واشنگتن در مبارزه با تروريسم شكست خورده است

خبرگزاري رويترز روز دوشنبه درتحليلي نوشت كه اكثريت كارشناسان و منابع رسمي آمريكا شرايط نابسامان درعراق و افغانستان را شكست قطعي مبارزه آمريكا عليه تروريسم خوانده اند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از خبرگزاري رويترز، حدودا دوسال پس از حملات11سپتامبر با انفجار مقر سازمان ملل در عراق و افزايش خشونتها در افغانستان به نظر مي رسد جنگ آمريكا عليه تروريسم با شكست روبرو شده و بي ثباتي در اين كشورها درحال گسترش است.
انفجار مقر سازمان ملل كه منجر به كشته شدن نماينده ويژه اين سازمان و 14 تن ديگر شد، سبب آغاز دورجديدي از حملات عليه اهداف غيرنظامي شد. منابع آمريكايي اعلام كردند كه اين حركات از سوي القاعده و گروههاي راديكال صورت گرفته است.
جرج بوش رييس جمهوري آمريكا قسم خورده است كه با تروريستها و نيز افرادي كه صدام حسين را پشتيباني كنند، رفتار آرامي نخواهد داشت. اما فشارها بر آمريكا افزايش يافته است كه تعداد نيروهاي خود در عراق را افزايش دهد و از نيروهاي بين المللي براي ايجاد صلح و ثبات در عراق كمك گيرد.
"كنت كاتز مان" كارشناس خاورميانه در مركز تحقيقات كنگره آمريكا اظهار داشت: مقاومت درعراق و افغانستان از لحاظ كمي و كيفي به طور چشمگيري افزايش يافته است.
كاتزمان گفت: پس از آن كه بوش در اول ماه مي پايان جنگ درعراق را اعلام كرد، مسلمانان اهل سنت عراق تقريبا هر روز به نيروهاي آمريكايي حمله مي كنند. اما در طول شش هفته گذشته، حركاتي كه از سوي مسلمانان شيعه و نيروهاي خارجي صورت گرفته است و نيز توسعه اهدافي كه به آن حمله مي شود نشان از آغاز سطح جديدي از حملات دارد.
كارشناس خاورميانه در مركز تحقيقات كنگره آمريكا افزود: اين حملات تاثير بدي بر مردم عراق داشت، به طوري كه آمريكا با تمام امكانات و 140 هزار نيرويي كه درعراق دارد، نمي تواند امنيت را در اين كشور حفظ كند و آب وبرق شهر را به حالت عادي بازگرداند.
وي اضافه كرد: درهمين حال، درهفته گذشته حدود 90 نفر درحملات و انفجارهاي افغانستان كشته شدند. اين حملات اغلب به رهبري طالبان بوده است كه در سال 2001 توسط آمريكا به دليل وابستگي به القاعده از كشور خود بيرون رانده شدند.
با گذشت 22 ماه از حمله آمريكا به افغانستان، هنوز 12 هزار و پانصد نيروي ائتلافي در افغانستان حضور دارند تا حملات احتمالي طالبان را دفع كنند.
"الن ليپسون" معاون سابق شوراي امنيت ملي آمريكا گفت: من معتقدم كه خشونتهاي ايجاد شده درعراق و افغانستان درسطحي هستند كه به نظر مي رسد آغاز جنگهاي داخلي و يا هرج و مرجهايي را به دنبال خواهد داشت كه نيروهاي آمريكايي نمي توانند آن را كنترل كنند.
وي افزود: اما خطر موجود براي آمريكا و نيروهاي بين المللي بسيار زياد است و مسائل فراواني را برانگيخته است. آمريكا در شرايطي است كه نمي تواند تصميم بگيرد آيا بايد براي ايجاد و استقرار امنيت تعداد نيروهاي خود را افزايش دهد و يا به طور كلي از صحنه خارج شود.
"ديويد ماك" ديپلمات سابق آمريكايي نيز معتقد است كه آمريكا راجع به شرايط موجود در عراق خود را گول مي زند.
ماك اظهار داشت كه دونالد رامسفلد وزير دفاع آمريكا حق داشت كه با به كارگيري 300 هزار نيرو در عراق مخالفت كند اما اشتباه وي اين بود كه به اظهارات روساي ارتش آمريكا كه گفته بودند اين نيروي وسيع را بايد پس از پايان يافتن جنگ در عراق براي حفظ امنيت به كار گيرد، امتناع كرد.
ماك از دولت آمريكا به دليل دست كم گرفتن چالشهاي پس از جنگ و نيز طرحهاي نامناسب انتقاد كرد و گفت: كارشناسان جنگي آمريكا بايد مي دانستند كه حفظ ثبات در عراق بسيار مهم تر از پيروز شدن درجنگ است.
وي افزود: اگر آمريكا طرحهاي بهتري براي استقرار امنيت درعراق دارد، بهتر است هرچه زودتر زير ساختهاي اين كشور را از خرابكاري محفوظ بدارد و خدمات عادي همچون آب و برق را كه در حال حاضر در عراق وجود ندارد برقرار كنند تا شايد بتواند پشتيباني بيشتري از سوي مردم اين كشور به دست بياورند.
سناتور"جان كني" از ماساچوست كه رقيب دموكرات رييس جمهوري آمريكا است، از بوش خواست كه شرايط موجود را دوباره  بازبيني كند.
وي طي بيانيه اي اظهار داشت: ما بايد به سرعت شرايط امنيتي درعراق را بازنگري كنيم، آموزش ارتش عراق را سرعت بخشيم و پليس امنيتي را به حركت عليه آشوبگران برانگيزيم.
جان كني استقرار نيروهاي چند مليتي با نظارت سازمان ملل را در عراق ضروري خواند. امري كه بوش تا به حال از آن امتناع كرده  است.
"جوديت ياپ" از دانشگاه دفاع ملي آمريكا نيز پيش بيني كرده است كه بمب گذاري روز سه شنبه سبب افزايش حملات خواهد شد.
وي گفت: شايد همه چيز تا به حال درعراق خوب پيش رفته باشد اما مسئله اين است كه در حال حاضر آمريكا قادر نيست امنيت لازم را در اين كشور برقرار كند.
كارشناسان و منابع رسمي آمريكا به طور كلي معتقدند كه بخشي از مردم عراق با ورود آمريكا به اين كشور ناراضي هستند آمريكا براي به دست آوردن رضايت آنان چاره اي جز اعتراف به كوتاهيهاي خود ندارد.

کد خبر 19503

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =