تمدن اسلامی بر خدامحوری و تمدن غربی بر اومانیسم استوار است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شب گذشته 10 مردادماه در همایش حاکمیت معرفتی قرآن در هویت سازی تمدنی گفت: تمدن غرب بر پایه اومانیسم است و اگر در این تمدن از عقل سخن گفته می شود مقصود عقل ابزاری است اما در تمدن اسلامی، اساس بر خدامحوری است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شب گذشته 10 مردادماه در همایش حاکمیت معرفتی قرآن در هویت سازی تمدنی طی سخنانی گفت: در بیان مقام معظم رهبری درباره نقش قرآن در تمدن سازی ویژگی های مختلفی ذکر شده است.

وی ادامه داد: تحقق تمدن سازی براساس قرآن نیاز به ملزوماتی دارد چنانچه که بعد از رسالت پیامبر(ص) نیز شاهد بودیم که چگونه جامعه جاهلی آن زمان به رشد و بالندگی رسید لذا نیاز است از آن تجربه یاد کنیم و به نقش قرآن در تحولی که در جامعه جاهلی ایجاد کرد توجه کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: اعجاز قرآن صرفا در مقام لفظی، لغوی، معنوی و یا اخبار غیبی نیست بلکه مهمترین بعد معجزه نبوی تحول در جامعه انسانها است، انسان هایی که در عصر جاهلیت زندگی می کردند و متحول شدند.

وی با اشاره به شرایط زمان جاهلیت از جمله زنده به گور کردن دختران، بی سوادی و فقر گفت: بعد از بعثت پیامبر(ص) آموزه های قرآنی سبب ایجاد تحول در جامعه شد.

حسینی با بیان اینکه پیامبر اسلام، پیامبری است که رفعت، رحمت، صدق، پاکی و دوستی را جایگزین خشونت ها کرد افزود: دقیقا به همین علت بسیاری از اقصی نقاط جهان گرد وجود پیامبر(ص) جمع شدند. این منش پیامبر و حرکت او در مدینه استقرار یافت و رسول خدا آداب اسلامی را میان مردم آموزش داد، لذا اسلام رو به روز گسترش یافته و رشد علمی و اقتصادی در آن زمان شکل می گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تاکید دین اسلام بر فراگیری دانش و دوری از تحجر گفت: اسلام انحطاط، جمود فکری و تعصبات را کنار زد چرا که این عوامل رشد و پویایی را در جامعه از میان می برند که البته این ویژگی ها مسائلی بود که دردوره جاهلیت به اذعان پیشینیان مقدس بود اما باورود اسلام به جامعه جاهلی عقل و استدلال جایگزین شد، لذا تحولی اساسی و تمدنی جدید شکل گرفت.

حسینی با بیان اینکه امروز نیز باید برای حرکت به سوی تمدن، موانع و آسیب ها را بررسی کنیم خاطرنشان کرد: باید علت ضعف مسلمین را واکاوی کنیم و ببینیم که چه شد مسلمین که در اوج رشد بودند به ضعف رسیدند. شاید یکی از ضعف ها مربوط به حاکمانی بود که از حداقل عدالت در برابر جامعه شان برخوردار نبودند لذا طبیعی است در چنین شرایطی تمدن شکل نمی گیرد و ظلم و بی عدالتی ایجاد می شود.

وی با اشاره به نگرانی کشورهای غربی از حضور پیام انقلاب اسلامی گفت: امام راحل به دنبال آن بود که تفکر انقلاب در کل جهان اسلام پخش شود و دقیقا همین امر باعث نگرانی کشورهای غربی شد و جالب اینکه امروز نیز حرکات آنان در راستای اسلام هراسی به این علت است که از صدور پیام انقلاب جلوگیری کنند. غرب نگران رشد اسلام ناب است وگرنه اسلامی که برخی سلاطین در منطقه دارند یا اسلام طالبان هرگز غرب را ناراحت نمی کند چرا که اسلام هراسی را ترویج می کند.

حسینی با بیان اینکه اگر بخواهیم به سمت تمدن سازی اسلامی مبتنی بر آموزه های قرآن برویم باید زمینه های آن را فراهم کنیم گفت: ما در جمهوری اسلامی ایران تلاش می کنیم الگویی موفق را در این راستا ارائه کنی اما بسیاری می خواهند این الگوها شکل نگیرند. تمدن غرب بر پایه اومانیسم است و اگر در این تمدن از عقل سخن گفته می شود مقصود عقل ابزاری است، اما در تمدن اسلامی، اساس بر خدامحوری است.

وی در پایان سخنانش با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در رابطه با بحث تمدن اسلامی و تأکید ایشان بر اینکه ایجاد این مقوله از طریق حرکتی تدریجی ممکن می شود، افزود: باید برای ایجاد تمدن اسلامی همانطور که رهبری تأکید داشتند به تدریج پیش رویم.

کد خبر 2108236

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =