بن بست شکنی ویژگی خاص شهیدان/ نظام اسلامی با همه فشارها به اوج رسید

مشهد – خبرگزاری مهر: فرمانده دوران دفاع مقدس گفت: روح حاکم بر خاطرات شهیدان دوران دفاع مقدس در بردارنده پیام و خصلت بن بست شکنی آنان است.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار قاآنی، پنچشنبه شب در همایش یادواره خانواده های شهیدان محمد ابراهیم شریفی و علی ابراهیمی از همرزمان صمیمی شهید بابا نظر اظهار کرد: روح حاکم بر خاطرات تمامی شهدا به ویژه شهید شریفی و ابراهیمی بن بست شکنی بود یعنی هیچ کجا به آخر خط نمی رسیدند و ناامید نمی شدند و با توکل بر خدا راهی را برای مشکل خود پیدا می کردند.

وی ادامه داد: دشمن تمام تلاشش از بین بردن روحیه بن بست شکنی شهدا بود و با فشار نظامی و کار اطلاعاتی برای تسلیم کردن شهیدان برنامه ریزی می کردند اما این شهیدان والی مقام وجودشان تسلیم پذیر نبوده و آخر خط که درها به روی آنان بسته می شد در برابر خدا سجده می کردند و این رمز کار شهیدان مکتب اسلام است.

ایستادگی در برابر دشمنان

وی یادآور شد: شهیدان امروز به واسطه سجده در برابر پروردگار و روحیه بن بست شکنی در دنیا مطرح هستند زیرا آنان با توکل بر خدا در برابر دشمنان ایستادگی کرده و خود را نجات دادند.

وی با تاکید بر اینکه شیعیان در مکتب شهادت تربیت شده اند، افزود: تمامی امامان و مقتدایان شیعه به فیض شهادت نائل شدند اما در مکاتب و ادیان دیگر ما شاهد چنین مسئله ای نیستیم.

وی عنوان کرد: شهیدانی همانند شریفی، ابراهیمی و نظرنژاد در زندگی شخصی خود گرفتاری های بسیاری داشتند اما با همه این وجود بازهم در میدان جنگ حاضر می شدند و این کار کمی نبود.

تسلیم ناپذیری شهیدان

سردار قاآنی بیان کرد: همه ما باید از شهدا الهام بگیریم و بیاموزیم که در مسیر حرکت موانع مختلفی وجود دارد و راه برون رفت از این مشلات و موانع توکل بر خدا و تسلیم ناپذیری است.

وی با تاکید بر اینکه هر کشور دیگری اگر با مشکلاتی که ایران با آن مواجه شده روبرو می شد به زانو در می آمد اما نظام اسلامی در ادوار گوناگون با جنگ، فشار اقتصادی و تحریم های دشمن نه تنها ناامید نشد بلکه به پیشرفت های بسیاری دست یافت.

نظام اسلامی با همه فشارها دشمن در دنیا به اوج رسیده است

وی تصریح کرد: دشمن همه دنیا را بسیج کرد تا نفت ایران را نخرند و این همه در حالی است که نظام اسلامی با همه این فشارها در دنیا به اوج رسیده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: بسیاری از رزمندگان و شهدا محصول و علمی که از درس خواندن باید حاصل می کردند را در وجودشان داشتند و با همان تحصیل کم با اخلاص، پاک و با ایمان بودند.

وی ادامه داد: نورانیت وجود شهدا راه را برای آنان باز می کرد و در مشکلاتی که داشتند با توسل به خدا مشکل کار خویش را حل می کردند.

وی سپس با اشاره به نقش کلیدی فرماندهان در دوران دفاع مقدس تصریح کرد: فرماندهان جنگ با تدبیر و برنامه ریزی بر دشمنان پیروز می شدند و این امر کار ساده ای نبود.

پاسداری از نیروها

وی ادامه داد: فرماندهان نیروهای خود را همچون فرزندانشان تصور می کردند بنابراین با تدبیر و ترسیم نقشه راه تا جایی که می توانستند از نیروهای تحت امر خود پاسداری می کردند.

وی یادآور شد: فرماندهان به دلیل برنامه ریزی های گسترده جنگ در آب را نیز علی رغم تمام سختی های آن با کمک نیروهای بسیجی به خوبی انجام می دادند.

وی عنوان کرد: فرماندهان برای تمام روزها و ثانیه های نیروهای بسیجی برنامه داشتند و پیش از اینکه فرمانده این نیروها باشند معلم آنها بودند.

وی با اشاره به شهید شریفی گفت: این شهید بزرگوار با نگاه کارشناسانه و شناخت کافی برای انتخاب مناطق عملیاتی تدبیر می کرد و می توان به جرات گفت هنر این شهید تنها در جنگ نبود زیرا او انسان والا و مخلصی بود.

منش شهید ابراهیمی معلم گونه بود

وی با بیان اینکه شهید ابراهیمی نیز رفتار و نوع برخوردش با افراد زیر دست محترمانه بود، افزود: منش این فرد معلم گونه و سازنده بود و در عرصه جنگ بسیار جدی عمل می کرد.

وی تاکید کرد: شهید شریفی و ابراهیمی و تمامی شهیدان ما با صفا بودند و شب ها تا تمام چادرها را سر نمی زدند و از امکانات نیروها مطمئن نمی شدند نمی خوابیدند.

وی ادامه داد: این دو شهید گران قدر گره های کور روزشان را شب هنگام با خدا در میان می گذاشتند و این امر یکی از خصوصیت بارز و برجسته این شهدا بود.

وی سپس روحیه تسلیم ناپذیری را یکی از خصلت های برجسته شهدا و فرماندهان دانست و افزود: تدبیر، دوراندیشی و قدرتمندانه در برابر دشمنان ایستادن و حفظ احترام بسیجیان از دیگر خصلت های شهدای دوران دفاع مقدس است.

سردار قاآنی بیان کرد: فرماندهان مخلص بر اساس توان هر یک از نیروهای بسیجی آنها را به کار می گرفتند و هیچ گاه به بسیجی ها نمی گفتند شما ترسو هستید.

بیان خاطرات شهیدان قطعه ای از تاریخ است

وی با بیان اینکه این یادواره بهانه ای است برای گرامیداشت شهیدان محمد ابراهیم شریفی و علی ابراهیمی، تصریح کرد: این دو شهید بزرگوار همانند شهیدان علیمردانی، نعمانی، اسداللهی با ایمان و مخلص بودند.

وی تصریح کرد: هر کدام از خاطراتی که از این شهیدان نقل می شود قطعه ای از تاریخ است تاریخی که نشانگر اخلاص و اعتقاد مردانی پاک سرشت نظیر شهید ابراهیمی و شریفی است.

وی عنوان کرد: همه مردم ما مستقیم و غیر مستقیم با شهدا ارتباط داشته و با درس های زندگی آنها آشنا هستند اما روح حاکم بر هر یک از این خاطرات در بردارنده پیام و الهام این شهیدان است بنابراین تمامی افراد جامعه باید از این پیام ها درس بگیرند.

سردار قاآنی تصریح کرد: بی تردیدعبرت گیری از پیام های شهیدان به درد ملت می خورد زیرا جنگ رزمندگان در دوران دفاع مقدس و دستاوردهای آن حاوی پیام هایی است که برای جامعه امروز نیز ضروری است.

کد خبر 1793616

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =