هاشمي رفسنجاني: در راه رسيدن به اهداف عاليه انقلاب ذره اي درنگ نخواهيم كرد

آيت الله هاشمي رفسنجاني خطيب جمعه اين هفته تهران در ادامه بحث هفته هاي گذشته خود پيرامون عرفان و توكل گفت : انسان بايد همه اسباب و عوامل مشروع را براي تحقق اهداف خود بكار گيرد اما نتيجه را به خدا واگذارد .

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري مهر ، آيت الله هاشمي رفسنجاني با بيان اينكه نبايد به توكل به عنوان يك لفظ و كلام نگريست، گفت : توكل حالتي است كه در اثر ايمان و اعتقاد و عرفان و تحصيل اطمينان و پذ يرش قلبي خداوند عادل و قادر در انسان به وجود مي آيد و انسان در اين حالت حقانيت وعده خداوند را باور مي كند .
هاشمي رفسنجاني تاكيد كرد :  واگذاري امور به خداوند و وكيل قرار دادن او در امور مختلف به اين معنا نيست كه انسان از عوامل و اسباب عادي و مادي امور غافل شود و همه چيز را به خدا واگذارد ، چرا كه در اين صورت از توكل  تنها تصور خامي  را در ذهن دارد .
خطيب جمعه تهران با تاكيد بر اينكه انسان ابتدا بايد عوامل و اسباب موفقيت و پيروزي را فراهم كند و با نزديك شدن به خداوند ، مسئله توكل را به عنوان جوهر اصلي حركت مورد توجه قرار دهد ،  افزود : پس ازطي اين  مراحل مي توان با واگذاري امور به خداوند پيروزي و موفقيت را در آغوش گرفت .
وي با اشاره به برخي احاديث و روايات در تشريح داستان جنگ احد و حوادث بعد از آن گفت : اين جنگ درس عبرتي است براي آنان كه توكل ظاهري دارند و فقط باتوكل و بدون تلاش و د قت مي خواهند به اهداف خود برسند .
وي افزود : نتيجه اين جنگ كه همانا شكست مسلمانان بود نشان داد  مسلمانان  در اين جنگ خارج از مسير توكل واقعي بودند و با توكل بيجاي خود سنگر را رها كردند و دشمن با حمله كردن از پشت سر توانست سرنوشت جنگ را به نفع خود رقم بزند .
رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام تصريح كرد :  با توكل به خداوند در سايه انقلاب شكوهمند اسلامي و با استفاده از تمامي ابزار و لوازم مشروع در راه رسيدن به اهداف عاليه انقلاب گام برمي داريم و در اين راه ذره اي درنگ نخواهيم كرد .

کد خبر 18869

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =