استفاده از خدمات بهزیستی نیاز همگانی/ حقي كه خودمان ضايع مي‌‌كنيم

يزد - خبرگزاري مهر: امروزه استفاده از خدمات بهزیستی بیش از پیش به یک نیاز همگانی تبدیل شده اما هنوز جاي خالي فرهنگ‌سازي در اين زمينه احساس مي‌شود و به نظر مي‌رسد استفاده از خدمات بهزيستي به نحو مطلوب، بيش از همه نيازمند فرهنگ‌سازي باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، "پیشگیری مهمتر از درمان است"؛ جمله اي است كه سالها در ايران رواج پيدا كرده و اغراق نيست اگر بگوييم تبديل به يكي از ضرب المثل هاي زبان كهن فارسي شده است.

اين امر مهم در بسياري از ادارات و نهادها يك واحد مجزا دارد و به فراخور وظيفه و هدف سازمان، فعاليت ها و طرح هايي را نيز انجام مي دهد.

در گفتگو با رئیس اداره بهزیستی ابرکوه، اهم فعالیت های دفتر پیشگیری اداره بهزیستی ابرکوه را جویا شدیم.

قاسم موحدی اظهار داشت: دفتر پيشگيري سازمان بهزيستي در چهار حوزه مشاوره، اعتياد، پيشگيري از معلوليت ها و پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي فعاليت مي كند.

پیشگیری در سه سطح انجام می شود

این مسئول افزود: اساس فعاليت ها و برنامه هاي اين واحد پيشگيري در سه سطح است که سطح اول آگاه سازي و اطلاع رساني است و بيشتر به ارائه كارگاه ها و فعاليت هاي آموزشي مي پردازد. سطح دوم، توانمند سازي است و به كساني اختصاص دارد كه آسيب هايي ديده اند و باید  با اقداماتي به زندگي عادي برگردند.

وی یادآور شد: پيشگيري سطح سوم كه اختصاص به كاهش و كنترل آسيب دارد، بدين معناست كه اقداماتي صورت خواهد گرفت تا علاوه بر اينكه افراد آسيب ديده كمتر در معرض خطر باشند، سطح آسيب نيز افزايش پیدا نکند و كم كم از شدت آن كاسته شود.

8 مرکز مشاوره در ابرکوه فعالیت می کنند

موحدی ادامه داد: بر همین اساس و با پيروي از همين خط مشي واحد پيشگيري بهزيستي ابركوه با كمك بخش خصوصي مراكز و مؤسساتي را راه اندازي کرده است تا بتوانند در سطح شهرستان فعاليت هاي پيشگيرانه را ساماندهي كنند.

ایجادسه مركز مشاوره و خدمات روان شناختي، يك مركز مشاوره پزشكي ژنتيكي، يك مركز اقامتي درماني ميان مدت اعتياد (كمپ) و سه مؤسسه پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي از جمله اين اقدامات است.

استفاده از خدمات بهزیستی یک نیاز همگانی است/ لزوم توجه به فرهنگ سازی

این کارشناس با اشاره به اینکه مردم ابرکوه با خدمات بهزیستی آشنایی ندارند، گفت: جمعيت حدود 50 هزار نفري شهرستان ابركوه هنوز نه به طور كامل از خدمات تقريبا رايگان و نيمه رايگان پيشگيري بهزيستي اطلاعي دارند و نه هنوز توانسته اند از این خدمات در راستای بهتر ساختن زندگي خود استفاده كند و تلاش می کنیم که با استفاده از ظرفیت رسانه ها در این راستا گام برداریم.

وی تأکید کرد: نکته مهم در بحث ارائه خدمات پیشگیرانه این سازمان لزوم توجه به فرهنگ سازی در جامعه برای استفاده از این خدمات است زیرا بهزيستي يكي از سازمان هايي است كه برنامه ها و فعاليت هايش از قبل از تولد تا سنين پيري را پوشش مي دهد و كمتر كسي را مي توان يافت كه نيازمند خدمات آن به ويژه در بخش پيشگيري نباشد.

رئیس اداره بهزیستی ابرکوه خاطرنشان کرد: فرهنگ سازي در بين كليه اقشار و سنين جامعه باعث می شود که تمامی آحاد جامعه به طور يكسان و مساوي از خدمات اين مراكز بهره مند شوند.

خدمات پیشگیرانه بهزیستی ابرکوه تشریح شد

موحدی به طور خلاصه به خدمات پیشگیرانه اداره بهزیستی ابرکوه نیز اشاره کرد.

وی اظهار داشت: فعاليت هاي پيشگيري بهزيستي ابركوه در سه قسمت انجام مي شود که قسمت اول طرح هاي غربالگري بينايي و شنوايي برای معاينه و تشخيص نارسايي هاي آن در كودكي است تا در زمان طلايي درمان مداخلاتي صورت بگیرد و از معلول شدن آنها جلوگيري كند و دو طرح پيشگيري از تنبلي چشم ويژه معاينه چشم كودكان 3 تا 6 سال و غربالگري شنوايي براي معاينه گوش نوزادان در بدو تولد از جمله طرح های این حیطه است.

وی افزود: قسمت دوم برنامه ها نیز طرح هاي آموزشي است كه شامل آموزش هاي مهارت هاي زندگي از سنين پيش دبستان تا ميانسالي، آموزش پيش از ازدواج ويژه مجرد هاي در آستانه انتخاب همسر، آموزش زندگي خانواده ويژه زوجين، آموزش پيشگيري از معلوليتها ويژه زنان جوان در آستانه بارداري و زنان و مردان 45 سال به بالا و آموزش پيشگيري از اعتياد ويژه كليه سنين است.

موحدی گفت: بخش سوم از فعالیت های پیشگیرانه نیز مشاوره هاي تخصصي در زمينه ژنتيك و مسائل و مشكلات فردي، اجتماعي و خانوادگي است كه در مراكز مخصوص به خود انجام مي شود.

حق فرزندانمان را ضایع نکنیم

آمار نگران کننده آسیب های اجتماعی و معلولیت ها باید امروز مردم را بیش از هر زمان دیگری به سمت استفاده از مشاوران سوق دهد و این امر باید از سوی مردم جدی تر گرفته شود.

آینده فرزندانمان تنها با بهره گیری از نظرات کارشناسی آینده ای روشن خواهد بود و این درحالی است که به گفته مسئولان هنوز در این زمینه راهی طولانی در پیش داریم.

اگر باور داریم که فرزندانمان نیازمند زندگی سالم هستند باید به خدمات مشاوره ای به چشم یک ضرورت بنگریم و این حق را از انان دریغ نکنیم.

------------

گزارش: رحیم میرعظیم

کد خبر 2094855

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =