وزير مختار سفارت آلمان در تهران با تاكيد بر ضرورت شفافيت موضوع حق وتوي اعضاي دائم شوراي امنيت گفت: موضع آلمان اين است كه حق وتو يك حرف نيست؛ به اعتقاد ما شوراي امنيت بايد كار انجام دهد نه اينكه جلوي كارها را بگيرد و اين از مسايل اساسي است.

به گزارش خبرنگار سياسي "مهر" ، ميكائيل زيريك در همايش بين المللي بازنگري ساختار سازمان ملل متحد در تهران با تاكيد بر اينكه آلمان از عضويت ساير كشورها در گروه 4 حمايت مي كند، اظهار داشت: افزايش تعداد كرسي هاي دائم و موقت شوراي امنيت سازمان ملل يكي از اصول ماست.

وي با تاكيد بر اينكه آلمان در پي تقويت سيستم چند جانبه گرايي در سازمان ملل است، افزود: دولت فدرال آلمان مايل است تا كشورش به عنوان عضو دائم شوراي امنيت پذيرفته شود و معتقديم نقشي را كه آلمان تا امروز در اين سازمان ايفا كرده است اين حق را برايش محفوظ مي دارد.

زيريك افزود: افزودن 24 تا 25 كرسي ديگر مورد توجه ماست البته نسبت تقسيم هم در اين ميان امري مهم است كه گريزي از آن نيست هر چند باعث كمرنگ شدن حضور اروپا در سازمان ملل مي شود.

وزير مختار سفارت آلمان در تهران در خصوص عدم كرسي ثابت و مستقل اتحاديه اروپا در شوراي امنيت گفت: اتحاديه اروپا هنوز آمادگي اين مساله را در خود ايجاد نكرده است و در واقع هنوز نتوانسته ساختاري مشترك در عرصه سياست خارجي را براي تمامي اعضا شكل دهد.

وي افزود: ما شاهديم كه فرانسه و انگليس به عنوان دو عضو ثابت شوراي امنيت كه حق وتو هم دارند حاضر نيستند به جاي كرسي ثابتشان، كرسي اتحاديه اروپا را جايگزين كنند.

زيريك با تاكيد بر لزوم اجماع كشورهاي عضو مجمع عمومي سازمان ملل متحد بر بحث اصلاح ساختار سازمان ملل اظهار داشت: فكر مي كنم زمان اين تغييرات فرا رسيده و من شديدا معتقدم كه به هيچ وجه نبايد وقت را هدر داد و بايد هرچه سريعتر به نتيجه رسيد.

کد خبر 207481

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =