احمد مسجد جامعي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي جوهره فكر و حركت حضرت امام (ره) را بيش از هر چيز مبتني بر نگاه فرهنگي خواند و گفت: در دوره اي كه فرهنگ و نگاه به دين به عنوان مبناي حركت در نظام جهاني مورد غفلت قرار گرفته بود ، ايشان حركت ديني و مبنا قرار دادن دين و ايمان را در دستور كار خودقراردادند و فرهنگ را ريشه هر حركت ديگر ديدند.

به گزارش خبرگزاري "مهر" ، در آستانه شانزدهمين سالگرد ارتحال امام خميني (ره) ، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به اتفاق جمعي از هنرمندان و مسئولان هنري كشور در حسينيه جماران با سيد حسن خميني نوه امام (ره) ملاقات كردند.

احمد مسجد جامعي در اين ديدار طي سخناني جوهره فكر و حركت حضرت امام (ره) را بيش از هر چيز مبتني بر نگاه فرهنگي خواند و گفت: اين نگاه در جاي جاي كلمات و آثار ايشان جلوه مي كند حتي در دوره اي كه فرهنگ و نگاه به دين به عنوان مبناي حركت در نظام جهاني مورد غفلت قرار گرفته، ايشان حركت ديني و مبنا قرار دادن دين و ايمان را در دستور كار خودشان قرار مي دهند و ريشه فرهنگ را ريشه هر حركت ديگر مي بينند.

وزيرارشاد، انقلاب اسلامي را انقلابي فرهنگي دانست كه ريشه در دين دارد وتصريح كرد: اگر امروز درحوزه سينما، تئاتر، هنرهاي تجسمي، موسيقي و بسياري از هنرهاي ديگر كه جزو هنرهاي روز هستند و جامعه نمي تواند بي نياز از اين دست آوردها و ظرفيت ها باشد، توانسته ايم در سطح ملي و منطقه و بين الملل صاحب نام و آوازه شويم بي شك بيش از هر چيز تاثير سيره عملي امام (ره) و گفتار ايشان و حمايت هايي است كه ايشان داشته اند و اين قدم بسيار بزرگي بود كه راه را براي جامعه فرهنگي و هنري ما هموار كرد.

وي افزود: ما همه اينها را مديون نگاه بلندي هستيم كه ازسوي  امام (ره) عرضه شد و در آن سالهاي دوري كه ايشان اينها را عرضه كردند اين حركت و ارائه طريق بسيار امري نو و بديع بود و بي شك آينده از آن اين نگاه، فرهنگ و اين جايگاه خواهد بود.

در ادامه مراسم حجت الاسلام سيد حسن خميني با اظهار خشنودي از حضور اهالي فرهنگ و هنر در جماران و با بيان اين كه قدرت شرط حيات و ادامه  زندگي هر فرد، انديشه و جامعه است، افزود: روزگاري قدرت در پناه شمشيرها محقق مي شد، هم چنان كه اسكندر مقدوني در پناه شمشير خود، ربع مسكون آن روزگار را فتح كرد. اما امروز ديگر نمي توان به اتكاي سرنيزه قدرت را تعريف كرد.

وي با تاكيد بر اين كه امروز در مفهوم قدرت، عناصري چون افكار عمومي نقش بسزايي دارند، افزود: هيچ كس در دنياي امروز نمي تواند مفهوم قدرت را بدون توجه به مفهوم رسانه و افكار عمومي تعريف كند.

وي ادامه داد: حفظ اين دستاورد، تنها در اين روزگار با اهميت دادن و نگاه ويژه به هنر و مقوله فرهنگ ممكن است وهر تزلزلي در اين حوزه و حوزه توليد و بازشناسي آنچه كه داريم، خلل در ادامه اين جوهره و گوهري است كه ما در اختيار داريم.

سيد حسن خميني گفت: پيوند عميقي بين مفهوم افكار عمومي و سازندگان افكار عمومي كه در حقيقت هنرمندان هر عرصه هستند وجود دارد. پيوند اين مقوله براي حفظ آنچه كه به عنوان دستاورد نظام اسلامي مي شناسيم و به عنوان ميراث انقلاب در هر نگاهي و نقدي، چه دوستانه و غير دوستانه و چه منصفانه و غير منصفانه، ثمره تلاش چند صد ساله ما است كه حفظ آن جز با دست هنرمندان محقق نخواهد شد.

وي اظهار اميدواري كرد در فضاي كنوني كشور كه ظرفيت پذيرش كارهاي بيشتر و متنوع تري در حوزه هاي مختلف فرهنگي وجود دارد، اين تلاشها در دامنه وسيعتري ادامه يابد.

در ادامه اين نشست، دعايي، نماينده ولايت فقيه و رئيس روزنامه اطلاعات، ضمن اشاره به مقوله هنر و وظيفه خطير هنرمندان و مطبوعات كشور در مورد انقلاب اسلامي، از خاطرات خود در مورد امام خميني (ره) سخن گفت.

کد خبر 189797

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =