احتمال ائتلاف کاندیداهای اصلاح طلب ریاست جمهوری/ تشکیل کارگروه 7 نفره برای انتخاب کاندیدای واحد

سخنگوی کارگروه ائتلاف اصلاح طلبان با اشاره به تشکیل کارگروه هفت نفره در جهت ائتلاف کاندیدای اصلاح طلب ریاست جمهوری گفت: تا شنبه هفته آینده نتیجه این مذاکرات به طور رسمی اعلام می شود

به گزارش خبرنگار مهر، محمد علی نجفی در نشست خبری ظهر یکشنبه با بیان اینکه فضای انتخابات ریاست جمهوری آنطور که انتظار می رفت گرم نشده است گفت: عملکرد نادرست صدا و سیما نیز در سرد شدن فضای انتخاباتی تاثیر گذاشته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر دو جریان مردمی هستند که در رابطه با انتخابات نقش تاثیر گذاری دارند. یکی اصلاح طلبان که نمادشان خاتمی است و دیگری جریان معتدل جامعه که نماد آن هاشمی است.

نجفی گفت: در حال حاضر نیاز است به یک وحدت مشترک برسیم که گزینه اصلی ما هاشمی بود اما به دلیل موضعی که شورای نگهبان گرفت، کاندیدای مشترک این دو جریان بزرگ منتفی شد.

نجفی با بیان اینکه در بین کاندیدای موجود دو نفر از لحاظ فکری سابقه فعالیت و برنامه هایی که برای اداره کشور دارند به این جریانات نزدیک است گفت: دکتر عارف و دکتر روحانی دو نماینده ای هستند که می توانند این جریان فکری را نمایندگی کنند.

نجفی اضافه کرد: هفته گذشته تلاشهایی انجام شد که این دو جریان نزدیک به هم ائتلاف کرده و یک نفر از میان آنها انتخاب شود. در این رابطه تقاضاهای وسیع مردمی نیز وجود داشت.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه تقاضاهای بسیاری از استانها و شهرستانها برای به اجماع رسیدن اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد گفت: طی دو سه روز اخیر فعالان سیاسی و مردم و ستادهای انتخاباتی در پی اجماع اصلاح طلبان بوده اند که قطعا به نفع آینده کشور است.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه 7 نفره برای رسیدن به ائتلاف واحد اصولگرایان گفت: روز گذشته مشاوران آقای خاتمی و تعدادی از بزرگان سیاسی کشور در این رابطه مذاکره کردند و کارگروهی 7 نفره را تشکیل دادند که قرار شد این کارگروه وظیفه مذاکره با دو کاندیدای مورد نظر را بر عهده بگیرد و در زمینه اجماع و ائتلاف با آنها گفتگو کند.

نجفی با بیان اینکه نظرسنجی در سطح وسیع و سازوکارهای دیگری در انتخاب کاندیدای واحد اصلاح طلبان نقش دارد گفت: در صورت نهایی شدن کاندید واحد اصلاح طلبان تا شنبه آینده آن را اعلام می کنیم تا اقشار مردمی که در یک بلاتکلیفی به سر می برند و منتظر کاندیدای مورد حمایت خاتمی و هاشمی هستند تکلیفشان روشن شود.

وی تاکید کرد: هر خبری غیر از اخباری که از این کارگروه منتشر شود که سخنگویی آن بر عهده من است صحت ندارد.

سخنگوی کارگروه ائتلاف اصلاح طلبان با اشاره به اخباری که در برخی از سایتها مبنی بر کناره گیری دکتر عارف به نفع روحانی منتشر شده است، گفت: این اخبار صحت ندارد و نتیجه رسما از سوی سخنگو اعلام می شود.

وی با بیان اینکه نمی توان عارف و روحانی را دو خط موازی با افکار متفاوت دانست گفت: 80 درصد رویکرد و برنامه های این دو کاندیدا مشترک است، اما ممکن است ادبیات متفاوتی داشته باشند.

نجفی با بیان اینکه یکی از این دو گزینه می تواند وضعیت کشور را که با بحران مواجه شده و وضعیت نگران کننده ای است نجات دهد گفت: با حضور یک کاندید واحد از سوی اصلاح طلبان حماسه سیاسی که از سوی مقام معظم رهبری امسال به این عنوان نامگذاری شده تحقق پیدا می کند.

نجفی در خصوص اینکه آیا برای رسیدن به یک کاندیدای واحد در ریاست جمهوری دیر نیست گفت: بخشی از زمان ما را برخوردی که شورای نگهبان با آقای هاشمی کرد از ما گرفت، چند روزی پس از این رد صلاحیت ها برخی افراد دچار ضربه روحی شده بودند ودر اصل شرکت در انتخابات تردید داشتند اما با جمع بندی و تحلیل واقعی از وضعیت جامعه کشور به این جمع بندی رسیدند تا نقش تاریخی خود را تا حدی که می توانند ایفا کرده و در برگزاری پرشور انتخابات سهیم باشند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا پس از ائتلاف اصلاح طلبان، اصولگرایان نیز به کاندیدای واحدی می رسند گفت: فکر نمی کنم اصولگرایان به یک کاندیدای واحد برسند، بلکه از میان 5 کاندیداها - غرضی را خارج از جریان اصولگرایی می دانند - حداقل سه کاندیدای اصولگرا باقی می ماند.

نجفی در پاسخ به این پرسش که آیا انتخابات به دور دوم می رسد گفت: احتمال اینکه در مرحله اول کسی انتخاب شود بسیار کم است و اگر ما به اجماع برسیم، حتما یکی از گزینه های اصلاح طلب به دور دوم می رود. اما اگر هر دو باقی بمانند احتمال رفتن به دور دوم کم است.

کد خبر 2068395

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =