سرزمین اهورایی برای جلد دوم «شاعران امروز» فراخوان داد

فراخوان چاپ جلد دوم مجموعه «شاعران امروز» توسط انتشارات سرزمین اهورایی منتشر شد.

مجید ضرغامی، مدیر انتشارات سرزمین اهورایی و مسئول طرح انتشار مجموعه «شاعران امروز» در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: فراخوان چاپ جلد دوم مجموعه شاعران امروز، به تازگی منتشر شده است. انتشارات سرزمین اهورایی در سال 90 کارهای مربوط به این مجموعه را آغاز کرده و در سال 91 نیز جلد اول‌ آن را که حاصل تیم کارشناسی 5 نفره متشکل از محمدآزرم، شمس آقاجانی، پگاه احمدی، علیرضابهنام، بهزادخواجات بود، منتشر کرد.

وی افزود: در ادامه این روند، فراخوان چاپ دومین جلد مجموعه نیز روز گذشته منتشر شد. دلیل این‌که به چاپ این مجموعه رو آوردیم، شناسایی استعدادهای خوب شعر امروز فارسی بود. همچنین عامل دیگری که ما را ترغیب به انجام این کار کرد، این بود که دوستان جوان به انتشارات می‌آمدند و می‌خواستند در ازای قبول مبلغی، مجموعه‌هایشان را چاپ کنیم. اما به نظر می‌رسید که این کار کمکی برای شناخت استعدادهای شعر معاصر ما نمی‌کند. بنابراین تصمیم گرفتیم هزینه را صرف تیم‌های کارشناسی کنیم تا شعرها را مورد بررسی قرار بدهند و بعد از آن به چاپ آثار مبادرت کنیم.

این شاعر گفت:‌ هر جلد از کتاب‌های شاعران امروز، حاصل داوری‌های 5 کارشناس است. هر کارشناس به هر شعری که بررسی می‌کند از 0 تا 100 امتیاز خواهد داد. بنابراین کامل‌ترین شعر در بهترین حالت 500 امتیاز کسب خواهد کرد. اما شعری که بتواند 250 امتیاز یعنی نیمی از بیشترین امتیاز را کسب کند، چاپ خواهد شد. در هر جلد هم داورها تغییر می‌کنند و متقاضیان می‌توانند آثارشان را که در دوره قبلی داوری رد شده، به داوران جدید بدهند چون شرایط فراخوا هر دوره، با دوره قبلی متفاوت است و شاید آثار، مورد پسند داورهای دوره بعدی قرار بگیرند و امتیاز مورد نیاز برای چاپ را کسب کنند. این‌گونه حق کسی هم ضایع نخواهد شد.

ضرغامی در ادامه گفت: هدف ما از چاپ کتاب‌های مجموعه شاعران امروز این است که وقتی تعداد مجلدات آن به تعداد قابل توجهی مانند 5 جلد رسید، آن را به عنوان یک منبع شعر معاصر به پژوهشگران و علاقه‌مندان معرفی کنیم.

مدیر انتشارات سرزمین اهورایی درباره داوران این جلد از کتاب شاعران امروز گفت: اسامی داورانی که آثار این دوره را بررسی می‌کنند عبارت‌ است از: هرمز علی‌پور، ابوالفضل پاشا، رویا تختی، بهاره رضایی و روجا چمنکار. در انتخاب و شکل هیئت داوران هم سعی بر این است که دارای نهله‌های فکری و اندیشه‌های متفاوت از یکدیگر باشند. علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت نشانی و صندوق پستی که آثارشان را به آن ارسال کنند به سایت اینترنتی انتشارات سرزمین اهورایی مراجعه کنند.

کد خبر 2128258

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =