جلوگیری از افزایش طلاق با زبان هنر/ پیش بینی 348 برنامه خانواده

اراک-خبرگزاری مهر: پدر، مادر و کودک سه عنصر تشکیل دهنده خانواده، سه عضوی که در کنارهم بودن آنها را عواملی بیرونی و درونی تهدید می کند و برگزاری اولین جشنواره خانواده ی شاد آینده ای روشن در اراک بهانه ای برای پرداختن به کانونی مهم چون خانواده شد.

به گزارش خبرنگار مهر، چند وقتی است آمارهای افزایش طلاق در استانی به مانند مرکزی باعث نگرانی هایی در بین مسئولین شده است تا جایی که ستاد تحکیم  بنیاد خانواده، دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استان مرکزی و کانون پرورش فکری کودک و نوجوان استان مرکزی با اتخاذ برنامه هایی چون برگزاری جشنواره خانواده سعی دارند آگاهی در این زمینه را افزایش دهند.

 امروز چهارشنبه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان مرکزی روز شادی داشت. اعضای کانون به همراه خانواده و مربیانشان جمع شده بودند تا جشنواره خانواده شاد، آینده ای روشن را بهانه ای برای لبخندهایی کنند که تا آثار این لبخندها نیز در زندگی تک تک خانواده ها جاری کنند.

جشنواره خانواده شاد، آینده ای روشن در حالی برگزار شد که صمیمیت بر تمامی سالن آمفی تئاتر  مجتمع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حکمفرما بود.

نمایش رادیویی، نمایش عروسکی و قصه گویی از جمله برنامه های این جشنواره بود. جشنواره ای که هدفی جز گوشزد کردن اهمیت کانون خانواده و تاثیر آن بر زندگی تک تک افراد خانواده بویژه کودکان نداشت.

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت:  با تدبیر شورای پیشگیری جرم در استان 348 برنامه فرهنگی، هنری و آموزشی پیش بینی شده است که با هدف تحکیم بنیان خانواده و کاهش طلاق  با همکاری 37 اداره و نهاد دولتی اجرا می شود.

غلامرضا فتح آبادی همچنین افزود: در تحقق این برنامه ی بنیادی از ابزارهای مختلفی مثل هنرهای تجسمی و آموزش مهارتهای زندگی برای زوجین با همکاری خردسالان و نوجوانان به عنوان آینده سازان اجتماع و خانواده استفاده می شود.

مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان مرکزی نیز گفت: هدف کانون پرورش فکری ، آموزش غیرمستقیم مسائل اجتماعی با زبانی است که در سطح پذیرش کودک و نوجوان باشد و هنر و ادبیات دو ابزاری است که می توان با آن به آموزش این مسائل پرداخت.

جشنواره فرصتی برای ترسیم کودکان و نوجوانان از خانواده شاد

محمدتقی حقی برگزاری این جشنواره را فرصتی برای ترسیم کودکان و نوجوانان از خانواده شاد و آینده روشن دانست و ادامه داد: عمده فعالیت کانون به سمتی است تا اعضا با فعالیت ادبی، فرهنگی و هنری به درک مسائل برسند.

حقی فعالیت های کانون پرورشی را عملی و فرآیند محور دانست و افزود: این فعالیت ها به صورت گروهی یا فردی انجام می شوند.

وی ادامه داد: در راستای آموزش مسائل مهمی چون اهمیت خانواده کانون با همکاری ستاد تحکیم خانواده و دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اقدام به برگزاری این جشنواره کرد.

حقی از برگزاری نمایشگاه آثار برگزیده  در گالری مجتمع کانون خبر داد و گفت: این نمایشگاه از امروز به مدت یک هفته دایر است.

تعریف قصه به شیوه ای روان برای تاثیر گذاری خانواده ها و کودکان

فریده محمودی قصه گوی برگزیده استان که با داستان با "پهلوان دخت" ( با مضمونی خانوادگی)  توانست مخاطبان را تا آخر داستان با خود همراه کند نیز گفت: امیدواریم تعریف قصه به شیوه ای روان بتواند در خانواده ها و کودکان برای استحکام خانواده ها تاثیر داشته باشد.
 
این مربی آستانه ای در خصوص ویژگی های یک قصه گو خوب گفت: یک قصه گوی خوب باید بر مخاطب تاثیر بگذارد و از ابزار وجودی خودش همچون چشم ها، دست ها و لب در قصه استفاده کند.

محمودی افزود: یک قصه گو باید داستانی را که می خواهد تعریف کند، قبلا کار کرده و آن را درونی کرده باشد.

وی با تاکید بر تناسب قصه با گروه سنی ادامه داد: مربیان باید توانایی های هر گروه سنی را بشناسنند و متناسب با آن قصه بگویند.

وی اضافه کرد: مثلا نباید یک داستان که پیچیدگی دارد را برای گروه سنی ب تعریف کرد زیرا آن ها هنوز تفکر انتزاعیشان شکل نگرفته و  نیاز به داستان هایی با زبان کودکانه و رویدادهای ساده تر دارند.

محمودی که ده سال است قصه گویی می کند معتقد است، قصه های جذاب و شخصیت های دوست داشتنی را  باید برای بچه ها تعریف کرد.

 حالا  نوبت  اعلام برگزیدگان بود، اسامی 24 نفر برگزیده خوانده شد و بچه ها بالا رفتند و جایزه های خود را از مدیر کانون و رییس دفترامور اجتماعی استاندار گرفتند. برق شادی در چشمان کسانی که جعبه های کادو در دستشان بود پیداست، لابد دلشان می خواست زودتر به خانه هاشان برسند تا ببینند چه هدیه ای گرفته اند.
 
محمد مهدی داوود آبادی یکی از برگزیدگان بخش داستان کودک است. وی گفت: من 9 سال دارم و کلاس سوم ابتدایی هستم.
 
محمد مهدی افزود: من داستان نویسی را از خواهرم یاد گرفتم و بهترین داستانی که تا حالا خواندم داستان فیل خاکستری بود.

مرغ، خروس و جوجه داستان خانوادگی محمد مهدی

وی ادامه داد: داستان من در مورد خانواده بود و شخصیت های داستانم مرغ، خروس و جوجه بود. محمد مهدی می خواهد در آینده خلبان شود و داستان را بعنوان کار دوم دنبال کند.

یاسمن السادات شریفی  11 نیز یکی از برگزیدگان شعر کودک بود. وی گفت: شعری که من گفتم در مورد پنج انگشت و ارتباط آن با خانواده بود.

یاسمن اولین بار شعر خوانی را در تلویزیون دیده و دوست داشته که یک روز شعر بگوید و بخواند و از همان روزها شروع به تلاش و شعر گفتن کرده است.

وی اولین شعری را که گفته به خوبی یادش بود و برایم اینطور خواند: باغ باغ گل،  تو هر کدوم یک غنچه ،که حرفای قشنگی دارم برا تو بچه، می گن که اذیت نکن،  حرف بابا رو گوش کن ، مامان می گه درس  بخون گوش کن به حرفای اون.

یاسمن گفت: من شعرهای آقای کشاورز را دوست دارم و مربی ام خانم لاهوتیان کمکم می کند تا شعر هایم بهتر شود.
وی دوست دارد که روزی شاعری بزرگ شود.

اختتامیه تمام شد چراغ ها آمفی تئاتر خاموش شد برخی با هیجان به سمت گالری می روند تا  شاید نقاشی یا ماکت خود را آنجا ببینند و برخی نیز دست در دست خانواده هاشان به خانه هاشان می رفتند تا  قدر روزهای خوب  با هم بودن خانواده را بیشتر بدانند.
 
...
سمیه انصاری فر

کد خبر 1792897

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =