بی نظمی در رانندگی ریشه در نارسایی های آموزشی دارد

کرمانشاه - خبرگزاری مهر: معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری کرمانشاه گفت: ریشه مشکل منضبط نبودن در رانندگی و تخلفات رانندگی را در نارسایی های آموزشی دانست که از کودکی داده می شود.

افشین لرزنگنه در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این سوال که چرا در رانندگی انضباط لازم رعایت نمی شود، گفت: امروزه رانندگی بخشی از زندگی اجتماعی شده است و همانگونه که هر اجتماعی نیاز به نظم و انضباط دارد تا بتواند سر پا بماند در فرهنگ و رفتار رانندگی نیز نبود انضباط و بی توجهی به نظم و حق و حقوق دیگران به غیر از هرج و مرج حاصلی نخواهد داشت و به عبارتی سنگ روی سنگ بند نمی شود.

وی افزود: در واقع نظم نیاز اصلی جوامع بشری است و این نظم مگر با آموزش و فرهنگسازی به وجود نمی آید،  ضمن اینکه به عقیده بنده آموزش نیز باید از همان سال های کودکی و دوران ابتدایی در مدارس آغاز شود.

لرزنگنه ادامه داد: از سوی دیگر در حوزه  صنعت نیز باید خودروهای متناسب با معابر و جاده های شهری و برون شهری تولید شود، همچنین در حوزه ی راهداری نیز باید جاده ها استاندارد شوند و در کنار همه اینها پلیس راهنمایی و رانندگی نیز باید با آموزش قوانین و مقررات جریمه و مجازات، رانندگان را به حفظ و رعایت نظم و حقوق دیگران در رانندگی هدایت کند.

وی گفت: در چنین شرایطی مطمئن باشید وقتی انضباط در رانندگی نهادینه و اجرا شود در سایر سطوح و رفتارهای اجتماعی نیز تاثیر آن را خواهیم دید.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری کرمانشاه گفت: در هر حال به نظر می رسد منضبط نبودن در رانندگی ریشه در نارسایی های آموزشی، کارآمد نبودن برخی قوانین و مقررات و از همه مهمتر قانون گریزی رانندگان را به دنبال دارد.

وی ادامه داد: بنابراین می توان با ارتقای سطح فرهنگ رانندگی، آموزش رانندگان و بهبود صنعت تولید خودرو و راهسازی زمینه های رانندگی صحیح و ایجاد نظم در رفتار ترافیکی را فراهم کرد.

لرزنگنه گفت: اصلاح رفتار ترافیکی مردم در واقع ایجاد احساس مسئولیت در جامعه خواهد بود و با بهبود رفتار ترافیکی و مشارکت مردمی به راحتی می توان آثار مثبت آن را بر کاهش جرایم، صرفه جویی در وقت و زمان، مسائل اقتصادی و حتی نوع رفتار مردم مشاهده کرد.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر اصلاح رفتار ترافیکی و رعایت انضباط رانندگی بر تمام شئونات زندگی مردم تاثیر مثبت خواهد داشت پس اگر این مسئله مهم نهادینه شود در واقع به حقوق شهروندی احترام گذاشته شده و شاهد رعایت حقوق مردم خواهیم بود.

وی در خصوص پرسش رهبر معظم انقلاب در خصوص این مهم گفت: پس می بینینم که نگرانی و دغدغه رهبر معظم انقلاب در زمینه رعایت انضباط در فرهنگ ترافیکی کاملا بجا بوده و این تاکید رهبری، وظیفه و احساس مسئولیت سازمان های مربوطه از جمله پلیس را چند برابر کرده است تا با تمام توان در برقراری نظم و انضباط و فرهنگ ترافیک بکوشد.

وی تصریح کرد: از پیامدهای مهم پایبندی به انضباط ترافیکی در جامعه ایجاد یک فضای سالم و امن است که در آن رانندگان با احساس امنیت و به دور از حوادث ناگوار رانندگی کنند. انضباط ترافیکی، پایبندی به رفتارها و هنجارهای ترافیکی مطابق با قوانین راهنمایی و رانندگی است.

وی خاطرنشان کرد: انضباط رانندگی هر جامعه به میزان پایبندی شهروندان نسبت به قوانین راهنمایی و رانندگی گفته می شود که هر کسی موظف است برای بقاء و حفظ امنیت جامعه به قوانین و مقررات پایبند باشند.

لرزنگنه گفت: نتیجه عدم پایبندی به قوانین اجتماعی به ویژه فقدان انضباط ترافیکی باعث می شود که ما در جامعه شاهد افزایش آمار تصادفات کشنده و تلف شدن منابع پر مایه ی انسانی و عدم احساس امنیت باشیم.

معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری کرمانشاه در پایان گفت: بنابراین جامعه موفق جامعه ای نیست که برای هر شهروند یک پلیس ناظر داشته باشند بلکه جامعه ای موفق است که شهروندان و کنشگران اجتماعی آن در پایبندی به حقوق و قوانین و مقررات اجتماعی به مرحله ی خود انضباطی اجتماعی رسیده باشد، در این حالات جامعه در حوزه ی ترافیک به مرحله ای از انضباط ترافیکی می رسد که نیازی به حضور و نظارت پلیس در آن نیست.

کد خبر 1793563

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =