سينماگران ايراني به بررسي رابطه روان شناسي و سينما مي پردازند

مجموعه برنامه اي با عنوان «سينما درماني» كه به كاربرد و رابطه روانشناسي با سينما مي پردازد، به كارگرداني دكتر غلامرضا گرشاسبي و به سفارش گروه ادب و هنر شبكه چهار سيما تهيه و توليد مي شود.

به گزارش خبرنگار هنري" مهر"، اين برنامه كه به يكي از شاخه هاي روانشناسي نوين با عنوان « سينما درماني» توجه  دارد، رابطه سينما و روان شناسي را مورد بررسي قرار مي دهد و به بحث  درباره تاثير سينما بر اختلالات رواني فرد و جامعه و نيز استفاده اين هنر از مباحث و موضوع هاي وابسته به اين علم مي پردازد.
از جهت مضمون قرار است اين برنامه در قالب چهار محور اصلي ارايه  شود و به بررسي فيلم هايي با موضوع هاي روان شناختي و آسيب شناسي رواني، كاربرد تخصصي سينما در تخصص هاي روان شناسي، ضرورت و كاربرد دانش روان شناسي در سينما و ارايه مصداق هايي در زمينه مفاهيم و زبان مشترك روان شناسي و سينما بپردازد. حضور كارشناسان و منتقدان سينمايي كه به بحث و بررسي درباره جنبه هاي مختلف اين مساله بپردازند و نمايش فيلم از جمله بخش هاي مختلف اين برنامه است.
دكتر غلامرضا گرشاسبي در گفت و گو با خبرنگار هنري "مهر"، درباره انگيزه  توليد اين برنامه گفت:  سينما درماني علمي است كه به تازگي توجه كارشناسان علوم روان شناسي، مدد كاران اجتماعي و روان درمانگران  را به خود جلب كرده است و در اين باره كه سينما تا چه اندازه مي تواند بر فكر و ذهن يك بيمار تاثير بگذارد و تصوير تا چه اندازه مي تواند در شناخت زواياي ناشناخته روح كمك كند به خصوص درباره افرادي كه دچار مشكلات مختلف رواني هستند، مباحث بسياري را به خود اختصاص داده است.
وي خاطر نشان كرد: توجه خاص سينماگران به مسايل روان شناختي و خلق شخصيت هايي كه به طريقي از بيماري هاي مختلف روح و روان رنج مي برند، باعث شده است تقابل كاملا" مشهودي در روابط سينما و روان شناسي به وجود بيايد كه همين مساله مورد توجه برنامه قرار گرفته است.
در برنامه « سينما درماني» كه بخشي از آن به بحث و گفت و گوي كارشناسان و سينما گران در زمينه جلوه هاي مختلف آثار وابسته به روان شناسي اختصاص دارد، تعدادي از آثار شاخص سينمايي كه تاكنون در اين زمينه ساخته شده اند  نيز پخش مي شود. فيلم هاي سينمايي « تلالو» با توجه به طرح بيماري اسكيزوفرني، « سي بل» به جهت بيان مشكل تعدد شخصيت، « يك كلمه هم نگو» به خاطر تصويركردن  نوعي از اختلال رواني اسكيزوفرني، « مرد باراني» با توجه به طرح مساله اوتيزم، « بر باد رفته» به انگيزه طرح مساله اختلال شخصيت نمايشي، « جاذبه مرگبار»  به علت طرح مساله اختلال شخصيت فردي، « دوازده ميمون» براي طرح بيماري سندرم كاساندارا و « جونيور» به دليل طرح مساله كوواو سندرم از جمله آثاري هستند كه در اين برنامه به نمايش در مي آيند.
همچنين براي بحث و بررسي فيلمهايي كه در اين برنامه پخش مي شود علي دهكردي، جعفر صادقي، حسين اميري، محمد علي آهنگر، محمد رضا خجسته، عيسي اميدوار، فريدون جيراني، زهره شكوفنده و جهانگير الماسي از جمله هنرمنداني هستند كه به عنوان مهمان برنامه حضور خواهند يافت.
کد خبر 18007

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =