بحث های طولانی در مناظره روحانی و قالیباف موجب ترک محل مناظره توسط دانشجویان شد

سنندج - خبرگزاری مهر: نمایندگان دو کاندیدای یازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری با حضور در جمع دانشجویان دانشگاه کردستان در فضایی آزاد به سوالات آنها پاسخ دادند در این بین بحث های طولانی در مناظره روحانی و قالیباف موجب ترک محل مناظره توسط دانشجویان شد.

به گزارش خبرنگار مهر، شامگاه شنبه نمایندگان حسن روحانی و باقر قالیباف دو کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری کشور در جمع دانشجویان دانشگاه کردستان به مناظره پرداختند و بعد از آن هم به صورت تریبون آزاد و کتبی به سوالات دانشجویان پاسخ دادند.

مسعود الماسی دکترای جغرافیای سیاسی نماینده "حسن روحانی" و مهدی حاتمی دکترای حقوق نماینده "باقر قالیباف" در حوزه سیاست خارجی به مناظره نشستند و مناظره بر سر مباحث فرهنگی نیز به دلیل عدم حضور نماینده باقر قالیباف لغو شد.

در این مناظره که ابتدای آن با حضور بسیاری از دانشجویان همراه بود بحث سیاست خارجی این دو نامزد از سوی نمایندگان آنها مطرح شد، اما به دلیل بحث پینگ پنگی و طولانی این دو نماینده نامزدها و بی توجهی به دانشجویان موجب ایجاد فضایی سرد و دور از شوق و شور انتخاباتی در حین مناظره شد و بسیاری از دانشجویان محل برگزاری مناظره را ترک کردند.

حاتمی در جواب به این پرسش یکی از دانشجویان حاضر در مناظره که رویکرد کاندیداهای مد نظر در مورد مسائل سوریه چیست، اظهار داشت: بحث در مورد سوریه نیازمند سیاست کلی نظام است و با توجه به موقعیت ویژه سوریه و بحث امنیت ملی رویکرد قالیباف در راستای حمایت از سوریه است.

الماسی نیز گفت: منافع ملی باید در هر شرایط و مکانی مد نظر باشد و با توجه به اینکه تحولات منطقه تعیین کننده سیاست های خارجی است باید با درایت گام برداشت و رویکرد روحانی در راستای منافع ملی است نه سوریه و دیگر کشورهای منطقه که باعث انزوای ایران در جامعه بین المللی شود.

اعلام این نظر از سوی نماینده روحانی با استقبال دانشجویان مواجه شد و فضا را برای سوال های دیگر دانشجویان باز کرد.

دانشجویی دیگر در پرسش از نماینده روحانی خواستار توضیح تلفیق مدرنیته با سنت شد در صورتی که رهبر انقلاب مخالف آن است و آن را اسلام آمریکایی می داند.

الماسی با بیان اینکه مدرنیته در کنار سنت هیچ خدشه ای بر اعتقادات و رسوم وارد نمی کند، بیان کرد: رهبر انقلاب مخالف توسعه و پیشرفت فرهنگی به شکل مدرن نیست، بلکه مخالف ورود هجمه های فرهنگی است و رعایت اصول و ارزش های دین در ایران اسلامی بی شک وظیفه ای ملی است و متاسفانه نمونه بارز عدم مدرنیته در دولت حذف هاشمی در انتخابات است.

این دانشجو در ادامه موضع عزت در زمان زمامداری آقای روحانی در سیاست خارجی را بسیار کم دانست و گفت: در آینده هم اتفاقات این چنین تکرار می شود.

الماسی بیان کرد: متاسفانه پهن کردن فرش های قرمز و تجملات در کشورهای غربی نوعی عزت در بین مسئولان تلقی می شود و از خروجی جلسات غافل می شویم در حالی که نیاز است در جلسات بین المللی منافع ملی، کشور و خروجی جلسات مد نظر باشد.

یکی دیگر از حاضران در پرسش خود از نماینده قالیباف گفت: هزینه بالای تبلیغات این نماینده از کجاست و آیا حمایت آقای خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی از بیت المال نیست.

حاتمی با اشاره به اینکه بدون مدرک نمی توان به کسی تهمت زد، اظهار داشت: اگر مدرکی دال بر استفاده از بیت المال هست باید در دادگاه ارائه شود و بیان این گونه مسائل بدون مدرک در کشور اسلامی حرام است و مجازات دارد و همچنین در حمایت دیگر اشخاص حقیقی و حقوقی از کاندیداها هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد.

دانشجویی دیگر با اشاره سخنان سه کاندیدای ائتلاف 2+1 که گفته بودند اگر کسی به ائتلاف اعتقاد ندارد باید به دینداری او شک کرد، گفت: آقای قالیباف جزء افرادی بود که به اتلاف 1+2 اعتقاد داشت و اکنون تغییر موضع داده است.

حاتمی بیان کرد: در مناظره وقتی حرفی بیان می شود دال بر اعتقاد نداشتن نیست و دکتر قالیباف همچنان بر اعتقادات خود پایبند است.

مجتبی محمدی دیگر دانشجویی بود که با اشاره به اینکه اگر خدمت به اقلیت های مختلف در شهرداری تهران یکی از افتخارات آقای قالیباف بود چرا طی چند سال اخیر با درخواست های مکرر ساخت مسجد اهل سنت در تهران مخالفت کرد.

حاتمی با اشاره به اینکه ساخت مسجد اهل سنت در شهر تهران نیازمند دستورات و همکاری های دیگر ادارات داشت، گفت: با توجه به اقلیت بودن مذهب سنی در تهران و مسائل امنیتی امکان ساخت مسجد امکان پذیر نبوده است.

متاسفانه این مناظر که بیشتر به دکلمه دانش آموزی شبیه بود صندلی نیمه خالی سالن دانشگاه را کم کم خالی کرد تا جایی که افرادی کمتر از انگشتان دست در سالن ماندند.

کد خبر 2071924

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =