صادرات 9 میلیون دلار خودرو در سه ماهه امسال/ عبور شاخص بورس از مرز 55 هزار واحد

خبرگزاری مهر - گروه اقتصادی: صادرات 9 میلیون دلار خودرو در سه ماهه امسال نسبت به مدت مشابه، عبور شاخص بورس از مرز 55 هزار واحد، عقب نشینی سازمان بنادر از اخذ ارزی تعرفه های بندری، ضرورت افزایش سقف آورده متقاضیان مسکن ویژه تهرانسر و ذخیره سازی 12 میلیارد لیتر سوخت مایع در کشور از مهمترین اخبار اقتصادی در هفته گذشته بود.

به گزارش خبرنگار مهر، در هفته ای که گذشت، گمرک ایران با اعلام گزارش آمار مقدماتی تجارت خارجی در 3 ماهه نخست سال جاری اعلام کرد در این مدت یکهزار و 126 دستگاه خودروی سواری به ارزش 9 میلیون دلار صادر شد که این میزان در سه ماهه نخست سال گذشته 14 هزار و 570 دستگاه به ارزش 81 میلیون دلار بوده است.

میانگین قیمت هر خودروی سواری صادراتی در سه ماهه نخست سال 1392 مبلغ 7847 دلار بوده که نسبت به سال گذشته، با افزایش 40.91 درصدی مواجه بوده است. عمده کشورهای مقصد صادرات خودروی سواری در سه ماهه نخست سال 1392، عراق، آذربایجان و اکراین بوده است.

همچنین در سه ماهه نخست سال جاری 8 هزار و 504 خودروی سواری به ارزش 189 میلیون دلار وارد کشور شده است که این میزان در مدت مشابه سال گذشته 8 هزار و 313 دستگاه به ارزش 176 میلیون دلار بوده است.

میانگین قیمت هر خودروی سواری وارداتی طی سه ماهه نخست سال 1392 مبلغ 22179 دلار (نزدیک به 2.83 برابر هر خودروی صادراتی) بوده که نسبت به سال گذشته، با افزایش 4.87 درصدی مواجه بوده است. کشورهای مبدأ واردات خودروی سواری در این مدت امارات متحده عربی، چین و جمهوری کره بود.

واردات گوشی تلفن همراه

همچنین در بخش واردات گوشی تلفن همراه در سه ماهه نخست امسال 129 تن گوشی به ارزش 29 میلیون و 287 هزار دلار وارد کشور شده است که این میزان در مدت مشابه سال گذشته 202 تن به ارزش 50 میلیون و 914 هزار دلار بوده است.

امارات متحده عربی، جمهوری کره و منطقه آزاد چابهار سه مبدا اصلی واردات گوشی تلفن همراه در بهار امسال به کشور بوده است. همچنین در بخش واردات برنج در سه ماهه اول امسال 537 هزار تن برنج به ارزش 609 میلیون دلار وارد کشور شد، واردات این محصول نسبت به سال گذشته 93.23 درصد افزایش وزنی و 140.51 درصد افزایش ارزشی داشته است. هند، امارات متحده عربی و ترکیه سه کشور اصلی مبدا واردات برنج به کشور بوده است.

واردات سیگار و پوشاک

در 3 ماهه نخست امسال حدود 2 هزار و 110 تن سیگار به ارزش 15 میلیون و 95 هزار دلار وارد کشور شد که واردات این محصول نسبت به سال قبل 13.11 درصد کاهش وزنی و 48 درصد کاهش ارزشی داشته است. ترکیه، امارات متحده عربی و جمهوری کره سه کشور اصلی مبدا واردات سیگار به کشور بود.

در بخش واردات پوشاک نیز طی 3 ماهه اول امسال حدود 88 تن انواع پوشاک به ارزش 856 هزار دلار وارد کشور شد که واردات این کالاها نسبت به سال گذشته 77.4 درصد کاهش وزنی و 82.96 درصد کاهش ارزشی داشته است. چین، امارات متحده عربی و ایتالیا سه کشور اصلی مبدا واردات انواع پوشاک به کشور در فصل بهار امسال بوده است.

عبور شاخص بورس از مرز 55 هزار واحد

در چهارشنبه این هفته شاخص کل بورس از 55 هزار واحد گذشت و به 55 هزار و 41 واحد رسید که رکورد جدیدی در تاریخ بورس به شما می ررود.
بر این اساس شاخص کل بورس که روز گذشته در پایان معاملات که با افت 81 واحدی مواجه شده بود به 54 هزار و 534 واحد رسید، امروز در اولین ساعات آغاز معاملات با شتاب از مرز 55 هزار واحد گذشت.

بیشترین تاثیر بر روی افزایش شاخص در روز جاری مربوط به هلدینگ نفت، گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) است، همچنین سهام مخابرات و پروژه های نیروگاهی هم تاثیر خود را بر بورس گذاشت.

در حال حاضر ارزش بازار نیز از 269 هزار میلیارد تومان فراتر رفته است. شاخص بورس ابتدای امسال را از عدد 38 هزار و 40 واحد آغاز کرد. شاخص کل در دومین روز کاری سال 92 از مرز 39 هزار واحد عبور کرد و در 14 فرورودین ماه، رکوردی دیگر را به ثبت رساند و از 40 هزار واحد گذشت. این متغیر در 18 فروردین ماه دوباره وارد 39 هزار واحد شد، اما روند نزولی آن ادامه دار نشد و 19 فروردین به کانال 40 هزار واحد برگشت و روند صعودی را طی کرد.

واردات قاچاق 144 دستگاه پورشه از جزیره ابوموسی

فداحسین مالکی پرونده های ارزی، طلا و خودرو را در سال گذشته از مهمترین پرونده های تشکیل شده در ستاد مبارزه با قاچاق کالا دانست و افزود: فردی در جزیره ابوموسی با کارت بازرگانی چند نفر اقدام به وارد کردن 144 دستگاه پورشه و پیش فروش آن به مردم کرده است که ما به دنبال آن هستیم تا جلوی ضرر و زیان مردم گرفته شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون پرونده هایی در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز بررسی می شود که ارز مرجع دریافت شده ولی کالایی وارد کشور نشده است، گفت: همچنین پرونده هایی داریم که ارز مرجع دریافت کرده و کالا را با قیمتی گران به فروش می رسانند.

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اعلام اینکه بیش از 480 میلیارد تومان جریمه پرونده های ارزی در سال گذشته داشتیم، از قاچاق روزانه 3 میلیون لیتر سوخت در سیستان و بلوچستان طی سال گذشته خبر داد و افزود: قاچاق کالاهای ضروری در نیمه دوم سال گذشته افزایش یافت که توانستیم از آن جلوگیری کنیم.

نماینده ویژه رئیس جمهور با اعلام اینکه قاچاق سوخت هم اکنون در سیستان و بلوچستان تقریبا نزدیک به صفر شده است، افزود: از استان های مرزی هم اکنون می توان 2 میلیون تومان کالا وارد کشور کرد که می تواند اشتغالزایی به همراه داشته باشد.

آخرین قیمت ارز در این هفته

بانک مرکزی نرخ دلار آمريكا را در روز گذشته چهارشنبه  ۲۴ هزار و ۷۸۹ ريال، يورو را ۳۱ هزار و ۶۷۷ ريال و پوند انگليس را ۳۶ هزار و ۸۶۲ ريال اعلام کرد.

این بانک نرخ هر فرانک سويس را ۲۵ هزار و ۴۶۷ ريال ، كرون سوئد را 3 هزار و ۶۴۶ ريال ، كرون نروژ را ۴ هزار و ۱۱ ريال، كرون دانمارک را 4 هزار و ۲۴۷ ريال و روپيه هند را ۴۱۳ ريال تعیین کرده است.

همچنين نرخ درهم امارات متحده عربي 6 هزار و ۷۴۹ ريال، دينار كويت ۸۶ هزار و ۳۸۷ ريال، يكصد روپيه پاكستان ۲۴ هزار و ۷۷۶ ريال، يكصد ين ژاپن ۲۴ هزار و ۵۴۲ ريال ، دلار هنگ كنگ 3 هزار و ۱۹۶ ريال، ريال عمان ۶۴ هزار و ۴۲۰ ريال، دلار كانادا ۲۳ هزار و ۵۴۴ ريال، راند آفريقاي جنوبي 2 هزار و ۴۶۸ ريال و لير تركيه ۱۲ هزار و ۷۶۴ ريال اعلام شده است.

بانک مركزي همچنين نرخ روبل روسيه را ۷۵۲ ، ريال قطر را ۶ هزار و ۸۰۹ ريال ، يكصد دينار عراق را دو هزار و ۱۳۴ ريال، لير سوريه را ۲۳۸ ريال، دلار استراليا را ۲۲ هزار و ۷۱۹ ريال و ريال سعودي را 6 هزار و ۶۱۰ ريال مشخص كرد.

هشدار به متقاضیان مسکن ویژه تهرانسر

براساس آخرین اخبار از مسکن ویژه تهرانسر، متقاضیانی که مدارک آنها مورد تایید قرار گرفته است و اقساط سر رسیده خود را واریز نکرده اند، حداکثر تا تاریخ 27 تیرماه مهلت دارند تا مبلغ واریزی خود را به حداقل 40 میلیون تومان برسانند.

براین اساس اگر متقاضیان تا این تاریخ، واریزی های خود را تکمیل نکنند از لیست پروژه تهرانسر حذف می شوند. متقاضیان باید تمامی آورده های خود را در حساب مسکن ویژه خود واریز کنند.

گفتنی است؛ این شرایط شامل متقاضیانی می شود که مدارک آنها مورد تایید قرار گرفته و تا تاریخ 8 تیرماه با ورود به سایت، پروژه تهرانسر را به عنوان پروژه انتخابی خود تعیین کرده باشند در غیراینصورت از لیست متقاضیان پروژه تهرانسر حذف شده اند.

عقب نشینی سازمان بنادر از اخذ ارزی تعرفه های بندری

به گزارش خبرنگار مهر، سرانجام پس از کشمکش‌های فراوان میان شرکت‌های کشتیرانی و سازمان بنادر و دریانوردی درباره اخذ ارزی هزینه خدمات بندری خارجی‌ها در ایران، سازمان بنادر از موضع قبلی خود عقب نشست و اخذ این نوع هزینه‌‎ها را دوباره ریالی کرد.

 عطاءاله صدر رئیس سازمان بنادر و دریانوردی با صدور بخشنامه جدیدی اعلام کرده است: پیشنهاد شماره 8872/ص مورخ 1392/3/20 آن معاونت به تصویر نامه های شماره 32/323-1001 مورخ 27 اردیبهشت 1392 و شماره 317/043-1001 مورخ 23 اسفند سال 1391 انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته متضمن در خواست واریز معادل ریالی دلار به نرخ بازار آزاد صورت حساب های حقوق، عوارض و هزینه های بندری شناورهای خارجی، در جلسه شماره 1736 مورخ 20 خردادماه امسال هیات عامل، مطرح و با عنایت به نامه مورخ 6 آذرماه سال 1390 اداره سیاست های و مقررات ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ، پیشنهاد فوق تصویب و جهت اجرا ابلاغ می شود.

این در حالی است که سازمان بنادر و دریانوردی از تاریخ 15 اسفند سال گذشته در اطلاعیه ای اعلام کرده بود نمایندگی های شرکت های کشتیرانی خارجی در ایران باید حقوق و عوارض بندری را به صورت ارزی به سازمان بنادر پرداخت کنند. برهمین اساس، سازمان بنادر و دریانوردی نرخ هفتگی دلار را به کلیه بنادر کشور ابلاغ کرد تا هزینه ریالی خدمات بندری براساس این نرخ محاسبه و اخذ شود.

براساس این بخشنامه که به کلیه بنادر ( به جز بنادر گز و ارومیه) ابلاغ شده است، معادل ریالی دلار به مبلغ 3365 تومان جهت اعمال در صورت‌حساب‌های خارجی از تاریخ 15 تا 21 تیرماه جاری اعلام شده است.

آغاز سوآپ گاز ایران – نخجوان

جواد اوجی در گفتگو با مهر با رد توقف مبادلات گازی ایران و جمهوری آذربایجان، گفت: توقف واردات گاز طبیعی ایران از جمهوری آذربایجان به دلیل انجام تعمیرات اساسی و دوره ای خط لوله گاز در خاک این کشور همسایه بوده است.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه این توقف واردات گاز با هماهنگی شرکت ملی گاز ایران انجام شده است، تصریح کرد: با این وجود سوآپ گاز ایران به جمهوری نخجوان از سرگرفته شده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز با تاکید بر اینکه صادرات گاز آذربایجان به ایران هم تا چند روز آینده از سر گرفته می‌شود، اظهار داشت: علاوه بر این در حال حاضر صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه و ارمنستان هم بدون وقفه ای در حال انجام است.

این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: انجام تعمیرات اساسی و دوره‌ای در خطوط لوله و تاسیسات گاز در کشورهای صادرکننده و تولیدکننده این حامل انرژی در فصول گرم سال کاملا عادی و طبیعی است.

شرکت دولتی نفت آذربایجان (سوکار) هفته گذشته با صدور اطلاعیه‌ای از توقف موقت صادرات گاز این کشور به ایران به علت تعمیرات در خط لوله " آستارا – کازیماگومد" خبر داده و اعلام کرده بود: در دوره انجام تعمیرات خط لوله، عرضه گاز از ایستگاه آستارا صادرات گاز طبیعی متوقف خواهد شد.

ذخیره سازی 12 میلیارد لیتر  سوخت مایع در کشور

در شرایط فعلی ظرفیت ذخیره سازی سوخت مایع کشور به مرز 12 میلیارد لیتر افزایش یافته است و پیش بینی می‌شود در ادامه سالجاری 6 انبار جدید نفتی ساخت و در مدار بهره برداری کامل قرار گیرد.

بر این اساس امسال انبارهای نفت کرمان با ظرفیت ٣٥٠ میلیون لیتر، انبار ماهشهر با ظرفیت ٣٠٠ میلیون لیتر، انبار شیراز با ظرفیت ١٦٦ میلیون لیتر، انبار ارومیه با ظرفیت ١٢٠ میلیون لیتر،‌ انبار بیرجند با ظرفیت ١٠٠ میلیون لیتر و انبار ملایر با ٧٠ میلیون لیتر ظرفیت ذخیره‌سازی راه‌اندازی خواهند شد.

امسال همچنین طرح توسعه انبار نفت گرگان با ٢٠ میلیون لیتر افزایش ظرفیت، انبار نفت زاهدان با ٤٠ میلیون لیتر افزایش ظرفیت، انبار نفت اراک با ١٥٠ میلیون لیتر افزایش ظرفیت و توسعه انبارهای نفت قم، بجنورد، سمنان در مجموع با ٣٠ میلیون لیتر افزایش ظرفیت راه اندازی خواهند شد.

با بهره برداری از این 13 طرح جدید در مجموع ظرفیت ذخیره سازی فرآورده های نفتی به ویژه بنزین و گازوئیل به 13.2 تا 13.3 میلیارد لیتر افزایش می یابد و در مجموع تا پایان برنامه پنجم هم ظرفیت ذخیره سازی سوخت مایع کشور به 14.5 میلیارد لیتر افزایش می یابد.

تشکیل کمیته 3 نفره برای سبد هزینه کارگری

عضو شورای عالی کار و نماینده کارگران کشور از تشکیل کمیته 3 نفره ای برای ارزیابی تغییرات سبد معیشت خانوار کارگری خبر داد و گفت: با استفاده از نظرات کارشناسی به دنبال اعلام هزینه های واقعی معیشتی خانوار کارگری در ماه هستیم.

علی اکبر سیارمه در گفتگو با مهر با اعلام اینکه هیئت مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران تصمیم به تشکیل کمیته ای 3 نفره گرفته است، گفت: در قالب این کمیته 3 نفره، از تیرماه جاری مباحث مربوط به سبد هزینه خواروبار کارگران را بررسی خواهیم کرد.

عضو شورای عالی کار و نماینده کارگران کشور اظهار داشت: به دنبال این هستیم تا با بررسی های کارشناسی وضعیت تغییرات سبد هزینه های خانوار را مورد ارزیابی قرار دهیم. در قالب جدید موضوع کالری مورد نیاز هر فرد در روز مورد توجه قرار می گیرد و در ارزیابی ها مورد استفاده خواهد بود.

این مقام مسئول کارگری کشور خاطر نشان کرد: با استفاده از نظرات کارشناسی گروه های مختلف کارگری، کمیته 3 نفره کارگران می تواند تغییراتی که به لحاظ افزایش هزینه ها در سبد معیشت کارگران اتفاق افتاده است را ارزیابی کند.

سیارمه تاکید کرد: تلاش می کنیم از نظرات اساتید دانشگاه و اقتصاددانان در این زمینه استفاده نماییم. به صورت کلی پیگیری اینگونه مباحث برای دستیابی به یک جمع بندی دقیق و شفاف جهت طرح در نشست های نیمه دوم سال شورای عالی کار درباره تعیین حداقل دستمزد سالیانه کارگران و مشمولان قانون کار است.

کد خبر 2094748

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =