كردستان سرزمين شگفت انگيز/زيبايي هاي فرهنگ استان تمام نشدني است

سنندج - خبرگزاري مهر: كردستان سراسر زيبايي است و جداي از زيبايي طبيعي و آثار بي شمار تاريخي و باستاني، فرهنگ استان كردستان و مردمان ساكن در اين خطه از ايران اسلامي نيز در نوع خود بي نظير است و به همين دليل هم ميزان علاقمندي مردم به فرهنگ اين استان خيلي زياد است.

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از مهمترین جاذبه های استان کردستان ویژگی های فرهنگی آن است که نمونه ای این ویژگی ها در سراسر کشور کم نظیر است این ویژگی ها بیشتر در عوامل فرهنگی همانند زبان، ادبیات، لباس، موسیقی، رقص، جشن ها و مراسم خاص و صنایع دستی بارزتر از سایر عوامل فرهنگی نمایان شده اند.

زبان مردم کردستان کردی است و به علت وسعت زیاد مناطق کرد نشین این زبان دارای لهجه های اصلی و زیر لهجه های زیادی است که این تنوع لهجه از لحاظ حجم کلمات، این زبان را غنی و وزن و لفظ آهنگین کلمات، عرصه شعر و ادبیات و موسیقی کردی را متاثر و ثروتمند ساخته است.
 
لباس کردی که از زیبا ترین نوع پوشاک ایرانی است و این زیبایی در پوشاک زنان این منطقه از تجلی بیشتری برخوردار است، پیراهن ها و رنگارنگی آن به همراه بخش های دیگر این پوشش هر بیننده ای را متقاعد می کند که به این زیبایی اعتراف کند، همین امر باعث شده چند بار در جشنواره های لباس های محلی جهان، به عنوان لباس زیبای برتر انتخاب شود.
 
تکامل لباس کردی آن را کاملا مناسب وضعیت اقلیمی این ناحیه نموده و شیوه نگرش آمیخته با احترام مردم به پوشش باعث حفظ و استفادهی آن تا امروز شده است و هنوز فاخر ترین نوع لباس در بین مردها، لباس و گیوه های دست باف است.
 
هر چند لباس کردی در نگاه اول یکسان به نظر می رسد، اما هر منطقه و ناحیه لباس مخصوص به خود را دارد و از نوع پوشش می توان فهمید که شخص متعلق به کجاست.
 
مهمترین و عمومی ترین جشنی که در میان مردم کردستان مرسوم است برگزاری جشن نوروز است جشن نوروز در بیشتر نقاط کردستان به صورت خود جوش همراه با مراسم رقص کردی و برپائی آتش برگزار می شود همچنین عید فطر و عید قربان به عنوان اعیاد مذهبی نیز دارای اهمیت خاص هستند.
 
از سایر مراسم مهم دیگری که از دیر باز با توجه به بافت اجتماعی مذهبی مردم استان شکل گرفته است مراسم ذکر و سماع می باشد.
 
رقص کردی که از آن با نام "هه لپه رکی" در میان مردم کردستان یاد می شود با زیبائی خاص آئینه تمام نما از زندگی گذشته این مردم است که به صورت زنده در زمان حال و در وجود آنان در حرکت و جریان است.
 
برون گرایی مردم کرد تاثیر بسیاری بر این رقص داشته است به طوری که رقص کردی به طور کامل بیانگر فعالیت های درونی، طرز فکر و شرح اتفاقاتی است که باز آفرینی این اتفاقات در قالب هه لپه رکی پدیدار گشته است.
 
رقص کردی به دلیل دور بودن از ابتذال از یک سو و پیوند تاریخی و اجتماعی با زندگی مردم داشته از سوی دیگر، در میان تمام طبقات مردم به عنوان یک ارزش تلقی می شود.
 
رقص کردی به صورت جمعی و حرکت آن به صورت دایره وار است که نفر اول به خاطر دستمالی که در دست دارد "سه رچوپی" نام دارد. دستمال نمادی از نشانه و پرچم هر قوم بوده است تغییر ریتم رقص و یک سری حرکت هماهنگ با هه لپرکی توسط سرچوپی انجام می شود.
 
مردم کرد دارای یک رقص مشترک با نام چپی بوده و باقی ریتم ها مربوط به مناطق مختلف است که بعضا در یک محدوده با هم مشترک است و در دیگر مناطق دارای خصوصیات مشترکی همانند حرکت دسته جمعی و دایره وار می باشد.
موسیقی
استان کردستان یکی از غنی ترین استان های کشور در زمینه موسیقی است گروه های مختلف موجود در استان، وجود اساتید موسیقی در تهران و شهرهای بزرگ کشور که برخاسته از استان کردستان است و همچنین ساخت ساز هاي موسیقی به علت پیشرفت صنایع چوبی و نازک کاری در کنار استعداد موسیقی موجود در این استان، کردستان را به مهد موسیقی کشور تبدیل نموده است.
 
در حال حاضر بسیاری از ملودی ها و آهنگ های کردی در موسیقی اقوام خاورمیانه شنیده می شوند و این به علت تاثیرگذاری و غنی بودن موسیقی کردی در کنار موسیقی همسایگان خود است.
 
موسیقی کردستان را می توان در سه بخش تقسیم نمود اولین بخش موسیقی دینی است که در مراسم مولودی به مناسبت تولد پیامبر (ص) و یا عید فطر و قربان و همچنين مراسم عرفانی دراویش با آواز و دف ریتم های متنوعی اجرا می شود.
 
 
دومین بخش را می توان موسیقی مناطق شهری نامید که به وسیله موسیقیدان های حرفه ای اجرا می شود و بیشتر این آوازها در واقع همان گورانی های کردی است که به همراه ساز های مختلف اجرا می شود.
 
سومین بخش را می توان موسیقی روستایی و سنتی ذکر کرد که بیشتر آواز های آن را "بیت" می گویند، علاوه بر " بیت" آواز های " لاوک"،" حیران"، " سیاوچمانه" و " چپله" را می توان نام برد.
 
صنایع دستی به عنوان بخشی از میراث فرهنگی و به عنوان نمادی از نوع زندگی فرهنگی یک جامعه همواره مورد توجه گردشگران قرار گرفته است و بازدید از مراکز ساخت و فروش صنایع دستی معمولا بخش پایانی سفر گردشگران می باشد.
 
خوشبختانه به علت ویژگی زندگی سنتی در بسیاری از نقاط کردستان و عدم استیلای بخش صنعتی هنوز صنایع دستی استان از لحاظ کیفیت و گستردگی در سطح کشور مطرح است، به گونه ای که فرش و گلیم کردستان به همراه محصولات نازک کاری یعنی شطرنج شهرت جهانی پیدا کرده است و بیشتر مسافران و گردشگرانی که به کردستان سفر می کنند حتما از محصولات نازک کاری و فرش و گلیم کردستان خرید می نمایند.
 
مهمترین صنایع دستی استان کردستان قالی و گلیم است که با استفاده از رنگ های گیاهی، خامه طبیعی ساخته می شود و ترکیب نقش و اصالت طرح موجب برتری کیفیت قالی و گلیم استان کردستان شده است.
 
شهر سنندج و بیجار مهمترین مرکز تولید گلیم و قالی می باشد شهرت جهانی فرش سنندج و اعتبار آن در میان بازار های جهانی سبب شده است که در دائره المعارف بریتانیا که از معتبر ترین دائره المعارف های دنیاست واژه ی سنه که کردی سنندج است را به نوعی قالی معروف ترجمه کرده اند.
 
کردستان نیز همانند سایر مناطق کشور دارای شیرینی های خاص و سایر خواکی هائی که مجموعا سوغات استان را تشکیل می دهند می باشد.
 
مهمترین شیرینی که خاص سنندج است شیرینی کنجد است كه این نوع شیرینی در دو نوع شکری و گزانگبین در محل های فروش عرضه می شود.
 
از سایر شیرینی های دیگر می توان به نان برنجی، بادام سوخته و نوعی باسلوق اشاره کرد که معمولا توسط گردشگران به عنوان سوغاتی خریده می شود.
 
نوعی شیرینی به نام کماج و نوعی حلوا سوهانی از شیرینی های محلی شهرستان بیجار محسوب است و همچنین به علت وضعیت جغرافیایی و کوهستانی کردستان، خشکبار به عنوان سوغات در تمامی شهر های استان عرضه می شود به ویژه در شهر بانه نوعی مویز سیاه که شربت آن بسیار قوی و مغذی می باشد در آبمیوه فروشی ها عرضه می شود.
کد خبر 2021277

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =