مسجد ؛ نيازمند شناخت متوليان از ويژگي هاي تربيتي نوجوانان(2)

خبرگزاري مهر: تواناييهاي شناختي نوجوانان ، هم از لحاظ كيفي و هم از لحاظ كمي در سال هاي نوجواني ، رشد بيشتري پيدا مي كند و در فرآيند عقلي نوجوانان كه براي تشريح و استدلال درباره مسائل به كار مي رود ، تغييرات مهمي به وجود مي آيد . به منظور شناخت بيشتر و ويژگي هاي شناختي دوران نوجواني يكي از منابع غني تحقيقات پرفسور « پياژه » است كه در اينجا اشاره به يافته هاي او مي شود :

 

رشد عقلاني

تفكر كودكان متكي بر واقعيت ملموس زمان حال و وضع كنوني است ، ولي با رشد بيشتر ، تفكر انتزاعي در مرحله هوش وعمليات صوري حال مي شود . با اين توانايي نوجوان اين قابليت را پيدا مي كند كه درباره گذشته و آينده مسائل ممكن و مجرد بهتر بينديشد . به اين ترتيب افكار نوجوان ديگرصرفا به آنجه مي بيند و واقعيات ملموس محدود نيست . او مي تواند به طور منطقي و منظم به بررسي موضوعات ومسائل انتزاعي بپردازد . موضوعاتي كه نوجوانان درباره آنها فكر مي كنند و عقايد خود را بر اساس آنها شكل مي دهند ، طيف وسيعي ا زمسائل اخلاقي ، مذهبي ، سياسي ، علمي و غيره را شامل مي شود . احتمالا نوجوان درباره اين موضوعات ديدگاه هايي دارد كه از لحاظ علمي و منطقي سست مي نمايد . اما همين ديدگاه ها در سال هاي آينده او را به رشد شناختي بيشتري رهنمون خواهد كرد .

خود ميان بيني

د رنوجواني يك خود ميان بيني ( خود محوري ) به وجود مي آيد كه مرحله اي گذرا در رشد شناختي نوجوان است . يكي از آثار اين پديده رفتارهاي جلف و با هدف جلب توجه و خود نمايي است كه در برابر جنس مخالف بيشتر ديده مي شود . بسياري از نوجوانان كه وضع ظاهري ، رفتار و كلام جلف ونسنجيده اي دارند ؛ مي خواهند به اين طريق خود را مطرح كنند و توانايي خود را با هويتي منفي نشان دهند . موضوع ديگر ، احساس جلب توجه بودن است . نوجوانان احساس مي كنند ظاهر و رفتارشان مورد توجه و بررسي ديگران است . همان طور كه خودشان توجه زيادي به ديگران مي كنند ، بسياري از خجالت ها ، دست پاچگي ها و غيره به علت اين طرز تفكر است .

از ويژگي هاي ديگر خود ميان بيني نوجوانان ، احساس قدرت براي انجام دادن كارهاي گوناگون و خطرناك است . نوجوان احساس مي كند ، مي تواند بسياري از كارها را حتي با نبودن مقدمات و توانايي انجام دهد ، مثلا ديده مي شود نوجواني كه نمرات پاييني د ردرس رياضي گرفته است ؛ هدفش انتخاب رشته معماري يا مهندسي راه است . به اين وسيله براي خود طرح ها و برنامه ها يي بلند پروازانه تنظيم مي كند . اغلب در نامه ها ي محرمانه ، در دفتر خاطرات و در گفته ها و آروزهايش ، اثاز اين طرح ها و برنامه ها ديده مي شود . معمولا نوعي جوشش وانرژي در فكر نوجوان وجود دارد كه مي خواهد اصلاحاتي بكند و همه چيز را تغيير دهد . د راين صورت ناتواني در دستيابي اين اهداف ممكن است باعث احساس قضاوت در نوجوان شود . مربيان مساجد مي توانند د رتعيين معيارها و اهداف زندگي نوجوانان ، جنبه هاي اسلامي و واقع گرايي را به آنها تفهيم كنند .

ويژگي هاي مربيان تربيتي مساجد

عشق به آرمان ها

 از مهم ترين ويژگي هاي مربيان نوجوانان در مساجد و غير آن ، علاقه مندي به آرمان هاي اسلامي و تربيت دلسوزانه نوجوانان است ؛ اين عشق به اسلام و محبت به نوجوانان هنگامي كه با دانش و عمل صالح مربي ، همراه باشد؛ همچون رود زلالي وجود نوجوانان را فرا مي گيرد و آثار آن از طريق نوجوانان متوجه جامعه مي شود . مربيان نوجوانان خود بايد صالح باشند و دلسوزانه در زمينه افزايش دانش و بهبود رفتار نوجوانان ، بكوشند .

دانش گستره

مربيان بايد بتوانند از عهده پاسخ گويي به سوالات نوجوانان بر آيند و كنجكاوي هاي مذهبي و علمي نوجوانان را پاسخ دهند . چنين مربياني الگويي مناسب براي نوجوانان به شما رمي روند و همراهي دانش و عمل صالح د روجود مربيان مساجدباعث جذابيت آنها براي نوجوانان است. نوجواناني  كه از وجود چنين مربياني برخوردارند ، در مقابل هجوم فرهنگي غرب ، مقاوم خواهند بود .و خود به اصلاح جامعه نيز مي پردازند .

جذاب بودن مربيان

بزرگسالاني كه مرتبط با امور نوجوانان و جوانان هستند ، اعم ا زوالدين ، معلمان و ساير افراد ، هر يك به نوعي در شكل گيري شخصيت آنها دخيل اند . هرگاه ويژگي ها ي رفتاري و خصلت هاي اخلاقي اين بزرگسالان براي نوجوانان خوشايند ومطلوب باشد ؛ تاثير بيشتر د رآنها مي گذرد . مطلوب ترين الگوهاي رفتاري براي كودكان و نوجوانان ، افرادي هستندكه رفتارهايشان آميزه اي از محبت ، عطوفت ، ثبات ومنطق است ، به بيان ديگر محبت و دوستي با نوجوانان نيازهاي عاطفي و امنيت آنها را ارضا مي كند و ثبات ومنطق موجب رشد و گسترش تفكر منطقي در نوجوانان مي شود .

الگوهاي مطلوب براي نوجوانان و جوانان از لحاظ شخصيتي ، افرادي فعال ، مهربان و داراي دانش وسيع در زمينه هاي مختلف هستند . آنهايي كه در فراز و نشيب هاي زندگي و در شكست ها و پيروزي ها همواره به ياد خدا و صلابت هستند . الگوهاي مطلوب نوجوانان ، به وعده هاي خود عمل مي كنند و در هيچ وضعي مخاطب خود را تهديد و تحفير نمي كنند بلكه براي اصلاح رفتارهاي نامناسب نوجوانان ، از روش هاي روان شناختي استفاده مي كنند .

 

کد خبر 19509

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =