نقاط ضعف شهرداري سنندج را مي پذيرم/ميزان اعتبارات متناسب با نيازها نيست

سنندج – خبرگزاري مهر: قبول نقا ضعف مديريت شهرداري، پائين بودن اعتبارات و بالابودن انتظارات مردم و نيازهاي شهر، ايجاد 37 هكتار فضاي سبز، ايجاد و توسعه پارك هاي درون محله اي، سرمايه گذاري در بخش ورزش و ايجاد باشگاه شهرداري سنندج، آغاز مطالعات مديريت ترافيك در سنندج، مكانيزه كردن جمع آوري زبانه در سطح شهر و همچنين برنامه ريزي براي جذب سرمايه گذاري بخش خصوصي از مهمترين سخنان شهردار سنندج در گفتگو با خبرنگاران رسانه هاي جمعي بود.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدي حسام شريعتي شهردار سنندج بعد از ظهر امروز يكشنبه در جمع خبرنگاران خبرگزاري هاي استان كردستان اظهار داشت:  من در طول 33 ماه شهرداري در سنندج تمامي تلاش خود را به كار بستم تا براي ارتقاء اين شهر اقدامات مناسبي صورت گيرد و در اين راستا تلاش شد تا با برنامه ريزي و استفاده بهينه از اعتبارات قدمي براي توسعه شهر برداشته شود ولي بدون شك در طول اين مدت نقاط ضعفي نيز وجود داشت ولي با تمامي وجود براي توسعه شهر با همكاري و همراهي تمامي پرسنل شهرداري تلاش كردم.

وي با بيان اينكه بدون شك در طول مدت زمان فعاليت در شهرداري سنندج منكر وجود نقاط ضعف نيستم، ادامه داد: من معتقدم كه براي مديريت هر چه بهتر شهرداري سنندج بايد يك تيم متخصص تصميم گيري كند چرا كه يك نفر به تنهايي نمي تواند در تمامي حوزه ها تخصص داشته باشد و براي شهر تصميم بگيرد و شهردار به هر اندازه كه توانمند باشد فقط در يكي دو حوزه به خصوص متخصص و كاردان و براي فعاليت بهتر بايد از نظرات و همكاري هاي ساير افراد با تخصص هاي مختلف استفاده كند.

شهرداري سنندج با كمبود نيروي متخصص مواجه است

شهردار سنندج با اشاره به اين نكته نيروي متخصص در شهرداري سنندج بسيار كم است، گفت: من تمامي تلاش خود را به كار بستم تا چندين نيروي متخصص را وارد بدنه شهرداري كنم كه متاسفانه به دليل عدم صدور مجوزهاي لازم موفق به اين كار نشدم ولي عليرغم تمامي اين محدوديت ها قدم هاي مثبتي براي توسعه شهر سنندج برداشته شد و امروز مردم بهترين قاضي براي ارزيابي عملكرد شهرداري در طول دو و نيم سال اخير هستند.

وي گفت: من از زماني كه به عنوان شهردار سنندج انتخاب شدم تا اين لحظه هيچ اقدام و كاري در راستاي ماندگاري خود در اين سمت انجام ندادم و تمامي تلاشم معطوف به خدمت به مردم و كمك به توسعه عمران شهري در سنندج بود و امروز نيز كه جزو روزهاي آخر كاري من با دور سوم شوراي شهر سنندج است باز هم هيچ تلاشي در راستاي ماندنم در اين پست انجام نداده و نمي دهم و معتقدم كه مردم به شكل بهتري مي توانند در مورد عملكرد ما قضاوت داشته باشند.

حسام شريعتي با اشاره به اينكه بارها تصميم به استعفا از شهرداري سنندج گرفته است، افزود: به دليل محبت هاي اقشار مختلف مردم و حمايت هاي آنها هر بار از اين تصميم منصرف شده ام و بدون شك دوست دارم شهرداري جديد براي سنندج انتخاب شود تا مردم طي يك سال آينده ميزان خدمت رساني ها به سنندج را در طول دو نيم سال گذشته به شكل بهتري ملاحظه كنند.

مصرف 12 هزار تن آسفالت در سنندج

وي در بخش ديگري از سخنان خود به بيان آماري در حوزه هاي مختلف در زمان فعاليت خود در شهرداري سنندج پرداخت و بيان كرد: در دو و نيم سال اخير بالغ بر 12 هزار تن آسفالت در سنندج مصرف شده است كه با اين اقدام زمينه براي بهبود وضعيت معابر و خيابان هاي سطح شهر فراهم شده است.

شهردار سنندج گفت: بر اساس آمارهاي موجود در منطقه يك شهرداري سنندج 112 هزار متر مربع، در منطقه دو بالغ بر 194 هزار متر مربع و در منطقه سه شهرداري سنندج نيز 138 هزار متر مربع از معابر آسفالت شده اند كه اين رقم در مدت زمان كمتر از سه سال در شهر سنندج كم سابقه و يا شايد هم كم سابقه باشد.

وي با اشاره به اجراي طرح هاي متعدد ديگر عمراني در اين شهر بيان كرد: در طول مدت زمان فعاليت شهرداري من در سنندج بالغ بر 17 هزار متر در منطقه دو، 18 هزار متر در منطقه سه و بيش از 9 هزار و 200 متر در منطقه يك جدول گذاري صورت گرفته است كه هم اكنون اين اقدامات به صورت مستمر در سطح شهر سنندج ادامه دارد.

كتاب عوارض شهرداري سنندج براي اولين بار منتشر شد

حسام شريعتي ادامه داد: يكي از اقدامات اساسي شهرداري سنندج كه از سال 89 تاكنون به صورت جدي در دستور كار قرار گرفته است تلاش براي توزيع عادلانه امكانات و خدمات بوده است و در همين راستا ما تلاش كرديم كه در منطقه حاشيه اين شهر نيز اقدامات عمراني داشته باشيم كه در همين راستا شمار زيادي از كوچه ها و معابر مناطق حاشيه شهر سنندج در اين مدت زمان بهسازي شده است.

وي با بيان اينكه گزارش عملكرد شهرداري سنندج براي اولين بار در سال 90 به صورت عمومي منتشر شد، افزود: اطلاع رساني از خدمات صورت گرفته از سوي شهرداري سنندج در طول سال 90 به صورت يك كتابچه چاپ و در اختيار مردم قرار گرفت و همزمان با اين مهم براي اولين بار در طول تاريخ تاسيس شهرداري سنندج كتاب عوارض شهرداري سنندج نيز در تمامي بخش ها چاپ و به صورت عمومي در اختيار مردم قرار گرفت.

37 هكتار به فضاي سبز سنندج افزوده شد

شهردار سنندج به اقدامات صورت گرفته در بخش فضاي سبز اشاره كرد و يادآور شد: در طول اين مدت زمان بالغ بر 373 هزار متر مربع فضاي سبز در سراسر شهر سنندج به ويژه با ايجاد و راه اندازي پارك هاي درون محله اي ايجاد شده است كه اين رقم نيز بي سابقه بوده و باعث شد تا سرانه فضاي سبز در اين شهر افزايش يابد.

وي با بيان اينكه براي اجرايي كردن اين مهم اعتباري بيش از پنج ميليارد تومان از سوي سازمان پارك ها و فضاي سبز سنندج هزينه شده است، اظهار داشت: در مجموع دو نيم سال اخير 74 پروژه در بخش فضاي سبز در شهر سنندج اجرايي شده است كه 16 پروژه آن در پنج ماهه اول سال جاري اجرا و به بهره برداري رسيده است.

حسام شريعتي با اشاره به اينكه ظرفيت براي توسعه و تقويت فضاي سبز در سطح شهر سنندج وجود دارد، گفت: انتظار مي رود كه با برنامه ريزي بهتر و همچنين با استفاده از تمامي امكانات موجود زمينه براي توسعه فضاي سبز در سطح شهر سنندج فراهم شود تا مردم به راحتي به مكان هاي تفريحي و پارك ها دسترسي داشته باشند.

در سال 92 يك ريال اعتبار از سوي دولت به شهرداري سنندج كمك نشده است

وي در بخش ديگري از سخنان خود به كل اعتبارات اختصاص داده شده دولتي به شهرداري سنندج طي سالهاي 89 تا 92 اشاره كرد و افزود: در سال 89 در مجموع و از محل هاي مختلف 23 ميليارد تومان اعتبار به شهرداري سنندج اختصاص يافت، اين رقم در سال 90 به حدود 26 ميليارد تومان افزايش يافت ولي در سال 91 رقمي در حدود 3.5 ميليارد تومان به شهرداري سنندج پرداخت شد.

شهردار سنندج با بيان اينكه در سال جاري نيز تاكنون يك ريال اعتبار دولتي به شهرداري سنندج پرداخت نشده است، يادآور شد: متاسفانه طي چند وقت اخير افرادي كه هيچ اطلاعي از وضعيت كمك هاي صورت گرفته ندارد به نقد عملكرد شهرداري سنندج مي پردازند كه لازم است در ابتدا در جريان وضعيت قرار گرفته و سپس به نقد عملكرد صورت گرفته بپردازند.

وي با اشاره به اينكه با استفاده از منابع و اعتبارات داخلي شهرداري سنندج و همچنين كمك هاي صورت گرفته از سوي دولت پروژه هاي خوبي در سطح شهر آغاز شده است، اظهار داشت: پروژه هاي توسعه عمران شهري، ايجاد و ساخت فضاي سبز، جدول گذاري و آسفالت معابر حاشيه هاي شهر از جمله اقدامات صورت گرفته در اين بخش به شمار مي رود.

64 درصد از بودجه شهرداري در سال 91 در بخش عمراني هزينه شد

حسام شريعتي با اشاره به اينكه بودجه شهرداري سنندج در سال گذشته به 55 ميليارد تومان رسيد، عنوان كرد: در حالي كه بر اساس قانون مي بايست كه 60 درصد از بودجه شهرداري در بخش جاري و بقيه در بخش عمراني هزينه شود ولي در سال گذشته 64 درصد از اعتبارات بودجه سالانه شهرداري در بخش عمراني هزينه شد و بقيه به مسائل جاري اختصاص پيدا كرد.

وي گفت: متاسفانه شهرداري سنندج خيلي فقير است و بر اساس بررسي هاي صورت گرفته ميزان بودجه سالانه شهرداري سنندج در حدود يك شش بودجه شهرداري همدان است و به همين دليل بايد با همدلي و برنامه ريزي مناسب زمينه را براي افزايش بودجه شهرداري سنندج فراهم كرد كه عملي كردن اين مهم تنها وظيفه شهردار و يا شوراي اسلامي شهر نيست و بايد اين كار به صورت جمعي اجرايي و عملياتي شود.

شهردار سنندج به اقدامات صورت گرفته در سازمان زيباسازي اشاره كرد و افزود: با تشكيل سازمان زيباسازي شهرداري سنندج اقدامات خوبي در راستاي ساماندهي و مديريت تبلغيات محيطي در سطح شهر سنندج آغاز شده است و در كنار اين مهم زمينه براي افزايش درآمدهاي شهرداري سنندج در اين بخش فراهم شده است.

معضل ترافيك سنندج در يك ماه و يك سال حل نمي شود

وي با اشاره به وضعيت ترافيك در سنندج گفت: ترافيك سنندج محصول و ارمغان يك ماه و دو ماه نيست و به همين دليل ساماندهي و مديريت آن نيز در يك زمان ممكن عملي نمي شود و البته بايد توجه داشت كه به تنهايي شهرداري نيز نمي تواند در اين بخش موفق شود و به همين دليل نياز است كه شماري از ادارات و سازمان هاي دولتي مسئول در اين بحث ورود پيدا كرده و براي درمان اين معضل به دنبال راه چاره باشند.

حسام شريعتي اظهار داشت: براي اولين بار شهرداري سنندج طرح مطالعاتي وضعيت ترافيك در سنندج را آغاز كرده است و از سال گذشته تاكنون مشاور روي اين مسئله كار مطالعاتي انجام مي دهد كه در صورت پايان اين امر مي توان با برنامه ريزي بهتر و با استفاده از نتايج مطالعات صورت گرفته براي درمان اين معضل چاره انديشي كرد.

وي به وضعيت سازمان هاي اتوبوسراني و تاكسيراني در سنندج اشاره كرد و افزود: متاسفانه وزارت كشور به تعهد خود براي واگذاري 43 دستگاه اتوبوس به شهرداري سنندج عمل نكرد و به همين دليل ما در اين بخش با كمبودهاي جدي مواجه هستيم و انتظار مي رود كه در اين بخش بتوانيم اقدامات بهتري را انجام دهيم.

شهردار سنندج با بیان اینکه در سال‌جاری تنها 811 میلیون تومان برای تقویت ناوگان اتوبوسرانی به سنندج اختصاص یافته است گفت: از محل سایر منابع موفق به خریداری 6 دستگاه مدل باس 31 نفره شدیم که در آنیده نزدیک وارد ناوگان می‌شود.

وی با بیان وجود 38 خط اتوبوسرانی در سطح شهر اظهار داشت: 126 دستگاه اتوبوس فعال در سنندج وجود دارد که 86 دستگاه آن مربوط به بخش خصوصی و 40 دستگاه مربوط به سازمان اتوبوسرانی است.

حسام شريعتي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به صدور هزار و 18 مورد پروانه تخریب و نوسازی در منطقه سه شهرداري سنندج طی 33 ماه گذشته گفت: 697 مورد پایان عملیات ساختمانی، پنج هزار و 248 مورد استعلام نیز از جمله اقداماتی بوده است که در شهرداری این منطقه صورت گرفته است.

وي بيان كرد: همچنين در همين مدت زمان ياد شده در شهرداری منطقه دو حدود 921 مورد پروانه تخریب و نوسازی، و هزار و 704 مورد استعلام و در شهرداری منطقه یک نيز هزار 141 مورد پروانه ساخت و دو هزار 245 مورد گواهی و پاسخ استعلام صورت گرفته است.

حسام شريعتي همچنين تلاش براي جمع آوري مكانيزه زباله با خريد ماشين هاي جديد و همچنين نصب سطل هاي زباله مناسب را از ديگر اقدامات صورت گرفته عنوان كرد و افزود: در طول روز 350 تن زباله در شهر سنندج توليد مي شود كه حدود 200 تن از آن در كارخانه بازيافت شهرداري سنندج به كود تبديل مي شود.

وي در بخش پاياني سخنان خود جذب سرمايه گذار براي توسعه طرح هاي مختلف تفريحي در شهرداري سنندج را مورد تاكي قرار داد و گفت: انتظار مي رود كه با حمايت هاي هر چه بهتر مديران و مسئولان استاني زمينه براي تحقق اين مهم در شهر سنندج فراهم شود.

کد خبر 2127447

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =