گشت ارشاد و برخورد با بدحجابان از دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری

اجرای طرح برخورد با بدحجابی و ارتقاء امنیت اخلاقی (گشت ارشاد) از جمله موضوعات جنجالی بوده که کاندیداها در دو دوره گذشته انتخابات ریاست جمهوری در مورد آن اظهار نظر می کردند. در انتخابات یازدهم نیز آنها نه مانند دوره های قبل اما رویکرد و دیدگاه خود را در این باره مطرح کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، گشت های ارشاد برای اولین بار اواسط دهه 80 توسط سردار طلایی رئیس پلیس تهران وارد خیابانها شدند تا زنان بدپوشش را ارشاد کنند. گشت هایی که در طول زمان به تکامل رسیده و با تعیین مصادیق بدحجابی نامش نیز به گشت امنیت اخلاقی تغییر یافت. گشتی که حضورش در خیابانها دائمی شد و مشتریانش نیز دختران بدحجاب و بدپوششی بودند که 95 درصد آنها تنها یکبار دستگیر و برای ارشاد به پلیس امنیت اخلاقی برده شدند.

نخستین بار در ماراتن انتخابات ریاست جمهوری نهم بود که دکتر محمود احمدی نژاد با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری در نفی گشت ارشاد و برخورد با دختران و پسران تنها به گفتن یک جمله بسنده کرد. در آن برنامه احمدی نژاد مشکل کشور را موی بیرون مانده دختران یا آستین بالا آمده مانتو آنها ندانست و مدعی شد که با ورود گشت ارشاد به خیابان ها مخالف است. البته نظر احمدی نژاد در این مورد هیچ تغییری نکرد و همچنان با اجرای این طرح از سوی پلیس مخالف است.

مخالفت با اجرای گشت ارشاد در سال 88

در انتخابات سال 88 نیز وقتی پای مناظره ها به خانه باز شد کاندیداها با انتقاد از گشت ارشاد قصد رای اوری از این طریق را داشتند. میر حسین موسوی یکی از کاندیداها در مورد گشت ارشاد گفته بود، اگر گشت ارشاد را در تمام خیابان ها بیاوریم نمی توانیم جلوی بدحجابی را بگیریم. در صورت پیروزی گشت ارشاد را جمع آوری می کنم.

مهدی کروبی دیگر نامزد انتخابات دهم ریاست جمهوری نیز در مورد گشت ارشاد گفت: اکثر ایرانیان با قانون اجباری حجاب موافق هستند و نیازی به گشت نیست.

محسن رضایی کاندیدای دیگر این انتخابات در مورد گشت ارشاد در سال 88 گفت: گشت ارشاد برای ارذل و اوباش باید باشد نه جوانان کشورمان.

گشت ارشاد در انتخابات 92

گشت ارشاد بار دیگر از اول اردیبهشت ماه در خیابان ها حاضر شد و باداغ شدن تنور انتخابات و مشخص شدن کاندیداها زمزمه هایی در مورد کاهش فعالیت این گشت به میان آمد.سردار رادان جانشین رئیس پلیس کشور نیز این موضوع را تائید کرده و در مورد فعالیت گشت ارشاد گفت: ممکن است برخی از طرح های پلیس در زمان انتخابات به دلیل ماموریت های جدید کمرنگ شود.

قبل از اعلام اسامی نهایی تائید صلاحیت شدگان تعدادی از کاندیداهای احتمالی نیز در موردگشت ارشاد اعلام موضع کرده اند. البته از میان هشت نامزد نهایی یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری تعدادی از آنها به بیان دیدگاهشان در مورد آزادی دختران و پسران و فعالیت گشت ارشاد در سطح جامعه پرداخته اند که در ادامه می خوانید.

 

غلامعلی حدادعادل

 اوکه از ادامه رقابتها به نفع جریان اصولگرایی انصراف داده گفته است: سال 88 از بین چهار کاندیدا، سه نفر اعلام کردند که ای بی‌حجابان خیالتان راحت، اگر من رییس‌جمهور شوم کسی به شما در خیابان چیزی نخواهد گفت، ولی من می‌گویم یک شرط مهم در دفاع از حجاب این است که نباید دولت چیزی بگوید و نیروی انتظامی و دستگاه قضایی چیز دیگر. صریح می‌گویم، دولت اگر عاقلانه عمل کند، ما می‌توانیم ضمن حفظ اقتدار نظام، مساله حجاب را نیز حل کنیم و اگر نظام از خود اقتدار نشان ندهد مساله حجاب بدتر خواهد شد. باید ضمن حفظ اقتدار نظام عاقلانه با مظاهر بدحجابی در جامعه برخورد کنیم.

علی اکبر ولایتی گشت ارشاد به تنهایی نمی تواندعفاف و حجاب را در جامعه حاکم کند.
حسن روحانی در مقوله فرهنگ بگیر و ببند جایی ندارد. نمی توان با استفاده از پلیس در حوزه فرهنگ کاری کرد. باید از طریق کار فرهنگی کارها را دنبال کنیم. دختران و پسران ایرانی خودشان حجابشان را رعایت می کنند و نیازی به کار پلیسی نیست.
سید محمد غرضی گشت ارشاد جزء تورم است، چون عده ایی خلاف می کنند و به عده ایی دیگر پول بدهیم تا جلوی خلاف را بگیرند.یان آزاد است و پوشش جوانان هم آزاد . اگر بخواهید فرهنگ غرب را دنبال کنید چاقوی عده ایی را علیه خود تیز می کنید. ما به ازای حرکت فرهنگی نا متعارف عده زیادی را مشغول به کار کرده ایم من از جوانان می خواهم پول مفت را برای کسی تامین نکنند.
محمدرضا عارف وی که از ادامه حضور در انتخابات انصراف داده اشاره مستقیمی به مقوله گشت ارشاد نداشته است اما در برخی سخنرانی های تبلیغاتی از آزادی روابط دختر و پسر براساس قانون سخن گفته است.
سعید جلیلی این کاندیدا با توجه به برگزار نکردن نشست خبری با خبرنگاران اظهار نظر مستقیمی درباره گشت ارشاد و مقوله عفاف و حجاب ندارد.
محمدباقر قالیباف به حجاب نباید تنها به عنوان یک پوشش نگاه کنیم، بلکه به حجاب به عنوان یک باور و نماد ارزش های فرهنگ اسلامی و ایرانی خود توجه کنیم.موضوع عفاف و حجاب یک موضوع مقطعی و دستوری نیست که با دستور دنبالش کنیم. با سخت‌گیری و خشونت امکان توسعه عفاف و حجاب در جامعه امکان پذیر نیست.
محسن رضایی

در کشور ما عده‌ای امربه معروف و نهی از منکر را فقط در مسئله حجاب می‌دانند. در صورتی که امر به معروف و نهی از منکر مسئله‌ای بسیار گسترده‌ای است. از گران‌فروشی گرفته تا تحمل‌پذیری در نقد و انتقاد، اخلاق، سیاست و اقتصاد است و مثل نماز و روزه واجب است و هرگز تعطیل نمی‌شود.

اگر حیا در جامعه ما تقویت شود، مشکل حجاب حل خواهد شد. ما حیا و غیرت را رها کرده ایم و به سراغ مساله حجاب رفته ایم.

 

کاندیداها در مورد برخی طرح ها سخن نگویند

در همین حال سردار احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی با اعلام اینکه وظیفه پلیس مقابله با هنجار شکنی علنی است، تاکید کرد: کاندیداها بهتر است در مورد این مسائل وعده های نشدنی ندهند چرا که ما براساس قانون با بدحجابی برخورد می کنیم و فعالیت گشت های امنیت اخلاقی براساس قانون ادامه دارد.

کد خبر 2072286

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =