برگزاری همایش دو روزه ارتقای سلامت اجتماعی زنان سرپرست خانوار استان تهران

تهران - خبرگزاری مهر: اولین روز از همایش دو روزه ارتقای سلامت اجتماعی زنان سرپرست خانوار استان تهران به همت اداره کل کمیته امداد امام خمینی(ره) این استان با حضور مسئولان کشوری و استانی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، همایش دو روزه ارتقای سلامت اجتماعی زنان سرپرست خانوار استان تهران به همت اداره کل کمیته امداد امام خمینی(ره) این استان صبح چهارشنبه در مجتمع فرهنگی اداری ولایت کمیته امداد امام خمینی(ره) برگزار شد.  

در همایش دو روزه زنان سرپرست خانوار استان تهران، 150 نفر از بانوان سرپرست خانوار تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی(ره) حضور دارند که علاوه بر شرکت در کارگاه های آموزشی با الگوهای موفق زن در جامعه نیز آشنا می شوند.

با توجه به اینکه این همایش دو روز برگزار می شود و فاصله بین شهرستانها با شهر تهران زیاد است، این بانوان از کلان شهر تهران و دو شهرستان ری و شمیرانات انتخاب شده اند تا برای رفت و آمد با مشکلی مواجه نشوند.

این همایش با همکاری 20 سازمان، وزرات خانه و دیگر نهاد های حمایتی برگزار شده است و  38 مقاله نیز به دبیرخانه این همایش رسیده که از بین آنها دو تا چهار مقاله پذیرفته خواهد شد.

نگاه جامعه به زنان سرپرست خانوار متفاوت است

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان تهران در این همایش گفت: عنصر مقاوم خانواده زن است و از دامن زن انسان باید به معراج برود در واقع زن مرکز رأفت، محبت و الفت خانوده‌ هاست، اگر این عنصر را از داخل خانواده برداریم، انسجام خانواده از بین خواهد رفت.

تبارک سبحانی اضافه کرد: خانواده ‌ای که سرپرست خانواده شهید شده، زن این خانواده شیرزنی است که با روحیه بلند و با نشاط در میدان تربیت فرزندان حاضر است و نه تنها در مجامع حضور پررنگی دارد و احساس کوچکی نمی کند، بلکه با افتخار نیز زندگی می کند، ولی همسایه این خانواده کسی است که شوهرش از داربستی که برای ساخت و ساز زده شده، می‌ افتد حال هردوی این خانواده ها فرزندان یتیم دارند، ولی نگاه اطرافیان حتی اقوام نزدیک نیز به آنها یکسان نیست.

وی تصریح کرد: از روزی که پدر فوت شده نگاه های تحقیر آمیز شروع می شود؛ این زن چه گناهی کرده و چگونه باید تعادلش را برای نقش آفرینی حفظ کند در حالی که باید با عزت و کرامت به او نگاه شود تا او بتواند با قدرت در میدان بایستد ولی وقتی به این زن با دید حقیرانه نگاه می شود همچون سمی است که به او تزریق می کنیم و سلامت او را به مخاطره می اندازیم.

آمار زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد

مدیر همایش ارتقای سلامت اجتماعی زنان سرپرست خانوار استان تهران گفت: 27 هزار و 65 زن به علت فوت سرپرست خانواده، دو هزار 255 زن به دلیل طلاق، 225 زن به علت متارکه، 9 هزار و 880 زن به علت از کار افتادگی، 283 زن به علت معلولیت سرپرست، دو هزار و 173 زن به علت بیماری سرپرست، 183 زن به علت بد سرپرستی و چهار هزار و 52 زن به دلایل دیگر تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند.

وی ادامه داد: برخی از زنان سرپرست خانوار تلاش می ‌کنند با ازدواج مجدد زودتر تکیه‌ گاهی بیابند، این در حالی است که تعجیل در این امر منجر به وقوع ازدواج ناموفقی می‌ شود و از سوی دیگر ممکن است بعضی از زنان سرپرست خانوار حاضر به ازدواج مجدد نباشند.

معمولاً زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد کم سواد هستند

سبحانی تصریح  کرد: معمولاً زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد کم سواد هستند، البته درصدی از آنها به خوبی می‌ توانند خانواده خود را مدیریت کنند که وظیفه مددکار اجتماعی پس از آنکه زنی بی‌ سرپرست تحت حمایت قرار گرفت، این است که اعضای خانواده را کشف کند و با توجه به توانمندی و امکانات آنان، کسب و کار مناسبی را برای این دسته از افراد ترتیب دهند و به این ترتیب مددجو می ‌تواند پس از مدتی خودکفا شود.

وی در خصوص راهبردهای حل مشکلات زنان سرپرست خانوار گفت: توجه به سلامت روانی، جسمانی و عاطفی و فراهم کردن زمینه نقش ‌آفرینی زنان از جمله این راهبردهاست و از سوی دیگر تمام زنان زیر 50 سال تحت پوشش سرانه بیمه هستند.

سبحانی اضافه کرد: تلاش برای ازدواج مجدد با ایجاد زمینه‌ های دفاع از بنیان اجتماعی زنان با توسعه مددکاری اجتماعی، معرفی زنان نمونه و موفق در زمینه خوداتکایی و ازدواج مجدد از دیگر راهبردها برای این قشر از زنان است.

وی تأکید کرد: همه سازمانها اعم از سازمانهای اقتصادی، اجتماعی، صدا و سیما، حوزه علمیه، ائمه جماعات باید در موضوعات زنان سرپرست خانوار ورود پیدا کنند تا بتوانیم به راهبردها دست پیدا کنیم.

زن در خانواده نقش اساسی دارد

مدیرستاد توانمند سازی زنان سرپرست خانوار شهرداری تهران نیز در این همایش گفت: 140 هزار دوره آموزشی برای زنان سرپرست خانوار برگزار شده است که پنج هزار و 410 زن سرپرست خانوار در مراکز کوثر کار یاد گرفته‌ اند و 130 گونه شغل در بازارچه‌ ها و کوثرها به وجود آمده است، البته حدود 50 درصد آن خیاطی است، هر چند که برخی از زنان به مشاغل دیگری گرایش دارند و  به عنوان نمونه کیت الکترونیک درست می‌ کنند و کیتهای این افراد باعث شده که یکی از شرکتهای تولیدکننده لوازم منزل در ایران، واردات کیت الکترونیک را از چین متوقف کنند.

فهیمه فیروزفر در خصوص اهداف توانمندسازی زنان بیان کرد: آموزش، اشتغال و حمایت از جمله این اهداف است و در نظر داشتیم مدلی توسعه‌ ای برای این کار ارائه دهیم و فعالیت در حوزه آموزش، مشاوره و حمایت داشته باشیم.

زنان سرپرست خانوار بیش از 30 ماه نباید در چرخه حمایتی شهرداری تهران باقی بمانند

مدیر ستاد توانمندسازی زنان سرپرست خانوار شهرداری تهران ادامه داد: براساس دستور شهردار تهران، زنان سرپرست خانوار بیش از 30 ماه نباید در چرخه حمایتی شهرداری تهران باقی بمانند، البته اگر پس از این مدت زنی به توانمندیهای لازم نرسیده باشد، کمیته ‌ای تشکیل می‌ شود و در صورت تأیید اعضای کمیته، حمایتهای خود را از او ادامه می‌ دهیم.

وی گفت: زنان تحت پوشش ستاد توانمندسازی زنان سرپرست خانوار شهرداری تهران نباید تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد، سازمان تأمین اجتماعی و بهزیستی باشند؛ سامانه ثبت اطلاعات زنان سرپرست خانوار را طراحی کرده‌ ایم و تمام اطلاعات این زنان و فرزندان آنها در این سامانه وارد می ‌شود و یک زن سرپرست خانوار نمی ‌تواند از طریق دو منطقه از شهرداری تهران در این سامانه عضویت پیدا کند و تا کنون 15 هزار و 604 خانواده در سامانه شهرداری تهران ثبت ‌نام کرده ‌اند که این افراد 25 هزار فرزند دارند.

حرفه ‌آموزی فرزندان 15 تا 18 سال زنان سرپرست خانوار

فیروزفر اضافه کرد: با توافقات انجام شده با سازمان فنی حرفه ‌ای، فرزندان 15 تا 18 سال زنان سرپرست خانوار برای حرفه ‌آموزی به این سازمان معرفی می‌ شوند، البته حرفه‌ آموزی به معنای ایجاد اشتغال نیست، هدف از انجام این کار این است که زنان سرپرست خانوار به تدریج احساس توانمندی کنند.

وی عنوان داشت: در این ستاد تنها تسهیلات لازم را برای زنان سرپرست خانوار فراهم می ‌کنیم، نه اینکه اقتصاد آنها را درست کنیم، این زنان باید مهارتی را بیاموزند و در مراکز خود اشتغالی و بازارچه‌ های شهرداری تهران فعالیت کنند و در واقع توانمندی اجتماعی بسیاری از این زنان پس از شرکت در دوره‌ های آموزشی بیش از توانمندیهای اقتصادی آنان است.

کد خبر 1792983

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha