عرضه حسگری برای تشخیص آنتی بادی مسبب آسم و آلرژی

پژوهشگران دانشگاه کردستان با استفاده از نانوکامپوزیت، موفق به تولید حسگری برای اندازه‌گیری ‏مقادیر ناچیز یک نوع آنتی بادی در سیستم ایمنی بدن انسان شدند که موجب بروز بیماریهایی مثل آسم و تب یونجه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، ایمونوگلبولین ‏E‏ یکی از انواع آنتی‌بادی‌های سیستم ایمنی بدن انسان است که غلظت آن در خون بسیار پایین است و در پاسخ به ‏واکنش‌های حساسیت‌زای شدید ایجاد شده و منجر به بیماری‌های گروه آلرژی مثل آسم و تب یونجه می‌شود.

از این رو، وجود روشی با ‏حساسیت و قابلیت اطمینان بالا در اندازه‌گیری این آنتی‌بادی جهت کاربردهای تشخیص کلینیکی و برآورد میزان بهبودی بیماران ‏مبتلا به نوع مشخصی از آلرژی بسیار حائز اهمیت است.

تلاش‌ها و تحقیقات بسیاری در جوامع علمی جهان در زمینه تشخیص ‏سریع آنتی بادی ایمونوگلوبولین ‏E‏ در سرم انسانی با استفاده از آپتا حسگرها انجام شده است.

در این زمینه پژوهشگران دانشگاه کردستان تحقیقاتی را برای تولید نوعی حسگر برای اندازه گیری سریع آنتی بادی ایمونوگلوبولین ‏E‏ در سرم انسانی انجام دادند.

برای این منظور با استفاده از روشی ساده، نانوکامپوزیتی شامل نانولوله‌های کربن چند‌دیواره، ‏مایعات یونی و چیتوسان تهیه و پس از آن نانوکامپوزیت در اصلاح سطح الکترود استفاده شد.

نتایج حاکی از آن است که نانوکامپوزیت حاصله بستر مناسبی برای استقرار و تثبیت آنزیم‌ها و پروتئین‌ها است. همچنین همخوانی نتایج ‏حاصله با نتایج به‌دست آمده از روش استاندارد ‏ELISA‏ حاکی از کارایی بالای آپتاحسگر طراحی شده دارد.

آپتاحسگر طراحی شده برای اندازه‌گیری ایمونوگلوبولین ‏E‏ در نمونه‌های آزمایشگاهی و حقیقی سرم خون به‌کار گرفته شد که در این آزمایش‌ها این حسگر قادر به اندازه گیری مقایر ناچیز این آنتی بادی در سیستم ایمنی بدن انسان بود. ‏

کد خبر 2062091

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 0 =