آمريكاييها حق فروش نفت عراق و تصميم گيري براي بازسازي اين كشور راندارند

آقاي شيماژنسكي وزير دفاع ملي لهستان عصر امروز در صدر هياتي بلندپايه باحسن روحاني دبير شوراي عالي امنيت ملي كشورمان ديدار و گفتگو كرد .

به گزارش خبرگزاري مهر در اين ديدار آقاي دكتر روحاني باابراز خوشبختي از پيشرفتهاي انجام گرفته در روابط دو كشور اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران از ابتدا با اشغال عراق مخالف بوده و امروز نيز مخالف ادامه اشغال است و معتقداست اعمالي كه اشغالگران در عراق انجام مي دهند منطبق با مقررات بين المللي نيست.
دكتر روحاني اضافه كرد : آمريكاييها حق فروش نفت عراق و تصميم گيري در امر بازسازي اين كشور راندارند. آمريكا به عنوان يك دولت اشغالگر به رغم مشخص بودن وظايف بين المللي به تعهدات خويش بويژه در زمينه امنيت عراق عمل نمي كند.
دبير شورايعالي امنيت ملي گفت: عليرغم آنكه بااشغال كاملا مخالف هستيم، اما در مورد امنيت و ثبات عراق، رفت و آمد قانوني زائران و تجار و نحوه تسريع در خروج اشغالگران از عراق و واگذاري هرچه سريعتر اداره اين كشور به نمايندگان واقعي ملت عراق، براي همكاري با كشور شما آمادگي داريم.
دكتر روحاني گفت: متاسفانه شاهد آن هستيم كه گروهكهاي تروريستي در عراق فعال هستند و متاسفانه آمريكايي ها با آنها در عراق همكاري مي كنند كه اين امر با تمامي مقررات بين المللي در تناقص است.
دبير شوراي عالي امنيت ملي گفت: علاقمنديم بادولت لهستان كه مديريت امنيت بخش مياني عراق را بر عهده مي گيرد، در زمينه تردد قانوني افراد از مرز و جلوگيري از تردد غير قانوني افراد به يك هماهنگي برسيم.
دكتر روحاني در زمينه مساله شهادت آيت الله حكيم و 125 نفر از نمازگزاران گفت: تاكيد مي كنم  كه اين مساله تمامي مردم جنوب عراق را به شدت عصباني كرده است. آيت الله حكيم اصرار فراواني داشت كه امنيت دو شهر مقدس نجف و كربلا به مردم واگذار شود ولي آمريكاييها قبول نكردند و متاسفانه حتي آقاي برمر در برابر دوربين براي عذرخواهي از مردم عراق هم ظاهر نشد، بنابر اين لهستان در شرايط سختي ماموريتش را شروع كرد.
دبير شورايعالي امنيت ملي گفت: ضروري است نقش سازمان ملل، در عراق پررنگ شود و نيروهايي كه در عراق فعاليت مي كنند، زير پرچم سازمان ملل قرار گيرند.
وزير دفاع لهستان نيز در اين ديدار اظهار داشت: شاهد نقش روزافزون ايران در تحولات منطقه هستيم. حضور لهستان در عراق، بر اهميت روابطش با ايران افزوده است . ما ترور آيت الله حكيم را اقدامي عليه امنيت و ثبات عراق مي دانيم و به مردم عراق و ايران تسليت مي گوييم.
وي گفت: شركت نيروهاي لهستان توام با20 كشور ديگر در عراق، به هيچ وجه به معني اشغال نيست ، از خصوصيات نيروهاي لهستان در عراق مي توان به جنبه هاي انسان دوستانه، همكاري با رهبران مذهبي و قبيله اي و همكاري كشورهاي همسايه براي اين منظور، اشاره كرد. همكاري لهستان با ايران مي تواند از جنبه هاي مختلفي از جمله سهولت رفت و آمد زائرين، مرزنشينان و ديگر همكاريهاي صلح آميز دو ملت مورد توجه قرار گيرد.
آقاي شيماژنسكي گفت، لهستان علاقمند است كه از همكاري ايران در امر ثبات و امنيت عراق برخوردار گردد و لهستان اهداف ماموريت خود در عراق را در پيام رسمي رييس جمهور به آقاي خاتمي، تشريح كرده است.
وي گفت: موقعيت لهستان در ماموريتش در عراق، تاحد زيادي بستگي به همكاري ايران دارد.
وزير دفاع لهستان اضافه كرد، كشورش  تا سه روز ديگر، به طور رسمي، ماموريت خود را از نيروهاي آمريكايي تحويل مي گيرد.

کد خبر 21119

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =