علت زندانی بودن ۱۱ محیط‌ بان/ لزوم استفاده از سیستم حفاظت الکترونیکی

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست، عدم آموزش کافی را مهمترین مشکل محیط بانان و علت زندانی بودن 11 تن از آنان عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا خیلدار در مراسم اختتامیه دومین جشنواره محیط زیست در آموزه‌های رضوی و تجلیل از محیط‌بانان نمونه در روز محیط‌بان که پیش از ظهر سه شنبه در پارک پردیسان برگزار شد اظهار داشت: مهمترین مشکل محیط‌بانان، عدم آموزش آنهاست چرا که آنها آموزش کافی را نمی‌بینند که خوشبختانه ما نظام آموزشی یگان را تدوین و تصویب کردیم تا در 6 دوره از بدو خدمت آموزش ببینند که خود از اقدامات مهم و موثر است.

به گفته وی، این محیط‌ بانان 920 ساعت در 6 دوره آموزش می‌بینند که 40 شبانه‌روزاز این آموزش همراه با گذراندن دروس تخصصی زیست‌محیطی، قضایی و انتظامی است تا بتوانند بعد ازگذراندن  آن دوره عالی،  فرمانده یگان حفاظت شوند.

خیلدار با بیان اینکه از 350  شهرستان استعلام شد تا حکم فرماندهان شهرستان داده شود افزود: کسی که فرمانده می‌شود باید به طور حتم دوره عالی را بگذراند؛ محیط‌بانان زحمات بسیاری می‌کشند ولی به دلیل اینکه آموزش نمی‌بینند به چشم نمی‌آیند و با مشکلات زیادی مواجه می شوند که یکی از این چالش ها زندانی شدن 11 محیط‌بان است.

فرمانده یگانه حفاظت محیط زیست اظهار داشت: یگان حفاظت محیط زیست 30 سال است که تاسیس شده و خوشبختانه ساختار 10 هزار نفری سازمان یگان را تصویب شد ولی نسبت به اینکه این ساختار استانی است و نه سازمانی گلایه داریم  که در مدیریت جدید دکتر ابتکار  قرار است در این زمینه اقداماتی جدی انجام شود.

به گفته وی، در حال حاضر 10 هزار و 600   محیط‌بان داریم که 7 هزار 400 تن از آنها به ستاد رفته اند و  در واقع در حال حاضر تنها 2 هزار 700 محیط‌بان داریم و شاهد کمبود نیرو در این زمینه هستیم.

خیلدار تصریح کرد: در گذشته لنگ فشنگ و سلاح بودیم که خوشبختانه تعداد کلاشینکف را به دو برابر رسانده‌ایم که در مقایسه با میراث فرهنگی و شیلات چشمگیر است، همچنین سلاح کلت کمری نداشتیم که 30 درصد آن را خریداری کرده و مابقی را قرار است تهیه کنیم.

وی با بیان اینکه یگانها باید مقتدر و سلاحشان به روز باشد، افزود: در گذشته از هر استان نیروهای محیط‌بان  5 رنگ لباس داشتند  که خوشبختانه این موضوع را حل کرده ودر حا حاضر در رنگ لباس متحد هستند.
فرماندار یگان حفاظت از محیط زیست گفت: محیط‌بانان در مناطق حکم حمل سلاح نداشتند ولی خوشبختانه در حال حاضرمجوز آن گرفته شده  و با یگان حفاظت محیط زیست مانند پرسنل ناجا برخورد می‌شود و هر 6 ماه یک بار این حکم با مهر ناجا تمدید شده و تاکنون 2 هزار حکم صادر شده است.

خیلدار با بیان اینکه باید مشکلات محیط‌بانان را پله‌پله حل کرد یادآورشد: موضوع حقوق آنها که با  کمبود شدید مواجه است باید حل  شود، در حقیقت در حال حاضر نیروهای مسلح 10 شبانه‌روز کار کرده و 20 شبانه‌روز استراحت می‌کنند و اضافه‌کاری خود را می‌گیرند ولی محیط‌بانان ما 18 شبانه روز خدمت کرده و تنها 12 شبانه روز استراحت می‌کنند که ما هنوز نتوانسته‌ایم اضافه‌کاری به آنها بدهیم اگرچه  واقع آنها برای پول خدمت نمی‌کنند.

وی ادامه داد: ارتقا سطح بیمه‌ای عمر حوادث از موضوعات دیگری است که باید انجام شود چرا که در حال حاضر بیمه عمر حوادث برای آنها جوابگو نیست . اگر محیط‌بانی در منزل فوت عادی داشته باشد به خانواده آن 50 میلیون و اگر در محل کار فوت کند به خانواده آن 65 میلیون می‌دهیم.

خیلدار با بیان اینکه پیشگیری از وقوع جرم یکی از اقدامات موثر بوده که باید در این زمینه افکار عمومی آگاه شوند، افزود: نصب دوربین هوشمند با ارتفاع 6 متر و استفاده از انرژی خورشیدی برای پارک‌های ملی نصب خواهد گرفت.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه باید حفاظت سنتی را کنار گذاشته و الکترونیکی شود، اظهار داشت: سیستم حفاظتی محیط زیست باید هوشمند و به روز باشد تا شاهد کاهش مشکلات باشیم حتی از طریق طرح پیامک هوشمند می‌توانیم به گردشگران نقاط ممنوع و دیگر مناطق را گوشزد کنیم .

وی افزود: در گذشته در تخلفات راهنمایی و رانندگی از کاغذ جریمه استفاده می‌شد ولی اکنون دوربینها نصب شده و کسی نمی‌تواند در این زمینه سوءاستفاده کند و حتی کارت همکاری خود را نشان داده و وارد محدوده شود. لذا در مورد مناطق حفاظت شده محیط زیست هم باید هرچه سریعتر این اتفاق رخ دهد.

 

کد خبر 2137348

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =