انتخابات لبنان و آينده حزب الله

سرويس بين الملل خبرگزاري "مهر": لبنان در روز يكشنبه 8 خرداد شاهد اولين مرحله از مراحل چهارگانه انتخابات اين كشور بود.

اين انتخابات در حالي برگزار مي شود كه از چند لحاظ با فضاي انتخاباتي سال 2000 ايجاد تفاوت مي نمايد. حذف رفيق حريري يكي از رهبران سرشناس لبنان، خروج ارتش سوريه از اين كشور در 6 ارديبهشت (26 آورين 2005) ، بازگشت ميشل عون پس از 15 سال تبعيد، فشار آمريكا و فرانسه به لبنان براي خلع سلاح حزب الله و حضور چهره هاي جديد سياسي همگي عوامل دگرگون ساز فضاي انتخابات جديد لبنان هستند.

نظر به اينكه قانون انتخاباتي سال 2000 لبنان مبناي قانون انتخاباتي 2005 است  احتمال تكرار فراكسيون مجلس 2000 دور از انتظار نيست. بر اساس قانون انتخاباتي سال 2000 مردم اين كشور مي توانند نمايندگان خود را بر اساس تقسيم بندي استاني و بر اساس نظام راي اكثريتي انتخاب كنند.

از آنجا كه 128 كرسي مجلس لبنان بر اساس نسبت جمعيتي و هويت مذهبي و قومي در منطقه مشخص شده است لذا كشمكش سياسي انتخابات لبنان تنها بر اساس ائتلاف بنديهاي احزاب است كه فضاي رقابتي به خود مي گيرد.

تا قبل از سال 2000 كه انتخابات به صورت شهرستاني برگزار مي شد احزاب و جريانات سياسي ائتلاف بندي خود را بر اساس هر حوزه انتخابي برقرار مي كردند كه اين نحوه از شفافيت عملكرد  احزاب مي كاست. از سال 2000 با تغيير قانون اساسي احزاب از شفافيت سياسي برخوردار شدند به عنوان مثال در جنوب لبنان دو حزب شيعي (جنبش امل) و "حزب الله" به يك ائتلاف جامع دست يافتند.

بازگشت ميشل عون به لبنان و تقسيم بندي گروهي در ميان مسيحيان و عدم توافق جناح هاي مختلف مسيحي از يك طرف ، اتحاد حزب الله و جنبش امل در جنوب لبنان و توافق اصولي حزب مستقل با ساير احزاب در بيروت و موفقيت آنها در اولين مرحله انتخابات در بيروت حاكي از آنست كه تركيب مجلس لبنان به سان دوره قبل در دست فراكسيون هاي مسلمان "جريان المستقبل" "حزب اله" "جنبش اصل" و "سوسياليست ترقي خواه" باشد.

پس از آرايش بندي جناح هاي مختلف سياسي در لبنان اينكه اين احزاب چه واكنشي در قبال فشارهاي خارجي به منظور اصلاحات در ساختار سياسي لبنان و خلع سلاح حزب نشان خواهند داد بستگي به ميزان اعتماد احزاب به يكديگر و درك آنها از تحولات منطقه خواهد بود.

قبل از انتخابات لبنان بيشتر احزاب مهم لبناني بر خلع سلاح نشدن حزب الله و اقداماتي كه اين حزب در آزادسازي لبنان داشت تاكيد كردند.

هرچند حزب الله از پايگاه مردمي در لبنان و حاميان برون مرزي منطقه اي برخوردار است ولي توافق جامع جريانات و گروه ها ، پي بناي اصلي همسويي  احزاب در مقابله با فشارهاي خارجي است . بر همين اساس اظهار نظرهاي ساير احزاب و موضع گيري آنها قبل از فضاي انتخاباتي اين كشور را نمي توان ملاك همسويي احزاب در لبنان تلقي كرد.

در آينده آمريكا در ادامه سياستهاي خود در خاورميانه قطعا دامنه فشارهاي سياسي و اقتصادي خود را به لبنان افزايش خواهد داد و همسويي احزاب در مخالفت با خلع سلاح لبنان تنها در زير سايه اين فشارهاي خارجي قابل سنجش خواهد بود. با توجه به اوج گيري فزاينده خطر رژيم صهيونيستي در منطقه و با توجه به اينكه منطقه شبعاي لبنان تحت اشغال رژيم صهيونيستي است و سابقه تاريخي حزب الله در پرداخت هزينه هاي زياد  در قبال آزاد سازي لبنان، قضاوت در مورد توانايي فشارهاي خارجي براي خلع سلاح حزب الله و همراهي احزاب بزرگ لبنان با اين درخواست در آينده نزديك محل ترديد است.

کد خبر 189804

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 2 =