دغدغه ناتمام آبشوران کرمانشاه/ پروژه ای که 14 ساله شد

کرمانشاه - خبرگزاری مهر: آبشوران کرمانشاه از دیگر پروژه های ناتمامی است که به دغدغه ای برای اهالی کرمانشاه مبدل شده است، پروژه ای که هم اکنون به 14 سالگی رسیده است و قفل های آن نیز چون دیگر پروژه های ناتمام کرمانشاه در انتظار کلید تدبیر و امید دولت یازدهم به سر می برد.

به گزارش خبرنگار مهر، آب در هر منطقه عمران و آبادانی را به دنبال دارد اما گاهی اوقات همین آب به خاطر بی مبالاتی های بشر (ریختن زباله و فاضلاب در رودخانه و...) و گاهی نیز در اثر وقایع طبیعی (سیل و طغیان ناشی از بارش های فصلی) نه تنها باعث آبادانی نیست بلکه به عامل مخرب تبدیل شده و عواقب سنگینی را به دنبال دارد.

" آبشوران"  نام رودخانه ای در کرمانشاه است که قدمتی طولانی دارد و روزی سبب عمران و آبادانی در این شهر بوده و ساخت بناهای تاریخی چون تکیه معاون الملک در کنار رودخانه این واقعیت را به اثبات می رساند.

اما متاسفانه امروز این مایه زندگی و عامل عمران و آبادانی مشکلات فراوانی را برای ساکنین اطراف آن به وجود آورده است.

همچنین با بی توجهی مردم، این رودخانه تبدیل به سطل زباله ای بزرگ با کانال هایی در سرتاسر شهر شده و متاسفانه با وجود اینکه سال هاست این رودخانه دارای چنین وضعیتی است و تبدیل به محلی برای زندگی جانوران موذی و عوامل بیماریزای فراوانی شده ساماندهی نشده و همچنان و با گذشت 14 سال موجبات ناراحتی مردم کلانشهر کرمانشاه را فراهم کرده است.

در واقع این رودخانه یکی از قدیمی ترین معضلات شهری، کلان شهر کرمانشاه است و مشکلات عدیده ای را برای مردم کرمانشاه به وجود آورده است.

متاسفانه آبشوران پروژه ای است که در سرتاسر کرمانشاه کشیده شده و عدم ساماندهی آن عواقب زیادی را برای مردم این شهر در نقاط مختلف به دنبال دارد، به نحوي كه وجود آن دیگر دغدغه حاشیه نشینان نبوده و اکثر مردم شهر خواستار ساماندهی آن هستند.

البته چند سالی است که مسئولين استان کرمانشاه اقداماتی را در این زمینه انجام داده اما، عدم تخصیص اعتبارات از سوی وزارت نیرو باعث کند شدن روند پیشرفت پروژه و به نتیجه نرسیدن آن است.

از دیگر مشکلات این پروژه وجود معارضین بر سر راه اجرای پروژه بوده که برای رفع این مشکل نیز اعتبارات ویژه ای مورد نیاز است.

همانگونه که گفته شد این رودخانه، گستره وسیعی را به خود اختصاص داده و تقریبا در سرتا سر شهر کشیده شده و علاوه بر اینکه حوضه آبریز بسیاری از آب های سطحی کرمانشاه بوده، به محلی برای دفع فاضلاب های شهری کرمانشاه نیز مبدل شده است.

وجود جانوران موذی که فاضلاب های شهری اکثرا به زیستگاه آنان مبدل شده در آبشوران درد دیگری بر سایر ناگواری های این پروژه است و مشکلات زیست محیطی فراوانی را برای مردم خصوصا ساکنین مشرف به این پروژه به دنبال داشته است.

آغاز عملیات آبشوران از سال 78

طبق گفته های قبلی مسئولین استان از سال 78 اقدام به ساماندهی این پروژه کرده اند، اما در طی 14 سال سپری شده کمبود اعتبارات مانعی بر سر راه اجرای آن بوده است.

این پروژه در سال 87 توسط شهرداری کرمانشاه کلید خورد و اعتبارات اولیه مورد نیاز برای ادامه آن 300 میلیارد ریال برآورد شد.

به نحوی که طی نقشه های اولیه قرار بر جداسازی شبکه فاضلاب از مسیر رودخانه و هدایت آب های سطحی به حوضه آبریز دیگری (رودخانه قره سو) بود.

اختصاص 200 میلیارد تومان از مصوبات سفر رهبری به آبشوران کرمانشاه/عدم تخصیص به موقع مانع پیشرفت پروژه

اما همانگونه که قبلا نیز گفته شد این پروژه به دلیل کمبود اعتبارات، پیشرفت چندانی نکرد و به جایی رسید که در سفر مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه مطرح و اعتباراتی بالغ بر 200 ميليارد تومان به آن اختصاص یافت اما پرداخت این اعتبارات نیز با تاخیر صورت گرفت و پروژه آبشوران همچنان سیری کند و لاکپشت وار را طی می کند.

"در مصوبه سفر رهبر انقلاب به کرمانشاه آمده است: صدور مجوز موضوع ماده (215 ) قانون برنامه پنجم توسعه برای طرح ساماندهی رودخانه آبشوران شهر کرمانشاه در اولین جلسه در صورت ارائه مدارک، مطالعات و مستندات قانونی مورد تائید وزارت نیرو در سال ۱۳۹۰ و بر این  اساس پیش بینی اعتبار اجرایی (به میزان 1500 میلیارد ریال) در پیوست شماره یک قانون بودجه سنواتی سال های 1391 لغایت 1395 به نحوی که طرح در سال 1395 به بهره برداری برسد (در صورت عدم تامین از طریق ظرفیت های قانون بودجه سنواتی و قانون برنامه پنجم توسعه توسط وزارت نیرو ).

تبصره- تملک اراضی اطراف طرح و تأمین 10 درصد از منابع مورد نیاز تا سقف ۵۰۰ میلیارد ریال از طریق شهرداری کرمانشاه خواهد بود."

کهریزی: هیچ اعتباری در سال جاری به آبشوران تخصیص داده نشده است

در این مورد مدیرکل آب منطقه ای غرب در گفتگو با خبرنگار مهر، از عدم تخصیص اعتبارات در سال جاری برای ساماندهی آبشوران خبر داد.

محمد کهریزی افزود: متاسفانه از ابتدای سال جاری تاکنون هیچ اعتباری برای پروژه آبشوران کرمانشاه اختصاص نیافته و پروژه مذکور به دلیل کمبود اعتبارات روندی کند را طی می کند.

وی در خصوص مسیر پروژه مذکور گفت: این پروژه در دو قطعه میدان آزادگان و حد فاصل میدان وزیری تا انتهای خیابان جلیلی در حال انجام بوده که به دلیل عدم تخصیص اعتبارات روندی کند را طی می کند.

تنها 15 میلیارد تومان اعتبارات از ابتدای اجرا تاکنون تخصیص داده شده

وی در پاسخ به مهر در خصوص اعتبارات تعیین شده برای پروژه و مقدار تخصیص یافته آن تاکنون گفت: اعتبارات تعیین شده برای پروژه مذکور مبلغی بالغ بر 200 میلیارد تومان بوده که متاسفانه تاکنون تنها 15 میلیارد تومان آن در سال 91 پرداخت شده است.

60 میلیارد بدهی مانعی دیگر برای توسعه پروژه

کهریزی گفت: البته شرکت آب منطقه ای برای ساماندهی این پروژه مبلغی بالغ بر 60 میلیارد تومان بدهی دارد، لذا با توجه به این بدهی از توسعه کار خودداری کرده ایم.

وی در پاسخ به مهر در خصوص پیشرفت پروژه گفت: با وجود کمبود اعتبارات هم اکنون یک مسیر 35 متری در محل حد فاصل میدان جلیلی و وزیری معبر ساماندهی و باز شده است.

کهریزی افزود: ساخت کانال بتنی و مسقف کردن بخشی از آبشوران در محل ذکر شده از دیگر اقداماتی است که تاکنون برای ساماندهی آبشوران انجام شده است.

سه سال زمان برای اتمام پروژه در صورت تخصیص اعتبار

وی در پاسخ به مهر در خصوص زمان مورد نیاز برای اتمام پروژه گفت: هم اکنون که اعتباراتی تخصیص داده نشده اما در صورت تخصیص اعتبار پروژه مذکور سه ساله به پایان می رسد.

کهریزی تصریح کرد: این پروژه تنها از سال 91 به آب منطقه ای سپرده شده اما به دلیل تغییر در طرح پروژه عملیات اجرایی آن قدری با تاخیر و از اواخر سال 91 آغاز و ادامه دارد.

وی در پاسخ به مهر در خصوص مزایای ساماندهی آبشوران گفت: پوشاندن سطح آبشوران باعث کاهش مشکلات زیستی برای حاشیه نشینان و پوشاندن چهره نامناسب آن خواهد شد.

مدیرعامل آب منطقه ای غرب تصریح کرد: در ابتدای پروژه تنها قرار بر پوشاندن سطح آبشوران بود اما هم اکنون قرار بر ایجاد یک خیابان طولی در گستره جنوبی شهر تا کمربندی شرقی بر روی سطح آبشوران گذاشته شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، پروژه آبشوران هم اکنون معضلی برای کرمانشاهیان است و حاشیه نشینان این پروژه بیش از سایرین در معرض خطراتی چون مشکلات زیست محیطی و سقوط کودکانشان در این رودخانه هستند، لذا با توجه به اینکه ساماندهی پروژه مذکور از جمله مصوبات سفر معظم له به کرمانشاه است، می طلبد که مسئولین کشوری و خصوصا وزارت نیرو توجه بیشتری را به این مسئله مبذول داشته و در جهت تخصیص هرچه سریعتر اعتبارات برای پروژه مذکور تلاش کنند.

در پایان می توان گفت که قفل های پروژه 14 ساله آبشوران کرمانشاه نیز در انتظار کلید تدبیر و امید دولت یازدهم است.

-----------------------------------------------------------

گزارش: طیبه قدمی

کد خبر 2118423

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =