فرماندهی متمرکز اقتصادی در کشور وجود ندارد

گرگان - خبرگزاری مهر: یک محقق و تحیلگر مسائل اقتصادی گفت: فرماندهی متمرکز اقتصادی در کشور وجود ندارد و آسیب شناسی اقتصادی انجام نمی شود چراکه این آسیب شناسی باید توسط مدیریت اقتصادی متمرکز انجام تا مشکلات به صورت صحیحی حل شود. 

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر رائفی پور عصر سه شنبه در جمع استادان دانشگاه های گلستان افزود: اقتصاد یکی از پایه های اساسی در یک جامعه است و مباحث مربوط به آن باید به صورت صحیح به افراد جامعه آموزش داده شود. ما در کشور نوعی توهم اقتصادی داریم که این توهم نشات گرفته از نداشتن اطلاعات اقتصادی بوده و یکی از اثرات آن به وجود آمدن توقع است. 

 
وی گفت: یکی از ابزارهای غرب برای شکستن جمهوری اسلامی ایجاد توهم و توقع است. ما نباید خودمان را با کشورهای صنعتی بزرگ مقایسه کنیم و انتظار داشته باشیم در این مدت کوتاه به پای آن ها برسیم به عنوان مثال آلمان از 150 سال پیش کشاورزی صنعتی داشته ولی کشاورزی ما هنوز تنها برای امرار معاش است اما در مقایسه با کشور ترکیه می توان گفت سوء مدیریت در کشور دیده می شود. 
 
رائفی پور بیان کرد: توهم اقتصادی بسیاری از مردم و به ویژه نسل جوان ما را با مشکل مواجه کرده است به عنوان مثال شرکت های هرمی در همه جای دنیا فعالیت داشتند اما 80 درصد درآمدشان را از ایران بدست آوردند چراکه جوانان ما توهم اقتصادی داشته و می خواستند در مدت زمان کوتاهی ثروتمند شوند. 
 
وی ادامه داد: در این میان رسانه های بیگانه و حتی خودی نیز نقش داشتند. در رسانه جمهوری اسلامی حتی یک برنامه نمی بینیم که ساده زیستی را به جوانان نشان دهد این رسانه ها توهم را در جوانان ایجاد می کنند. 
 
وی گفت: توهم اقتصادی در کشور زیاد است و با توهم نمی توان اقتصاد کشور را ساخت از سوی دیگر الگوی مصرف مردم نیز نادرست بوده که باید اصلاح شود. 
 
رائفی پور گفت: در کشور از علوم آماری و علوم جدید استفاده نمی شود و ما نمی توانیم آمار درست علمی بگیریم.زمانی که آمار درست نداشته باشیم چگونه می توان برنامه ریزی مناسبی را انجام داد بنابراین از علوم جدید باید استفاده کرد. 
 
وی بیان کرد: سبک زندگی جهانی یکی از اصولی و بنیادی ترین فاکتورهای اقتصاد مقاومتی جهانی بوده و در این سبک داشتن اعتماد به نفس یکی از شرط های مهم است. ما تنها کشوری در دنیا هستیم که 34 سال در برابر تحریم ها ایستاده ایم و با تمام نواقص شاهکاری در حوزه اقتصادی هستیم. 
 
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی با وجود تمام تحریم ها در حوزه های مختلف علمی مانند ارسال حیات به فضا، نانو تکنولوژی، سلول های بنیادی و بسیاری زمینه های دیگر جز کشورهای پیشتاز دنیاست و این شاهکاری است. 
 
رائفی پور اضافه کرد: بنابراین ما باید این اعتماد به نفس را داشته باشیم، در قرآن نیز خداوند وعده پیشتازی ما را داده است. ما یک کشور انقلابی هستیم و انقلاب ما زمانی به نتیجه می رسد که امام زمان ظهور کند. در زندگی یک انسان جهادی لقمه حرام پیدا نمی شود و از بزرگان ما نقل شده اگر می خواهد یک فرد انقلابی را از حرکت باز دارید پول حرام را وارد زندگی او کنید. 
 
رائفی پور گفت: خطر بزرگ برای هر انقلاب کسانی هستند که سبک زندگی انقلابی را فراموش کرده باشند و دنیای غرب به دنبال اینست که مردم ما را از سبک زندگی انقلابی و جهادی دور کند.  
 
وی بیان کرد: در کشور نظام تبلیغاتی باید اصلاح شود چراکه تبلیغات به دنبال افزایش مصرف گرایی است. الان عصر بمباران تبلیغاتی است و در تبلیغات ابتدا با نمایش کالاها در فرد یک احساس نیاز ایجاد کرده و بعد افراد را ترغیب می کنند که این کالاها را تهیه کنند. 
 
وی اضافه کرد: بحث دیگر در اقتصاد مقاومتی اصلاح الگوی مصرف است. در جمهوری اسلامی مردم الگوی صحیح مصرف را رعایت نمی کنند به عنوان مثال کشور ما با وجود 75 میلیون نفر جمعیت مصرف گاز به اندازه کل قاره اروپا با بیش از یک میلیارد نفر جمعیت است و این مسئله بسیار بد است. بنابراین برای رعایت الگوی صحیح مصرف باید قیمت ها حقیقی شود همانند قیمت بنزین که از زمانی که سهمیه بندی شده و به قیمت واقعی در اختیار مردم قرار گرفته در مصرف آن صرفه جویی انجام و الگوی مصرف رعایت می شود. 
 
رائفی پور گفت: نقش برنامه ریزی اقتصادی در اقتصاد مقاومتی بسیار مهم است. در حال حاضر ما با دشمنانی طرف هستیم که در مسائل اقتصادی بسیار قوی بوده و به دنبال شکستن کشور ما هستند. امروزه آمریکا با کاهش مصرف نفت خود به دنیال حذف ایران از بازار جهانی نفت است و ما باید با یک برنامه ریزی صحیح در مقابل فشارهای دشمن ایستادگی کنیم.  
کد خبر 2002021

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =