طراحی نخستین نرم افزار شبیه ساز آموزشی رادیوتراپی در شيراز

شيراز - خبرگزاري مهر: نرم افزار شبیه ساز آموزشی رادیوتراپی برای نخستین بار در کشور توسط مهندسین توانمند شرکت کهکشان الکترونیک که از شرکتهای مستقر در مرکز رشد فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی شیراز هستند، طراحی و اجرا شد.

به گزارش خبرگزاري مهر، رئیس مرکز رشد فناوری اطلاعات علوم پزشکی شیراز در این خصوص گفت: با مجاهدتها و تلاشهای خستگی ناپذیر گروهی از متخصصان داخلی، باز شکوفه ای بر درخت تناور استقلال کشور افزوده شد تا حیله تحریمهای دشمنان این مرز و بوم بار دیگر رنگ بازد.

دکتر سید جلیل معصومی افزود: گروهی از متخصصین شرکت کهکشان الکترونیک ، یکی از شرکت های مرکز رشد فن آوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی شیراز با کمک تعدادی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی شیراز موفق به تولید سیمولاتور  آموزشی پرتو درمانی شدند و کوشیدند مطابق فرمایشات مقام معظم رهبری هرچه بیشتر به آفرینش حماسه اقتصادی کمک كنند.

وی اظهار داشت: این سیستم یک صد و پنجاهم نسخه خارجی خود قیمت داشته و این فن آوری تا به امروز برای ایران تحریم بوده که به رقم این تلاش یکی دیگر از موارد تحریم به دست پر توان جوانان نخبه داخلی شکسته شد.

دکتر معصومی با اشاره به اینکه این فناوری در سفر وزیر بهداشت به شیراز رونمایی شد، بیان کرد: وزیر بهداشت نیز ابراز امیدواری کردند که این محصول با هزینه یک صدو پنجاهم رقیب خارجی خود بتواند ارز آوری مناسبی نیز برای کشور به ارمغان آورد.

وی تصریح کرد: این سیمولاتور (نرم افزار شبیه ساز آموزشی رادیوتراپی )اولین سیمولاتور آموزش پزشکی است که در ایران تولید شده و این نوع سیستم ها می تواند آینده سیستم های شبیه ساز را متحول كند.

بی توجهی به جرم دندان لقی آنها را بدنبال دارد

جرم دندانی در صورتیکه در ناحیه بالا یا زیر لثه تشکیل شود چسبندگی بیشتر پلاک میکروبی در سطح دندانها، التهاب لثه، تحلیل رفتن وعقب نشینی لبه لثه، تخریب استخوان نگهدارنده دندانها و در نهایت لقی دندان را در پی خواهد داشت.

متخصص پریودانتیکس دانشکده دندانپزشکی شیراز در این خصوص گفت: بیماری لثه یا پریودنتال یک بیماری عفونی است که می تواند باعث تخریب استخوان نگهدارنده دندانها شود و در صورتیکه درمان مناسب صورت نگیرد و بیماری پیشرفت کند باعث لقی دندانها و از دست رفتن آنها می شود.

دکترریحانه ابراهیمی با اشاره به اینکه پلاک میکروبی ماده ای شیری رنگ چسبنده است که روی سطح دندان می چسبد و سرشار از میکروب است، اظهارداشت: این لایه خمیری چسبنده عامل شروع التهاب لثه است اما باید دانست که پلاک میکروبی با مسواک زدن صحیح و نخ دندان کشیدن به راحتی قابل برداشتن است.

دکتر ابراهیمی بیان کرد: اگر بهداشت دهان به خوبی صورت نگیرد و پلاک میکربی از سطح دندانها پاک نشود ترکیبات مواد معدنی موجود در بزاق باعث سخت شدن آن شده و در اینصورت جرم دندانی تشکیل می شود، جرم دندانی سخت و محکم بوده و دیگر بوسیله مسواک قابل برداشتن نیست و لازم است که فرد به دندانپزشک مراجعه کرده و جرمگیری انجام دهد.

وی گفت: جرم دندانی ممکن است در ناحیه بالای لثه تشکیل شود یا در ناحیه زیر لثه در هر دو صورت وجود جرم دندانی به علت سطح نا صافش باعث چسبندگی بیشتر پلاک میکروبی در سطح دندانها، التهاب لثه، تحلیل رفتن وعقب نشینی لبه لثه، تخریب استخوان نگهدارنده دندانها ، لقی دندان و بوی بد دهان و همچنین نمای نازیبای دندانها می شود.

دکتر ابراهیمی افزود: میکروبهای بیماری زای حفره دهان هم با رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان و استفاده از دهان شویه از محیط دهان پاک شده و احتمال بروز بیماری کاهش می یابد.

این متخصص پریودانتیکس بیان کرد : برای حفظ سلامت بافت های لثه ای مسواک زدن صحیح و استفاده درست از نخ دندان دوبار در روز توصیه می شود.

زوج  لامردی 600 میلیون ریال به بیمارستان ولیعصر(عج) اهدا کردند

زوج نیک اندیش لامردی با حضور در بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) لامرد و آشنایی با کمبودهای این مرکز اقدام به اهدای 600 میلیون ریال جهت تکمیل تجهیزات كردند.

یک دستگاه نوار قلب به ارزش چهار ميليون تومان، یک دستگاه ساكشن به ارزش يك ميليون و 700 هزار تومان برای بخش داخلي، یک دستگاه ساكشن به ارزش  يك ميليون و 700 هزار تومان برای بخش آي سي  يو از جمله تجهیزاتی بود که به همت خيرين غلام عبدالله زاده و همسرش مريم رستمي به بیمارستان افزوده شد.

فرآورده غذایی فاقد برچسب اصالت تقلبی است

هرگونه فرآورده غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی که فاقد برچسب اصالت و سلامت است تقلبی یا قاچاق بوده و غیر قابل مصرف است.

مدیرنظارت برموادغذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیرازبا بیان این مطلب گفت: کالاهای قاچاق مضرات متعددی دارد ازجمله مضرات سیاسی، امنیتی، اجتماعی، اقتصادی و نیز مضرات سلامتی که متولی آن وزارت بهداشت است.

دکتر محمدمهدی رزمجو افزود: کالای قاچاق بدون شناسنامه است و هیچ سازمان و یا ارگان علمی یا نظارتی بر تهیه، تولید، نگهداری و همچنین توزیع و عرضه کالای قاچاق نظارت ندارد.

دکتر رزمجو ادامه داد: وقتی نظارت انجام نگیرد فرصتی است برای افراد سودجو که کالاهایی را با مواد اولیه نامناسب و شرایط تولید و نگهداری غیر بهداشتی به منظور اینکه قیمت تمام شده کالا پایین بیاید تولید کنند که با تقلب دربسته بندی و برچسب کالا از نام های تجاری معروف استفاده و آنرا به بازار عرضه می کنند و مصرف این فراورده ها می تواند خطرات بسیار عمده ای را برای مصرف کنندگان داشته باشد.

وی تصریح کرد: ازاقدامات موثری که وزارت بهداشت و پس از آن وزارت صنعت، معدن و تجارت برای شناسایی کالای اصیل از کالای تقلبی و قاچاق انجام داده و در حال حاضر در خصوص تعداد کثیری از کالاها عملیاتی شده نصب برچسب اصالت و سلامت برروی کالاهای سلامت محور مانند داروها، فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی و همچنین الصاق برچسب شبنم برروی سایر کالاهاست.

وی گفت: برچسب اصالت و سلامت دارای آرمی در بالا به شکل سیب سلامت و یک کد 16 رقمی است که در زیر یک لایه پنهان شده و خریداران می توانند با پاک کردن آن لایه و ارسال کد 16 رقمی به سامانه پیام کوتاه مندرج برروی برچسب، از اصالت کالای خریداری شده اطمینان حاصل کنند.

مدیرنظارت برموادغذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشكي شيراز بیان داشت: هرگونه فرآورده غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی که فاقد برچسب اصالت و سلامت است تقلبی یا قاچاق بوده و غیر قابل مصرف انسانی است.

دکتر رزجو گفت: مشکلات کالای قاچاق که از حیث سلامت یا عوارض ناشی از مصرف کالای آرایشی بهداشتی قاچاق بوجود می آید مشکلات عدیده ای است و متناسب با نوع مواد اولیه غیر مجازی که در این فرآورده ها استفاده می شود از عوارض متوسط تا شدید و بسیار شدید می باشد و عمدتا پس ازگذشت چند سال بروز می کند.

وی ادامه داد: مواد اولیه ای که در این موارد استفاده می شود معمولا از رده خارج و دارای عوارض جانبی بالا هستند به عنوان مثال دارای فلزات سنگین بوده یا سمیت هایی در بدن ایجاد می کنند که پس از مصرف طولانی و گذشت چند سال، این مواد سمی در ارگان های بدن تجمع و باعث بروز انواع بیماریها اعم از بیماریهای پوستی، کلیوی، کبدی و انواع بیماریهای صعب العلاج می شوند.

کد خبر 2087908

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =