اصلاحات حركت پويايي است كه در متن جامعه قرار دارد و متوقف نخواهد شد

حجت الاسلام سيد عبدالواحد موسوي لاري گفت: اصلاحات متكي به فرد يا افرادي خاص نيست بلكه فراروي جامعه قرار دارد.

به گزارش خبرگزاري "مهر"، وزير كشور در همايش يادمان هشت سال دولت خاتمي در محل تالار فخر الدين اسعد گرگاني در گرگان اظهار داشت: اصلاحات حركت پويايي است كه در متن جامعه قرار دارد و متوقف نخواهد شد.

وي در ادامه گفت : اگر برداشت صحيحي از قانون اساسي داشته باشيم و بر حسب سلايق خود تفسير نكنيم ؛ قانون اساسي ظرفيت لازم براي اصلاح از درون را دارد.

موسوي لاري با اشاره به دستاوردهاي دولت اصلاحات يادآور شد: تلاش دولت اصلاحات بر آن بود تا با بها دادن به استقلال ملي، كاهش تنش هاي پيراموني و استفاده از شعار تنش زدايي از استقلال ايران و ايراني دفاع كند.

وي اضافه كرد: اين دولت با ميدان دادن به سلايق مختلف و پاسداشت حرمت ايرانيان در قالب ايران براي همه ايرانيان، توانست آزادي را كه يكي از خواسته هاي ديرينه مردم است، حفظ كند.

وزير كشور با اشاره به ديگر دستاوردهاي دولت اصلاحات خاطرنشان كرد: هم اكنون كشور در زمينه فعاليت هاي اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي و زيربنايي به رشد قابل توجهي دست يافته است.

موسوي لاري تصريح كرد:  اگرچه معتقديم ظرفيت كشور و شايستگي هاي مردم ما بيش از تلاشهاي انجام گرفته است  اما اين رشد، رشدي است كه مي توانيم از آن به عنوان يك كارنامه موفق دفاع كنيم.

وي با تاكيد بر توجه ويژه دولت به مباحث اجتماعي افزود: در برخورد با هنجار اجتماعي و حفظ ارزشها دو نوع برخورد وجود دارد، يكي راه اعمال خشونت و درگيري فيزيكي است و راه ديگر طرح صحيح و تبيين واقعي ارزشها و دفاع فكري و علمي از آنها است.

وزير كشور گفت: البته در روش دوم گاه ممكن است آنجايي كه به هيچ نحو، هنجارشكنان دست از هنجارشكني بر نمي دارند براي دفاع از هنجارها با آنها مقابله شود  اما اصالتي به برخوردهاي فيزيكي داده نمي شود. البته ما در برنامه هاي خود روش دوم را برگزيديم و بر آن اصرار كرديم.

وي با اشاره به روش هاي مبارزه با فقر و بي عدالتي اظهار داشت: يك روش اين است كه با ساده انگاري مسايل اقتصادي، به توزيع ظاهري  امكانات بپردازيم و در حقيقت توزيع فقر كرده، به جاي آنكه جامعه را توانمند سازيم.

وزير كشور اضافه كرد: در روش ديگر با توانمند سازي جامعه و افزايش توليد و قدرت اقتصادي، شرايط را براي رفع بي عدالتي مهيا ساخته كه جريان اصلاحات اين روش را انتخاب  كرد.

موسوي لاري تصريح كرد: جهت گيري اقتصادي دولت در اين چند ساله، توانمند سازي، بالا بردن سطح تمكن مالي جامعه و قدرت مالي مردم بوده است.

وي با اشاره به ويژگي هاي ممتاز جريان اصلاحات گفت: بازگشت به اصول و ارزشهايي كه مردم در طول مبارزه و بعد از شكل گيري جمهوري اسلامي به آن پايبند بودند يعني استقلال و آزادي از جمله ويژگي هاي ممتاز اين حركت تاريخي بود.

وزير كشور ادامه داد: خرداد 76 بر استقلال و آزادي مردم استوار بود و با طرح گفت وگوي تمدنها ضمن حفظ عزت و استقلال ايراني بر اصل مردم سالاري نيز اصرار ورزيد.

موسوي لاري با اشاره به ايجاد صندوق ذخيره ارزي به عنوان يكي از مهمترين خدمات دولت اصلاحات گفت: تلاش دولت بر اين بوده تا از طريق اين پشتوانه ارزي، صنايعي را كه در حال از بين رفتن هستند، احياء كند.

به گفته وي، بايد از اينكه ذخيره ارزي را صرف خوشحال كردن مقطعي مردم كنيم، پرهيز كرد.

يادآور مي شود در اين همايش علاوه بر نماينده ولي فقيه در استان، استاندار و ديگر مقامات استان جمعي از نخبگان و فعالان سياسي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي و هنري  نيز حضور داشتند.

کد خبر 212408

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =