همه چيز از ياد آدم ميره مگه يادش كه هميشه يادشه

مراسم گراميداشت زنده ياد حسين پناهي شب گذشته در تالار اصلي مجموعه تئاترشهر در حالي برگزار شد كه انتظار مي رفت دست كم تعدادي از هنرمنداني كه نامشان به عنوان مهمان اعلام شده بود، در مراسم حضور داشته باشند.اما چهره هيچ كدام در ميان مهمانان ديده نشد.

به گزارش خبرنگار تئاتر "مهر" شب گذشته مراسم گراميداشت زنده ياد حسين پناهي در تالار اصلي در حالي برگزار شد كه دكور نمايش "مجلس شبيه در ذكر مصايب استاد نويد ماكان و همسرش رخشيد فرزين" به كارگرداني بهرام بيضايي هنوز برجا بود و گويي گراميداشت ياد زنده ياد حسين پناهي با يادآوري دوباره اجراي كوتاه مدت "مجلس شبيه..." و خداحافظي با آن يكي بود.
"اصغر همت" مجري مراسم، كلام خود را با اشعاري از حسين پناهي آغاز كرد و در همان ابتداي مراسم، كليپي از خاطرات و اشعار حسين پناهي با صداي خودش، به كارگرداني سعيد معظمي مدير انتشارات دارينوش كه چاپ و نشر آثار اين زنده ياد را بر عهده داشته است، پخش شد.
پس از نمايش كليپ، گروه موسيقي به اجراي زنده موسيقي با اشعار حسين پناهي پرداخت.
پس از اجراي زنده موسيقي، اصغر همت بر روي صحنه حضور پيدا كرد و گفت : حسين پناهي مثل هيچ كس نبود و هيچ كس هم مثل او نخواهد شد. حسين پناهي خودش بود.

وي با يادآوري خاطراتي از زمان آشنايي اش با حسين پناهي - زماني كه او به گفته اصغر همت 25 يا 26 سال بيشتر نداشت، از سينا پناهي فرزند حسين پناهي خواست كه بر روي صحنه بيايد و گفت : امروز سينا 4 يا 5 سال جوان تر از زماني است كه پدرش را براي نخستين بار ديدم و امروز اين حرفم را كه كسي نمي تواند مثل حسين پناهي باشد، پس گرفتم، چون سينا از نظر فرم، فيزيك و محتوا شبيه او است.

سينا پناهي پس از حضور بر روي صحنه و گفتن سخناني به ياد پدر گفت : در بازي ها و نوشته هايش كه ببينيم و بشنويم احساس آرامش عجيبي مي كنيم. وي در پايان اضافه كرد : به اميد روزي كه همديگر را مشتاقانه تر، صادقانه تر و جستجوگرانه تر ببينيم.

وي سخنان خود را با تشكر از سعيد معظمي، حسين پارسايي، ايرج راد و تمامي مهمانان حاضر به پايان برد.

پس از آن، اصغرهمت با تاكيد بر اينكه سخن گفتن از حسين پناهي با وجود ظاهر ساده او، سخت است، چرا كه خيلي بيشتر از آنكه به نظر مي رسيد، پيچده بود، از رسول نجفيان يار و همراه حسين پناهي طي سال هاي طولاني خواست كه بر روي صحنه برود.

رسول نجفيان كه از معدود هنرمندان حاضر در مراسم بود، به يادآوري خاطرات خود با حسين پناهي پرداخت. وي با اشاره به تنديس كلاغي كه در صحنه به چشم مي خورد، گفت: اين كلاغ را ما در فيلم " مرغابي در مه " با بازي حسين به اسطوره تبديل كرديم.

او در ادامه سخنان خود گفت : حسين انسان عاصي اين روزگار بود كه در غربت گير كرده بود. يكي از گلايه هاي او آن بود كه چرا اجازه ساخت سريالش را به وي نمي دهند. او دلش از چخوف هايي كه " باغ آلبالو " نساختند، كروساواهايي كه " هفت سامورايي " نساختند و از پيكاسوهايي كه هيچ گاه نقاشي نكشيدند، خون بود. فقدان او براي جامعه يك فاجعه است. او شاعري بود كه در كاربرد كنايه، اشاره و اصطلاحات خاص نظير نداشت.

وي در پايان با اشاره به اين نكته كه به زودي كتابي در مورد حسين پناهي منتشر خواهد كرد، از تمامي كساني كه در زنده نگاه داشتن يادش در اين شب تلاش كردند، تشكر كرد.

اصغر همت در ادامه مراسم با اشاره به نمايش " چيزي شبيه زندگي " به كارگرداني حسين پناهي كه چند سال پيش در تالار اصلي تئاتر شهر بر روي صحنه رفت، گفت: در بخشي از آن نمايش گروهي از بازيگران به هم آوايي مي پرداختند كه امروز به منظور تجديد خاطره با حسين پناهي، آن را بار ديگر اجرا خواهيم كرد.

زهرا صبري كارگردان نمايش عروسكي كه به گفته خودش تنها بازي و حضور او بر روي صحنه به عنوان بازيگر در آن نمايش رخ داد، به همراه شهرام حقيقت دوست و يكي ديگر از بازيگران آن نمايش بر روي صحنه حضور پيدا كردند و به ياد حسين پناهي به هم آوايي نغمه اي لري پرداختند كه سال ها پيش با حضور وي آن را اجرا كرده بودند.

پس از اين هم آوايي، سعيد معظمي نيز بر صحنه حاضر شد تا در ياد حسين پناهي سخناني را بيان كند. او در بخشي از سخنانش گفت : من فكر مي كنم حسين در كنار ما است. مهرباني هايش قابل گفت وگو است. او واقعيت ها را همان طور كه مي ديد بيان مي كرد.

او سپس از حاضران خواست كه براي حسين پناهي دست بزنند و گفت : اميدوارم همه شما به آرزوهايتان برسيد چون او به آرزويش رسيد. همه حسين را دوست دارند.
وي  بار ديگر خواست تا مهمانان به ياد "حسين" دست بزنند.

پس از آن، اصغر همت بار ديگر بر صحنه حاضر شد و اعلام كرد: سالروز حسين پناهي در شهرستان كهكلويه، در 20 مرداد برگزار مي شود. همچنين موسسه فرهنگي - هنري براي حفظ  آثار حسين پناهي با نامي لري كه معني آن در فارسي برابر " شوريدگي " است، به زودي تاسيس خواهد شد.
پس از آن گروه موسيقي بار ديگر بر صحنه حاضر شد و به اجراي زنده ديگري با خواندن اشعار حسين پناهي پرداخت.
اين مراسم با خواندن آخرين شعر از كتاب "سال هاست كه مرده ام" به نام "لحظه" توسط اصغر همت به پايان رسيد.
گفتني است اين مراسم با آنكه اعلام شده بود با حضور خسرو شكيبايي، جمشيد مشايخي و پرويز پرستويي و سخنراني هاي آنان برگزار خواهد شد، اما اين هنرمندان درميان مهمانان ديده نمي شدند. هر چند كه شايد بتوان عدم حضور پرويز پرستويي را با توجه به اجراي خصوصي نمايش فنز پذيرفت، اما چه بهتر بود كه  تعداد بيشتري از هنرمندان، ياران و آشنايان اين زنده ياد را در ميان مهمانان مي ديديم.

کد خبر 212867

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =