دور تازه مذاكرات ميان دولت سودان و شورشيان منطقه دارفور امروز در ابوجا درنيجريه آغاز بكار كرد تا به يك درگيري مستمر از دو سال پيش تاكنون پايان داده شود.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از رويترز، طرفين در خصوص فرصت دستيابي به توافقنامه با احتياط  ابراز خوش بيني كردند .

هدف از اين مذاكرات دستيابي به توافقي براي پايان يافتن به درگيري مستمري است كه تاكنون ده ها هزار كشته و بيش از دو ميليون آواره برجا گذاشته است.

نمايندگان دولت سودان و گروه هاي شورشي امروز در هتلي در ابوجا با نظارت اتحاديه آفريقايي مذاكرات خود را آغاز كردند.

پيش از شروع مذاكرات،‌مجذوب خليفه رئيس تيم مذاكره كننده دولت سودان به رويترز گفت كه احتمال ميدهد كه طرفين به توافقنامه نهائي دست پيدا كنند وي ابراز عقيده كرد كه شرايط عملي بهتر از گذشته است و دولت سودان تمايل به تحقق صلح دارد.

احمد توجود سرپرست گروه عدالت و مساوات يكي از دو جنبش شورشي در دارفور نيز گفت كه با هدف دستيابي به صلح به اين مذاكرات آمده است .

وي تمايل گروه هاي شورشي را براي ورود به مذاكرات درباره مسائل سياسي و اقتصادي ابراز كرد.

شايان ذكر است تاكنون چندين دور مذاكرات ميان دولت و شورشيان دارفور برگزار شده است اما در آخرين دور اين مذاكرات نمايندگان گروه هاي شورشي غرب سودان طرح توافقنامه اتحاديه افريقا براي پايان دادن به مسئله امور امنيتي در اين مذاكرات را رد كرده و هشدار دادند: پافشاري بر خلع سلاح شبه نظاميان شورشي در غرب دارفور پيش از توافق نهايي صلح همه جانبه، گفتگوها را در وضعيت دشوار و مشكلي قرار خواهد داد و ممكن است اين مذاكرات در هر زمان ممكن با شكست روبرو سازد.

طرح صلح اتحاديه افريقا ارائه شده به مذاكرات ابيجا خواستار سرعت بخشيدن به خلع سلاح شبه نظاميان جنجويد، افزايش فعاليت دفتر نمايندگي اتحاديه افريقا درغرب سودان، استفاده از توان نظامي براي بازگرداندن امنيت و صلح در منطقه و محاكمه متهمان به نقض حقوق بشر در غرب سودان شده است.

گفتني است مقامات سودان مداخله آمريكا و غرب را يكي از عوامل ادامه ناآرامي و شورش در منطقه دارفور اعلام كرده اند تا جائي كه عمر البشير رئيس جمهور سودان ، آمريكا و غرب را به تلاش براي غارت ثروت و منابع طبيعي ايالت آشوب زده دارفور در غرب سودان متهم كرده است.

کد خبر 193566

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =