نمايشنامه خواني تماشاگر را تنبل نمي كند

ما با آزمون خطاهايي كه داشتيم به اين نتيجه رسيديم كه هر چه كمتر به سمت حركت برويم، نمايشنامه خواني هاي ما قدرت بيشتري پيدا مي كند.

" علي صلاحي " مسئول برگزار كننده برنامه" عصري با نمايش" درتئاتر شهر با اشاره به اين نكته كه برنامه عصري با نمايش اولين برنامه منظم نمايشنامه خواني در سال هاي اخير بوده است، به خبرنگار هنري " مهر " گفت: ما با مراجعه به اينترنت فهميديم كه گونه هاي مختلفي از نمايشنامه خواني وجود دارد كه شامل اجراهاي نشسته تا انواع پيش اجرايي يا تمرين جنرال است. ما سعي كرديم كه تمامي اين انواع را امتحان كنيم تا خودمان در اين پروسه آزمون و خطا تجربه كسب كنيم.

وي ادامه داد: البته سعي كرديم اشكالي را انتخاب كنيم كه از لحاظ بار مفهومي و معنايي نيز چيزي براي تماشاگر داشته باشد. اما به مرور و با آزمون و خطاهايي كه داشتيم به اين نتيجه رسيديم كه هر چه كمتر به سمت حركت برويم، نمايشنامه خواني هاي ما قدرت بيشتري پيدا مي كند. حال اين مسئله به عهده كارگردان است كه چقدر از تخيل تماشاگران خود كمك بگيرد؛ چون هرچه حركت كمتر شود تخيل تماشاگر فعال تر مي شود.

صلاحي در پاسخ به اين سئوال كه آيا دورخواني نمايشنامه اي كه سال ها پيش اجرا شده است و بارها به روي صحنه آمده است، دليلي دارد؟ گفت: ما سعي كرديم به اجراهاي هر فصل ايده بدهيم. به اين ترتيب فصل چهارم ما به نمايشنامه هاي ايراني اختصاص يافت و سعي شد به گونه اي نمايشنامه ها انتخاب شود كه بتوانيم يك مرور كامل بر نمايشنامه نويسي ايران از دهه 40 تا سال هاي اخير داشته باشيم.

وي همچنين با اشاره به اين كه معتقد نيست نمايشنامه خواني اثرات سويي مانند كم كردن نقش تصوير در تئاتر و يا تنبل كردن تماشاگران برجا مي گذارد گفت: ما در هر دوره از تماشاگران خود آمار گيري مي كنيم تا نظرات آن ها را در مورد كيفيت اجراها، نحوه برگزاري و غيره بدانيم. جالب است بدانيم در اين آمارگيري ها مشخص شد كه تعداد زيادي از تماشاگران بعد از خوانش نمايشنامه در برنامه ما علاقمند شدند كه آن نمايشنامه را بخوانند.

وي تاكيد كرد: همين كه كسي بلند مي شود و به تئاتر شهر مي آيد تا برنامه نمايشنامه خواني را ببيند، پس تنبل نيست. البته عده اي هم هستند كه به جاي آن كه نمايشنامه اي را بخوانند ترجيح مي دهند ديگري نمايشنامه را براي او بخواند.

علي صلاحي در پايان گفت: ما سعي مي كنيم در نمايشنامه خواني به آن سمتي برويم كه از لحاظ تكنيكي و تحليلي اجراهاي قابل قبولي را ارائه بدهيم و در اين راه از تمامي پيشنهادات و انتقادات استقبال مي كنيم.

 

کد خبر 19514

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =