پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها بر اساس سابقه تحصیلی یا سابقه تحصیلی و آزمون صورت می‌گیرد

نمایندگان در جریان تصویب جزئیات طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور تصویب کردند پذیرش دانشجو در دانشگاه ها بر اساس سابقه تحصیلی یا سابقه تحصیلی و آزمون صورت می گیرد و پس از پنج سال حداقل 85 درصد ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور بر مبنای سابقه تحصیلی خواهد بود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز جزئیات دیگری از طرح یک فوریتی سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور را به تصویب رساندند.

با تصویب ماده چهار این طرح مقرر شد، پذیرش دانشجو در دانشگاه ها به روش ظرفیت رشته- محل و تقاضای داوطلبان بر اساس «سابقه تحصیلی» یا «سابقه تحصیلی و آزمون (عمومی یا عمومی- اختصاصی)» صورت می گیرد.

در تبصره یک این ماده آمده است، وزارت آموزش و پرورش مسئولیت ارائه سابقه تحصیلی برای دانش‌آموزان و متقاضیان ورود به دانشگاه را بر عهده دارد.

در تبصره دو نیز آمده است، سازمان سنجش آموزش کشور مسئولیت سنجش داوطلبان را بر عهده دارد.

در تبصره سه نیز مقرر شد، تعیین روش پذیرش دانشجوی دانشگاه بر اساس ظرفیت رشته‌ها و تقاضای داوطلبان بر عهده شورا است که به صورت سالانه تعیین و از طریق سازمان سنجش و آموزش کشور قبل از ثبت‌نام اعلام می گردد.

در تبصره چهار آمده است، در پذیرش دانشجو تاثیر سابقه تحصیلی سالانه به صورت تدریجی و صعودی است و پس از پنج سال حداقل 85 درصد ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور بر مبنای سابقه تحصیلی خواهد بود.

همچنین در تبصره 5 این ماده واحده نیز مقرر شد، در سال اول اجرای این قانون تاثیر سابقه تحصیلی بر پذیرش داوطلبانی که دارای سابقه تحصیلی می باشند، حداقل 25 درصد است.

کد خبر 2106258

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =