پرو يز بيگي حبيب آبادي : شعر پايداري را آيندگان ورق خواهند زد

شعر پايداري ما را قطعا نسل هاي بعدي ورق خواهند زد ، همان گونه كه نسل حاضر به افتخارات گذشته اين سرزمين توجه دارد.

به گزارش خبرنگار ادبي " مهر" پرويز بيگي حبيب آبادي شاعر معاصر  در نشست آسيب شناسي  شعر پايداري كه صبح امروزبا حضور پنج چهره مطرح ادبيات پايداري  در خبرگزاري " مهر " برگزار شد ،  با  ترسيم كلي وضعيت فعلي شعر پايداري در ايران  از انتشار " تذكره شاعران دفاع مقدس " در آينده اي نه چندان دور خبر داد.
اين كتاب كه با تلاش هفت ساله " بيگي " فراهم آمده است ، به معرفي  بيش از 400 شاعر  كه آثاري در ارتباط با موضوع مقاومت و پايداري دارند ، مي پردازد.
شاعر غريبانه هاي جنگ ، با بيان اين كه ادبيات مقاومت زير مجموعه هاي متعددي دارد ، گفت : شعرهايي هم كه در چارچوب هاي اخلاقي قرار دارند و نفس اماره را نكوهش مي كنند و يا اشعاري كه در زندان سروده مي شوند نيز شعر مقاومت و پايداري است.
وي افزود : من معتقدم آن چه به درون شخص هم نهيب مي زند و به عنوان يك اثر هنري و ادبي ثبت مي شود ادب پايداري است .
بيگي با تاكيد بر اين كه بايد واژه " مقاومت" را هم به تركيب " ادبيات پايداري " اتلاق كرد ، گفت : اخيرا بسياري از مطبوعات و حتي نشريات خاصي كه براي جنگ منتشر مي شوند ، پايداري را فقط به قضيه جنگ تعميم مي دهند ، در صورتي كه اين موضوع فراتر از يك حادثه است و انسان در تمام مراحل عمر خود با پايداري سر و كار دارد ، اگر منظورمان ادبيات يا دستاورد هايي است كه با جنگ به وجود آمده ، بهتر است آن را با واژه مقاومت توام سازيم .
تدوينگر تذكره بزرگ شاعران دفاع مقدس در ادامه صحبت هاي خود گفت : شخصا معتقدم كه " جنگ " منفور است و به بروز اختلالات فراواني در جوامع بشري مي شود اما واقعيت قضيه اين است كه ما هرگز جنگ نكرديم ، ما دفاعي مقدس و جانانه انجام داديم و كساني كه مي خواهند ادبيات مربوط به دفاع مقدس را زير سوال ببرند ، از آن به عنوان ادبيات " جنگ" نام مي برند كه منصفانه نيست.
بيگي حبيب آبادي در ادامه به ذكر گوشه اي از مقاومت هاي مردمي در سالهاي دفاع مقدس پرداخت و گفت : زني ايلامي يك سرباز متجاوز عراقي را از پاي در مي آورد ، آيا اين اقدام " جنگ " است يا " دفاع" ؟ اتفاقي كه در ادبيات و هنر دفاع مقدس در حال وقوع است ، نشان دادن مسائل دفاع مقدس به گونه هاي ديگري است و با هدف هاي خاصي صورت مي گيرد كه شاعر امروز دفاع مقدس نبايد اجازه بدهد كه اين اتفاق بيفتد.

كساني كه مي خواهند ادبيات مربوط به دفاع مقدس را زير سوال ببرند ، از آن به عنوان ادبيات "جنگ" نام مي برند

شاعر غريبانه هاي جنگ افزود : طبيعي است كه شاعر از پيرامون خود تاثير مي پذيرد و سپس به آفرينش مي پردازد ، اما در برخي از موضوعات استثناهايي وجود دارد و شاعر مي تواند به خوبي از گذشته اي كه آن را نديده ، حرف بزند و يا آينده را با بهره گيري از تخيل قوي خود ببيند ، مثلا شاعر امروز هرگز عاشورا و مسائل مربوط به آن را نديده و يا مولا علي (ع) را بر اساس شنيده هاي تاريخي خود مي شناسد ، پس چه طور مي تواند به اين زيبايي و قدرت كلام از اين موضوعات حرف بزند؟
وي تصريح كرد : بر اساس همين فرضيه نبايد نگران اين نكته بود كه آيندگان شعر پايداري و مقاومت نسل ما را از نظر دور نگاه دارد و يا اصولا راجع به تهاجمي كه به اين سرزمين شد ، تحقيق خاصي انجام ندهد، من مطمئن هستم كه نسل آينده دست به قلم هم خواهد برد .
بيگي با بيان اين كه شاعر وظيفه دارد از تمام  زاويه هاي جنگ بگويد گفت : وقتي هواپيمايي مدرسه اي دخترانه را در ميانه بمباران مي كند و عده اي بي دفاع را به خاك و خون مي كشد ، رسالت شاعر را در بيان اندوه و ستمي كه در حق افراد آسيب ديده مضاعف مي كند و در عين حال از عنصر حماسه نيز خالي نيست.
کد خبر 20967

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =