عدم رعایت سیستم ارجاع مهمترین مشکل درطرح پزشک خانواده روستایی کهگیلویه و بویراحمد است

یاسوج – خبرگزاری مهر: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: عدم رعایت سیستم ارجاع بیمار در نظام پزشک خانواده روستایی مهمترین مشکل اجرای این طرح است.

به گزارش خبرنگار مهر، رشید غفاری پیش از ظهر دوشنبه در نشست بررسی مشکلات و چالش‌های سیستم ارجاع بیمار در نظام پزشک خانواده روستایی استان افزود: اجرای سیستم ارجاع و پزشک خانواده در روستا اگر با آگاهی مردم همراه باشد مارا به اهداف سلامت نزدیک می کند.

وی بیان کرد: طرح پزشک خانواده روستایی از طرح‌های مهم حوزه سلامت است که اجرای آن خدمات این حوزه را هدفمند و مؤثرتر کرده است.

وی با بیان اینکه اجرای اصولی این طرح بزرگ می تواند موجب بهبود کمی و کیفی خدمات حوزه سلامت به مردم شود، اظهار داشت: تحقق این مسئله نیازمند یافتن راهکارهایی برای رفع مشکلات طرح پزشک خانواده روستایی است.

غفاری یکی از مهمترین مشکلات مردم و پزشکان خانواده در اجرای طرح پزشک خانواده روستایی را عدم رعایت ارجاع افقی عنوان کرد و بیان داشت: لازم است برای رعایت این مسئله اطلاع رسانی و  فرهنگسازی لازم صورت گیرد.

رئیس مرکز بهداشت استان با تشریح برخی قوانین سیستم ارجاع بیان کرد: تصمیم نهایی در خصوص ارجاع بیماران، بر عهده پزشک خانواده بوده و پزشکان متخصص نیز ملزم به ارجاع پسخوراندهای مرتبط برای درج در پرونده سلامت به پزشک عمومی هستند.

وی نقش پزشک خانواده را نقش سلامت ‌محور عنوان کرد و یادآور شد: پزشک خانواده به دنبال حفظ، تامین و ارتقاء سلامت مردم است و نگاه درمانی فقط بخشی از کارکرد پزشک خانواده است.

غفاری همچنین گفت: بیماران اورژانسی مانند تصادفات، زایمان، بیماران خاص در روستاها شامل هموفیلیها، تالاسمیها، دیالیزیها، پیوند کلیه و MS نیازی به سیستم ارجاع ندارند.

وی عنوان کرد: تجویز دارو، آزمایش و رادیولوژی که در مرکز بهداشتی درمانی قابل پذیرش باشد، نیاز به کد ارجاع پزشک خانواده ندارند.

به گزارش خبرنگار مهر، در این نشست همچنین کارشناسان بیمه، پزشکان متخصص  و عمومی و مدیران مراکز درمانی به ارائه نظر پیرامون مشکلات و چالش‌های سیستم ارجاع بیمار در نظام پزشک خانواده روستایی پرداختند.

 

کد خبر 2136657

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =