جلسات ترتیل خوانی مشت محکمی بر دهان وهابیان تکفیری است

یکی از مراجع تقلید شیعیان جهان با تقدیر از برگزارکنندگان مجالس ترتیل خوانی قران در ماه مبارک رمضان گفت: این مجالس مشت محکمی بر دهان وهابیان تکفیری است.

به گزارش خبرنگار مهر از قم، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی، بعد از ظهر پنج شنبه در جلسه تفسیر قرآن کریم که در دومین روز از ماه مبارک رمضان در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد، با اشاره به اهمیت تلاوت و اندیشیدن در قرآن اظهار داشت: ماه مبارک رمضان ماه قرآن است که در شب قدر قرآن نازل شده و این نشاندهنده پیوند بسیار محکم میان قرآن و ماه مبارک رمضان است.

وی با تاکید بر اینکه در این ماه باید بیش از گذشته به تلاوت قرآن بپردازیم و با تفسیر آیات الهی آشنا شویم ابراز داشت: در آیات 15 و 16 سوره مائده، قرآن خود را اینگونه معرفی می‌کند که نور و کتاب مبین است.

نور بودن یکی از ویژگی های قرآن کریم است

استاد برجسته حوزه با بیان اینکه نور بودن یکی از ویژگی‌های قرآن کریم است، افزود: در این دنیا، تمام زیبایی‌ها مدیون نور خورشید هستند و نیز سریعترین حرکات در عالم ماده نیز مربوط به حرکات امواج نور است.

وی ادامه داد: برای آنکه بدانیم نور با چه سرعتی در حرکت است، باید توجه داشت که فاصله ما تا خورشید 150 میلیون کیلومتر است که نور خورشید این فاصله را تنها در 8 دقیقه می‌پیماید.

آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: وقتی قرآن کریم خود را به نور تشبیه می‌کند معنای آن این است آیات الهی سریعتر از هر چیز دیگر ما را به قرب الهی می‌رساند و همه فضائل اخلاقی در این دنیا از قرآن کریم سرچشمه می‌گیرد.

اگر بخواهیم به سوی قرب الهی حرکت کنیم باید به قرآن متوسل شویم

این مفسر قرآن کریم با بیان اینکه اگر بخواهیم به سوی قرب الهی حرکت کنیم باید به قران متوسل شویم، اظهار داشت: خداوند به وسیله قرآن مسیر صلح و آرامش را به روی انسان می‌گشاید و در واقع اگر بخواهیم در دنیا صلح و آرامش برقرار باشد راهش، عمل به قرآن است.

نزاع میان مسلمانان، نشان دهنده عدم عمل آنها به قرآن است

وی ادامه داد: متاسفانه امروز جنگ و نزاع و درگیری در میان جهان اسلام وجود دارد و این امر بدان دلیل است که مسلمانان به آیات الهی عمل نمی‌کنند چرا که خداوند در قرآن فرمود مسلمانان نباید به هم نزاع کنند، چرا که این امر موجب تزلزل نیروهایشان خواهد شد و قدرت آنها در جهان را متلاشی می کند.

قرآن مسیر صلح را به همه مسلمانان نشان می‌دهد

آیت الله مکارم شیرازی، تاکید کرد: قرآن مسیر صلح را به همه مسلمانان نشان می‌دهد و مردم را از ظلمت‌ها به سوی نورهدایت می‌کند که اگر انسانها به قران عمل کنند و مسیر قرآن را بپیمایند از شرک و جهل و اختلاف و مفاسد اخلاقی رهایی می‌یابند.

وی با بیان اینکه اگر به قرآن پشت کنیم در امواج ظلمت خواهیم بود، افزود: قرآن مردم را به راه راست هدایت می کند و برای رسیدن به مقصد باید از راه درست استفاده کرد.

مرجع تقلید شیعیان جهان، گفت: در این دنیا تنها یک مسیر درست وجود دارد و سایر خطوط انحرافی به شمار می‌روند و در واقع مسیر قرآن انسان را به سوی بهشت و سعادت رهنمون می‌کند.

وی در ادامه با قرآئت روایتی از امام معصوم ابراز داشت: در روایات داریم که در این دنیا راه مستقیم تنها راه علی بن ابیطالب(ع) است و این بدان معنا است که اگر بخواهیم در مسیر مستقیم و درست قدم بگذاریم باید به برنامه‌های حیات بخش حضرت علی(ع) عمل کنیم و در این مسیر قدم بگذاریم.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: حضرت علی(ع) در ایمان به خدا، زهد و تقوا، عدالت، اخلاق حسنه و عواطف انسانی سمبل و نمونه کامل است و خوشابحال کسانی که، علی(ع) را صراط مستقیم قرار دادند و در زندگی از ایشان الگو می گیرند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم، در ادامه با بیان اینکه عده‌ای نزد پیامبر(ص) آمدند و از ایشان پرسیدند که بعد از شما راه خروج از فتنه چه خواهد بود، ادامه داد: پیامبر(ص) در جواب فرمودند، قرآن کریم راه خروج از فتنه‌ها است و امروز نیز اگر ما به برنامه‌های قران کریم عمل کنیم فتنه‌ها خاموش خواهد شد و یکی از دلایل اینکه امروز در جهان اسلام فتنه و نزاع و درگیری است به خاطر پشت کردن به قرآن است.

زنگار دل بواسطه تلاوت قرآن از بین می رود

مرجع تقلید شیعیان جهان، به روایتی از پیامبر اکرم(ص) در خصوص اهمیت تلاوت قرآن اشاره کرد و ابراز داشت: پیامبر(ص) فرمود دل انسان‌ها زنگار می‌گیرد، همانند آهن که با وجود محکم بودنش زنگار می‌گیرد و سست می‌شود و می‌پوسد که این زنگار دل انسانها بواسطه تلاوت قرآن از بین می‌رود.

وی تصریح کرد: زندگی در جهان ماده، وسوسه‌های شیطان و هوای نفس، دوستان نا باب و مجالس آلوده موجب نشاندن زنگار بر دل انسان می‌شود و نورانیت را از دل خارج می‌کند و به همین دلیل نمی‌توان لذت عبادت را درک کرد.

آیت الله مکارم شیرازی، در ادامه با بیان اینکه از امام صادق(ع) پرسیدند منظور از بجا آوردن حق تلاوت که در قرآن آمده است چیست، افزود: امام صادق(ع) فرمودند، این بدان معنا است که باید آیات الهی را با حوصله و آهسته و با آداب آن خواند و در معانی آن فکر کرد و به احکام آن عمل کرد.

وی افزود: امروز ترجمه‌های خوبی برای قرآن نوشته شده است که باید در کنار ترتیل قرآن برای فهماندن آیات الهی نیز تلاش کرد که اگر این موارد رعایت شود در حقیقت حق تلاوت قرآن رعایت شده است.

در ماه مبارک رمضان با معنای و تفاسیر قرآن بیشتر آشنا شویم

این مرجع تقلید گفت: در ماه مبارک رمضان باید با معنای و تفاسیر قرآن بیشتر آشنا شویم و ببینیم که آیا زندگی هایمان، بازار و رفتارمان با قرآن هماهنگی دارد یا خیر.

استاد برجسته حوزه علمیه قم، با اشاره به خطبه حمام علی(ع) ابراز داشت: علی(ع) در این خطبه به خصوصیات پرهیزگاران اشاره می‌کند و می‌فرماید مومنان وقتی آیاتی که در خصوص مژده بهشت را می‌خوانند گویی بهشت را در جوار خود می‌بینند و وقتی نیز از کنار آیات عذاب عبور می‌کنند صدای آتش جهنم را می‌شنوند و به عبارتی این آیات در زندگی آنها نمایان است.

تقدیر از برگزار کنندگان مراسم ترتیل خوانی در حرم مطهر حضرت معصومه(س)

این مفسر قرآن کریم با بیان اینکه روحانیت، نورانیت و صفا به واسطه قرآن در وجود انسان هویدار می‌شود با تقدیر از برگزار کنندگان مراسم ترتیل خوانی در حرم مطهر حضرت معصومه(س) گفت: بنده در مراسم جزء خوانی قرآن در روز گذشته حضور یافتم که این مراسم بسیار باشکوه و با عظمت برگزار شد که برادران و خواهران روزه دار در صفوف منظم به تلاوت دسته جمعی آیات الهی می‌پرداختند که باید عنوان کرد برگزاری چنین جلساتی که در نقاط مختلف کشور برگزار می‌شود، مشت محکمی بر دهان وهابیان تکفیری است.

آیت الله مکارم شیرازی، تصریح کرد: در تمام عربستان سعودی، جلسه ای همانند ترتیل خوانی که در حرم حضرت معصومه(س) برگزار می شود وجود ندارد.

وهابیون تکفیری روز به روز از قرآن فاصله می‌گیرند

این مرجع تقلید گفت: وهابیون تکفیری در کشورهای اسلامی برادر کشی می‌کنند و در واقع آنها هستند که روز به روز از قرآن فاصله می‌گیرند در حالی که بهترین قاریان و حافظان و مجالس پر فیض قرآئت قرآن از آن ما است و این موارد پاسخ دندان شکنی برای همه بدخواهان است.

کد خبر 2095036

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =