تعامل و افزایش همدلی میان شوراها و مسئولان زمینه توسعه را فراهم می کند

سنندج - خبرگزاری مهر: رئیس شورای اسلامی استان کردستان گفت: تعامل و افزایش همدلی میان شوراهای اسلامی و مسئولان زمینه های توسعه همه جانبه استان را می تواند فراهم کند.

به گزارش خبرنگار مهر، صباح محمدی ظهر یکشنبه در مراسم تحلیف اعضای شوراهای اسلامی شهرهای استان کردستان در سنندج، اظهار داشت: خوشبختانه در دوره چهارم شوراهای اسلامی شهر و روستا استقبال نخبگان از دوره های گذشته بیشتر بوده و در این دوره افراد متخصص و با دانشی به عضویت شوراها درآمده اند.

وی با اشاره به فعالیت شوراهای اسلامی منتخب استان کردستان در دوره چهارم افزود: تعیین مدیران لایق و کارآمد، ارتباط با مردم، عدم وجود دو دستگی و اختلافات ما بین اعضا، فعال شدن کمیسیون های مربوط در شورای اسلامی و تعیین راهکارهای مناسب برای ایجاد منابع درآمدی پایدار برای شهرداری ها و دهیاری ها باید در دستور کار آنان قرار گیرد.

رئیس شورای اسلامی کردستان ادامه داد: پیگیری تحقق اجرای مدیریت یکپارچه شهری، پیگیری اصلاح قانون شوراها، توجه به زیرساخت های توسعه شهری، حسابرسی شهرداری ها، ایجاد تعامل و همدلی با مسئولان و اطلاع رسانی خدمات انجام شده به صورت مداوم به مردم باید از دیگر برنامه های سورای اسلامی در دوره چهارم باید.

محمدی در ادامه به مهمترین محاسن شوراهای اسلامی اشاره کرد و یادآور شد: بهبود و سازماندهی مدیریت شهری و روستایی، ارتقا شاخص های عمرانی در حوزه های مختلف شهری و روستایی، انتقال قدرت از دولت به مردم، سرعت بخشیدن به کارها و امور مردم، رفع تبعیض، هدایت و رهبری امور محلی و منطقه ای و نیروسازی در شورا با استفاده از استعدادهای مردمی از مهمترین این محاسنات است.

وی با اشاره به چالش های پیش رو شوراهای اسلامی در دوره سوم نیز بیان کرد: عدم برگزاری دوره های آموزشی، کمبود منابع مالی، عدم آشنایی مسئولان با وظایف، اختیارات و جایگاه قانونی شوراها، عدم استقبال نخبگان و عدم نظارت کامل شوراها بر فعالیت های مشخص شده در اصل 100 قانون اساسی از مهمترین این چالش ها بوده است.

رئیس شورای اسلامی کردستان گفت: اختلافات و دو دستگی در بعضی از شوراها، کم تجربگی و نوپا بودن نهاد شوراهای اسلامی، ترکیب نامتجانس درون شورایی، عدم ارتباط با مردم به عنوان صاحیان اصلی جامعه و انتظارات خارج از حدود و وظایف شوراها توسط مردم از دیگر چالش های پیش روی دوره سوم شورای استان بود.

محمدی در ادامه سخنان خود به مهمترین فعالیت های شورای اسلامی استان کردستان در دوره سوم اشاره کرد و افزود: نظارت بر شوراهای اسلامی شهر و شهرستان های تابعه از طریق بررسی مصوبات و تطبیق با قوانین و مقررات موجود و برگزاری جلسات و همایش های مختلف با حضور شوراهای اسلامی شهر و شهرستان و حل و فصل اختلاف موجود و تشکیل کمیسیون نظارت و ارزشیابی در راستای افزایش نظارت شوراها از مهمترین این فعالیت ها بوده است.

وی اظهار داشت: بازدید از پروژه های عمرانی ملی و استانی در حال اجرا در سطح استان از جمله پروژه های عمران شهری، سدها و جاده ها و جمع بندی نقاط قوت و ضعف پروژه ها و انعکاس به مسئولان ذیربط، اجرای تفاهم نامه های منعقده با شورای عالی استان ها با دستگاه های اجرایی و تشکیل کمیسیون عمران و توسعه شورای استان با حضور اساتید دانشگاه و نخبگان استان از دیگر برنامه های این شورا بوده است.

گفتنی است مراسم تحلیف 183 عضو شوراهای اسلامی شهرهای استان کردستان با قرائت سوگند نامه به پایان رسید.

کد خبر 2127400

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =