راهکار خروج از چالشهای نظام سلامت/ ورود مدیران غیرپزشک به وزارت بهداشت

عضو شورای عالی نظام پرستاری، یکی از راههای برون رفت نظام سلامت کشور از چالشهای پیش رو را، سپردن اداره بخشهای مدیریتی زیر مجموعه وزارت بهداشت به افراد غیرپزشک دانست.

محمد شریفی مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: برای اینکه دولت یازدهم بتواند نظام سلامت را از چالشهایی که در حال حاضر وجود دارد و باعث نارضایتی مردم و بیماران شده است، نجات دهد، می بایست از مدیرانی در زیرمجموعه های وزارت بهداشت استفاده کند که اهل فن و مدیر اقتصاد بهداشت و درمان باشند.

وی افزود: وقتی یک پزشک بعد از سالها درس و دانشگاه، مسئولیت یک اداره و بیمارستان را بر عهده می گیرد، از اهمیت آن آگاه نیست و دغدغه مردم و بیماران ندارد. بلکه او فقط به فکر مطب و رفتن به بیمارستان خصوصی و... است.

دبیرکل خانه پرستار ادامه داد: نتیجه این نوع نگاه به مدیریت حوزه سلامت، باعث شده که در حال حاضر شاهد نابسامانی در نظام سلامت باشیم و آنچه برای مردم در حوزه بهداشت و درمان ارائه می شود، در پایین ترین سطح خود باشد.

شریفی مقدم با عنوان این مطلب که اعضای هیئت علمی دانشگاههای علوم پزشکی از کنترل خارج شده اند و منابع مالی به خوبی مدیریت نمی شوند، افزود: متاسفانه تصمیماتی گرفته می شود که اثربخشی لازم برای مردم و بیماران ندارد.

وی با بیان این مطلب که بیش از 90 درصد از روسای بیمارستانها در آمریکا افراد غیرپزشک هستند که تحصیلات مدیریت اقتصاد بهداشت دارند، تاکید کرد: قطعا دولت آینده اگر می خواهد از چالش پیش روی حوزه سلامت بیرون برود، باید یکبار برای همیشه در ساختار وزارت بهداشت تغییر و تحول ایجاد کند و اداره بیمارستانها را به افراد اهل فن و غیرپزشک واگذار کند.

عضو شورای عالی نظام پرستاری، خواستار به روز شدن شیوه مدیریتی در وزارت بهداشت شد و گفت: یکی از مشکلات اساسی در بروز نارضایتی مردم از خدمات بهداشتی و درمانی در کشور، ساختار مدیریتی نظام سلامت است که می بایست دچار تحول شود.

کد خبر 2083003

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =