پاتريك ماردنخاي چهارم رهبر مذهبي كليساي شرق آشوري با حجت ‌الاسلام و المسلمين سيد محمد خاتمي رييس جمهوري ديدار و گفت وگو كرد.

به گزارش خبرگزاري "مهر"، رييس جمهور در اين ديدار با اشاره به قدمت قوم آشوري درايران از رهبر مذهبي كليساي شرق آشوري به عنوان منادي صلح ودوستي ياد كرد و افزود: دولت ايران تحقق خواسته‌هاي هموطنان آشوري را به عنوان بخشي از ملت بزرگ ايران همواره مورد نظر قرار داده است.

رييس جمهور تصريح كرد : مشكل دنياي امروز دوري جامعه بشري از خدا و معنويت است وبايد تلاش شود كه‌انسان به‌اصل وكلام الهي بازگردد و اين وظيفه مشترك همه اديان الهي است.

خاتمي بااشاره به ايده گفت وگوي تمدن‌ها و ضرورت گفت وگو ميان اديان و مذاهب گفت : همه تمدن‌هاي بزرگ يا برآمده از دين هستند ياازدين بهره گرفته‌اند و گفت وگوي ميان اديان الهي تفاهم ميان تمدنها است وبايد آن را جدي بگيريم.

رييس جمهور در پايان با اشاره به حضور آشوريان درعراق، استقرار صلح و امنيت درعراق را يادآور شد و خاطرنشان كرد: باحاكميت مردم ، حضور تمام اقوام و طوايف درتعيين سرنوشت خود، استقرارامنيت وپايان اشغال دراين كشور مي توان به آينده آرام و باثبات عراق اطمينان داشت.

"پاتريك ماردنخاي"چهارم دراين ديدار كه " پت يكيما" نماينده آشوري ها درمجلس شوراي اسلامي نيز حضور داشت، از ايده گفت وگوي تمدن ها به عنوان عاملي براي نزديكي اديان به يكديگر ياد كرد و گفت : كليساي شرق آشوري از آغاز مسيحيت كليساي مستقل و آزاد بوده و براي نزديكي‌اديان بويژه نزديكي كليساهاي كاتوليك و ارتدكس سعي و تلاش كرده است.

وي به پيشرفت‌هاي ايران دربخش‌هاي گوناگون ازجمله امنيت و آرامش حاكم بركشوراشاره و خاطرنشان كرد: همه اقوام و مذاهب در كمال آرامش دركنار هم زندگي مي‌كنند و ايران همواره سعي كرده با همسايگان در صلح و صفا زندگي كند.

وي گفت : آشوري‌هاي عراق آينده خوبي خواهند داشت و شرط تحقق اين موضوع خروج ديگران ازاين كشور است.

کد خبر 183466

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 10 =