حضور جوانان در مساجد بیشتر باشد/امور مساجد به جوانان سپرده شود

یزد- خبرگزاری مهر: رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان یزد خواستار ارائه برنامه و راهکار جدید و حضور گسترده تر جوانان در مساجد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید محمد شریف حسینی کوهستانی چهارشنبه شب در همایش هیئت امنا و خادمان بقاع متبرکه و مساجد استان یزد با تاکید بر فعالیت بیشتر و گسترده تر در مساجد اظهار داشت: گرچه همه مساجد استان یزد فعال هستند اما این انتظار را داریم تا با استفاده از حضور، فکر و برنامه جوانان، فعالیت مساجد بیشتر شود.

وی با تاکید بر ارائه راهکارهای گوناگون و جدید برای جذب جوانان به مساجد گفت: جذب جوانان و نوجوانان در برنامه‌های فرهنگی مذهبی مساجد و برنامه‌ریزی‌های برای حضور این قشر در مساجد از ضروریات جامعه امروز است.

وی افزود: باید راهکارهای جذب جوانان و هدایت آنان به مساجد را بر اساس نیازها و سلایق جوانان شناخت و روی آن برنامه‌ریزی کرد و از این طریقحضور جوانان در مساجد را پررنگ کرد.

سه رکن اصلی در جذب یا دفع جوانان به مساجد

رئیس تبلیغات اسلامی یزد سه رکن اصلی مساجد در جذب و یا دفع جوانان را حضور روحانیون، هیئت امنا و خادم مسجد ربرشمرد و گفت: این سه رکن، خواسته یا ناخواسته بسیار تاثیرگذار هستند.

رئیس تبلیغات اسلامی یزد با بیان اینکه خدمت در خانه خدا لیاقت می ‌خواهد و نصیب هرکسی نمی ‌شود، گفت: خادمین و هیئت امنای مساجد جایگاهی بس بلند در نزد خداوند دارند بر این اساس نقش آن ‌ها در مساجد هم کلیدی است.

وی بیان داشت: هیئت امنا و خادمین مساجد نقش بسیار مهمی در جذب جوانان به مسجد و تعالیم الهی و قرآنی دارند و می توانند در اداره امور مساجد تاثیر بگذارند.

این مقام مسئول با تاکید بر هوشیاری خدام و هیئت امنای مساجد در جذب جوانان عنوان کرد: امروز دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی سعی و تلاش دارند که حضور جوانان در مساجد کمرنگ باشد و می‌خواهند جوانان را با انواع دسیسه‌ها به گمراهی بکشانند.

وی اظهار داشت: مبادا با برخورد و رفتاری ناشایست تصویری نادرست از دین و مسجد در ذهن جوان و نوجوان خود برجا بگذاریم که دیگر توان پاکسازی و اصلاح آن وجود ندارد.

نقش کلیدی روحانیون مساجد در جذب جوانان

وی بیان داشت: روحانی مسجد نقش محوری و کلیدی دارد و باید با برنامه‌ های متنوع در برابر جامعه فعالیت کند و اگر در این زمینه کوتاهی و قصوری داشته باشند در هدایت جامعه نیز تاثی گذار خواهند بود.

این مقام مسئول ادامه داد: البته روحانیون به تنهایی هم نمی توانند فعالیت کنند و مساجد را سرپا نگه دارند بلکه لازم است با هیئت امنای مسجد و خادم مسجد هماهنگ باشند.

وی عنوان کرد: اگر مسجدی روحانی و امام جماعت نداشته باشد در تکمیل رکن خود ناقص است و همیشه در جایی از کار می‌لنگد.

حسینی کوهستانی ادامه داد: برخورد و رفتار امام جماعت مسجد، شخصیتی که از خود در برابر مردم نشان می‌دهد و چگونگی برخورد او با جوانان، در ایجاد و کیفیت نگرش جوانان نسبت به دین و مسجد بسیار مؤثر است.

تاکید بر واگذاری امور مساجد به جوانان

حسینی کوهستانی اضافه کرد: هیئت امنای مساجد با توجه به امور و وظایفی که در دست دارد، امورات مساجد را به دست جوانان بدهد.

وی ادامه داد: جوانان با نیرو و انرژی که در خود دارند می‌توانند بسیاری از کارها را به نحو مطلوب و شایسته انجام دهند اما در این راه به حمایت و مدیریت هیئت امنا هم نیاز است.

رئیس سازمان تبلیغات یزد بیان داشت: جوانان حتی این قابلیت را دارند که  برای اداره بهتر مساجد برنامه ارائه کنند و پیشنهاداتی بدهند که برای محل و منطقه نیز مفید و موثر باشد.

وی تصریح کرد: به این طریق می‌توان سبب ایجاد وابستگی جوانان به مسجد شد به طوریکه با انس به مسجد از این سنگر دور نخواهند شد.

استفاده از نخبگان برای اداره مساجد

این مقام مسئول با بیان اینکه نخبگان و اندیشمندان جوان می توانند در اداره امور مساجد و یا برنامه ریزی بر اساس علایق و نیازها تاثیرگذار باشند گفت: ممکن است این نخبگان و حتی جوانان دارای اندیشه و تفکر به مسجد هم نیایند اما همینکه از نظر فکری با مساجد درگیر باشند و همکاری کنند راهی برای جذب ان ها به مساجد است و قطعا تاثیر خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: نخبگان دارای اندیشه و تفکری هستند که از هر نظر می تواند هم جوانان را به مسجد بکشانند و هم خودشان به مسجد بیایند.

کد خبر 2089808

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =