که زمانی که اساسنامه انجمن را به آنها ارائه کردم آنها فقط سری تکان دادند و از من توضیحی درباره انجمن و اساسنامه نخواستند و این تصور را در انسان ایجاد میکند که تصمیمگیری از قبل تعیین شده بوده است.
کمبود بودجه، بهانه مسئولان برای تعطیلی فعالیت انجمن

مدیر انجمن فیلارمونیک بیان داشت: کمبود بودجه مهمترین مشکل منجر به تعطیلی انجمن فیلارمونیک اصفهان از سوی مسئولان مربوطه عنوان شده بود اما به تنظر می‌رسد که این موضوع بهانه‌ای بیش نیست.

وی با اشاره به اینکه بنیانگذاری انجمن فیلارمونیک حرکتی نو در موسیقی ایران محسوب میشود، تصریح کرد:  اداره ارشاد اصفهان مسئولیت ثبت این انجمن را بر عهده نگرفت و تصمیمگیری درباره این موضوع را به ارشاد تهران واگذار کرد.

چمن‌پرداز ادامه داد: با وجود اینکه بنیان گذاری انجمن فیلارمونیک حدود سه سال است که انجام داده‌ام، اما وزارت فرهنگ و  ارشاد اسلامی برای این تحول فرهنگی موسیقایی که در سراسر دنیا از جمله کانون‌های موسیقی هر کشور  محسوب می‌شود، تعریفی  ندارند.

وی ادامه داد: سه ماهی است در حال دنبال کردن اقدامات ثبت این انجمن در تهران هستیم تا انقلاب موسیقایی و فرهنگی را در کشور دنبال کنیم اما به تازگی این دفتر عنوان کرده است که تنها مجوزهای لازم برای انجام کارهای صوتی و تصویری را ارائه می دهد.

مدیر انجمن دوست‌داران موسیقی تصریح کرد: به ما پیشنهاد شده که پیشنهادی زیر گروه سایر نهاد های موسیقی  قرار بگیریم، در حالیکه محوریت اصلی این انجمن استقلال فعالیت‌ها زیر نظر کارشناسان مربوطه است.

مسئولان به اهداف تشکیل انجمن فیلارمونیک توجه کافی ندارند

وی با طرح این سوال که جایگاه انقلابهای فرهنگی و بنیانگذاریهای هنری در عرصه موسیقی کجاست، اضافه کرد: مشکلی که ما داریم این است که به اهداف تشکیل این انجمن و رسالت کاری ما توجه کافی نشده است.

چمن‌پرداز درباره اهداف تشکیل این انجمن گفت: این انجمن به تفسیر آثار موسیقی برجسته جهان می‌پردازد و تمام جلسات آن مطابق درک عمومی مخاطبان بوده ضمن اینکه این انجمن‌ موازی با انجمن‌های بین‌المللی فیلارمونیک کار می‌کنند.

بررسی ارتباط موسیقی با سایر هنرها در انجمن فیلارمونیک

وی اضافه کرد: این انجمن نه تنها به آموزش موسیقی به علاقه‌مندان می‌پردازد، بلکه ارتباط موسیقی با سایر هنرها را نیز مورد نقد و بررسی قرار می‌دهد.

مدیر انجمن دوست‌داران موسیقی ادامه داد: هر فردی با هر سطح سواد چه هنرمند باشد و یا نباشد می‌تواند در جلسات این انجمن‌ها شرکت کندف چرا که هدف ارتقای قدرت شنیداری و درک موسیقی مخاطبان است.

انجمن فیلارمونیک به طور حتم فعالیت خود را از سر می‌گیرد

وی تاکید کرد: فعالیت انجمن فیلارمونیک که شش ماه بیوقفه به فعالیت خود ادامه داد ودوستداران بسیار را جذب کرد را به طور قطع دنبال میکنم و اقدامات لازم را در این زمینه انجام می دهیم.

چمنپرداز ادامه داد: با توجه به اینکه علاقهمندان موسیقی کلاسیک هنوز به صورت پیگیر خواستار ادامه جلسات این انجمن هستند، به دوستداران انجمن فیلارمونیک این وعده را می دهم که این انجمن هیچ عنوان تعطیل نمی شود.

مدیر انجمن فیلارمونیک تصریح کرد: هم‌اکنون برنامه های انجمن بی وقفه و بی توجه به شرایط  موجود در حال  آماده سازی است و به طور حتم این انجمن از ابتدای سال آینده فعالیت خود را از سر می گیرد.

به گزارش مهر، انجمن فیلارمونیک اصفهان از سال گذشته تشکیل شده و جلساتی در راستای رونق و تقویت شنوندگی صحیح و همه‌جانبه هنر موسیقی در فرهنگسرای خورشید برگزار می‌کرد که به تدریج مخاطبان زیادی پیدا کرده بود که به ناگاه بدون ارائه دلیلی تعطیل شد.

اکنون مدیر و دوست‌داران این انجمن در تلاش هستند تا با توجه به اینکه مجوزهای لازم برای برگزاری کلاس‌های آن موجود است از اسفندماه به هر نحوی فعالیت خود را از سر بگیرد.

کد خبر 1792767

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =