رييس پارك علم و فناوري استان يزد: فناوري در دانشگاه ها براي اولين بار در دولت هشتم مورد توجه قرار گرفت // راه اندازي پارك هاي علم و فناوري بستر لازم براي رشد اقتصادي را فراهم كرده است

رييس پارك علم و فناوري استان يزد گفت: راه اندازي پارك هاي علم و فناوري و ورود فناوري به عرصه دانشگاهي از دستاوردهاي بزرگ دولت هشتم است. ايجاد مراكز فناوري در كشور رشد اقتصادي و اشتغال زايي را در برخواهد داشت.

دكتر صالح اوليا در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي "مهر" افزود: فناوي در دانشگاه ها براي اولين بار در دولت آقاي خاتمي مورد توجه قرار گرفت. قبل از اين دولت دانشگاه ها بيشتر به امر آموزش و پژوهش مي پرداختند.

وي تصريح كرد: در بخش فناوري دانشگاه ها، به وجود آوردن پارك هاي علم و فناوري به عنوان بستري كه باعث رشد فناوري در كشور مي شود، از مهمترين دستاوردهاي دولت هشتم به شمار مي آيد.

وي خاطر نشان كرد: راه اندازي اين پارك ها در كشور رابطه با بخش خصوصي را تقويت كرد. در سال هاي قبل توسعه و گسترش فناوري به دانشگاه ها واگذار شده بود كه با توجه به دولتي بودن ساختار دانشگاه ها اين روند با كندي اجرا مي شد.

رييس پارك علم و فناوري استان يزد افزود: با توجه به اين كه نهادهاي خصوصي، كاربرد علم در اجتماع را بهتر مي توانند تشخيص دهند و تبديل علم به عمل از اين طريق آسان تر است، ايجاد پارك هاي علم و فناوري و به دنبال آن ارتباط با بخش خصوصي از بزرگترين عوامل پيشرفت كشورها است كه دولت آقاي خاتمي به اهميت آن پي برد.

وي يادآور شد: در حال حاضر در حدود 500 شركت در پارك هاي علم و فناوري تأسيس شده اند كه وجود هر يك از اين شركت ها باعث ايجاد ارزش افزوده مي شود و با ضريب زيادي بر اقتصاد كشور تأثير مي گذارد. همچنين ايجاد زنجيره بزرگي از اشتغال مزاياي ديگر راه اندازي پارك علم و فناوري در كشور است.

دكتر صالح اوليا اظهار كرد: كشور ما در حال حاضر در زمينه تأسيس و راه اندازي پارك هاي علم و فناوري و موسسات فناور موفق است اما هنوز در زمينه ثبت اختراع و صادرات محصولات با فناوري بالا در مراحل اوليه رشد قرار داريم. با سياستي كه دولت هشتم در پيش گرفت نيازهاي اوليه خود را در بخش فناوري برطرف كرديم. اميدواريم با ادامه اين روند، شركت هاي فناور بتوانند محصولات خود را در بازار جهاني نيز عرضه كنند.

کد خبر 212653

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =